«Moody's»-ը անփոփոխ է թողել Հայաստանի սուվերեն վարկանիշը` կայուն հեռանկարով
2021թ. օգոստոսի 31-ին «Moody's» վարկանիշային գործակալությունը ՀՀ հերթական սուվերեն վարկանիշի շնորհման շրջանակներում անփոփոխ է թողել ընթացիկ վարկանիշը` «Ba3» և հեռանկարը` կայուն: Այս մասին տեղեկացնում է Ֆինանսների նախարարությունը։
Հրապարակման մեջ ընդգծվել է, որ երկրի տնտեսական հիմնարարները, այդ թվում` տնտեսական հզորությունը, երկրի ինստիտուտները և կառավարման հզորությունը, հարկաբյուջետային և ֆինանսական հզորությունը, այդ թվում` պարտքի պրոֆիլն էականորեն չեն փոխվել, սակայն երկիրը գնալով դառնում է առավել ընկալունակ պատահական ռիսկերի նկատմամբ:
Հարկ է նշել, որ սա «COVID-19» համավարակի բռնկումից և Արցախյան պատերազմի ավարտից հետո «Moody's» վարկանիշային գործակալության կողմից առաջին վերանայումն է, և վերջինիս դիտարկմամբ՝ Հայաստանի վարկային պրոֆիլը հիմնված է ՀՆԱ-ի աճի հզոր ներուժի վրա, որն ուղեկցվում է ավելի բազմազան տնտեսական շարժիչ ուժերով և կայուն տնտեսական ու ֆինանսական կառավարմամբ, ինչն էլ բարձրացնում է երկրի տնտեսական ճկունությունն ու դիմակայունությունը:

«Moody’s» не изменило суверенный рейтинг Армении со стабильной перспективой
Рейтинговое агентство «Moody’s» 31 августа  2021 года в рамках присвоения очередного суверенного рейтинга текущий рейтинг Армении со стабильной перспективой «Ba3»  оставило неизменным.
«В публикации подчеркнуто, что экономические основы страны, в том числе экономическая мощь, институты страны и мощность управления, налогово-бюджетная и финансовая мощь, в том числе профиль долга, существенно не изменились, однако страна постепенно становится более восприимчивой к случайным рискам», - это говорится в сообщении Министерства финансов Армении.
Это первый пересмотр рейтинга агентства «Moody’s» после пандемии COVID-19 и окончания Арцахской войны. Согласно публикации, кредитный профиль Армении основан на сильном потенциале роста ВВП, который сопровождается более разнообразными экономическими факторами, стабильным экономическим и финансовым управлением, что повышает экономическую гибкость и устойчивость страны.