Սովորեք առանց վհատվելու ընդառաջ գնալ երազանքներին. նախագահի ուղերձը
Շնորհավորում եմ Գիտելիքի ու դպրության օրվա և նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի առթիվ: Ուսումը բացում է ճանապարհը դեպի նոր կյանք ու նոր աշխարհ: Եղե՛ք համարձակ ու վստահ: Գիտելիքի միջոցով բացե՛ք բոլոր դռները, բացե՛ք կամքի ուժով ու սրտի թելադրանքով, աշխատասիրությամբ, միմյանց օգնելով, միմյանց վստահելով, միմյանցից սովորելով: Յուրաքանչյուրդ ձեր մեջ հավատացած եղեք, որ կարող եք ձեր գիտելիքներով, եռանդով, հաստատակամությամբ, հավատամքով դրական փոփոխություն բերել, օգտակար լինել Հայրենիքին, Ազգին, Ընտանիքին և, իհարկե, ինքներդ ձեզ:
Սիրելի՛ աշակերտներ և ուսանողներ,
Այս ուսումնական տարին մեկնարկում է Հայաստանի անկախության 30-ամյակի շեմին: Դուք կերտում եք երկրի ապագան, ինչպես 30 տարի առաջ Հայաստանի և Արցախի անկախությունը կերտեցին ձեր ծնողները, տատիկ-պապիկները, ինչպես մեր ողջ պատմության ընթացքում մեր նախապապերն են պայքարել հանուն ազատության, անկախության և ապագայի: 21-րդ դարը մտքի ու գիտելիքի, տեխնոլոգիաների ու ստեղծարարության դար է։
Մենք կարող ենք և պարտավոր ենք մասնակից լինել աշխարհի սրընթաց զարգացմանն ու առաջընթացին։ Մեր ժողովրդի տաղանդն աշխատասիրության, նպատակասլացության, պատասխանատվության հետ ձեռք ձեռքի կարո՛ղ է արդյունք ստեղծել: Եվ դա՝ նաև ձեր շնորհիվ։ Ամենադժվար բարձունքները, որոնք հաճախ անհասանելի են թվում, հնարավոր է նվաճել, եթե այս որակներին ավելանում է հայրենասիրությունը՝ հանուն հայրենիքի, հանուն ազգային ընդհանուր շահի ինչ-որ բան անելու ձգտումը:
Սովորե՛ք հաղթահարել մարտահրավերները, առանց վհատվելու ընդառաջ գնալ երազանքներին, ստեղծել, ստեղծագործել և պատասխանատվություն ստանձնել հայրենիքի ճակատագրի համար: Հավատարի՛մ եղեք անցյալի ժառանգությանը, մեր ինքնությանը և հավատացե՛ք վաղվա օրվան:
Սիրելի՛ ուսուցիչներ, դասախոսներ, դաստիարակներ,
Վաղվա օրը ձևավորվում է նաև ձեր նվիրված աշխատանքի և այն ջանքերի շնորհիվ, որ դուք ներդնում եք սերունդներ կրթելու և դաստիարակելու մեջ: Վստահ եմ՝ բոլորդ գիտակցում եք, որ ժամանակին համընթաց քայլելու՝ կրթական համակարգի ունակությունն է որոշելու Հայաստանի տեղը սրընթաց զարգացող աշխարհում: Լինելով Հայաստանի իրական էլիտայի կարևորագույն մասը՝ դուք մեր երկրի ապագան կերտելու առանձնահատուկ առաքելություն եք իրականացնում:
Ձեզանից է կախված, թե ինչպիսին կլինի մեր Հայրենիքը 10, 50, 100 տարի հետո: Ես հավատում եմ մեր անխուսափելի հաջողությանը: Չափազանց կարևոր է, որ մեզնից յուրաքանչյուրը հավատա դրան և իր գիտելիքով, կարողություններով ու հնարավորություններով մասնակցի այն մոտեցնելուն: Մաղթում եմ բոլորիդ խաղաղություն, երջանկություն և բարեկեցություն:

Учитесь не отчаиваясь воплощать в жизнь мечты: послание президента
Президент Республики Армения Армен Саркисян по случаю Дня знаний и образования направил поздравительное послание.
«Уважаемые ученики, преподаватели, воспитатели, родители, поздравляю Вас с Днем знаний и образования, с началом нового учебного года.
Образование открывает путь в новую жизнь и в новый мир. Будьте смелыми и уверенными. Открывайте все двери своими знаниями, силой воли и велением сердца, усердием, помогая друг другу, доверяя друг другу, учась друг у друга. Верьте что своими знаниями, энергией, настойчивостью Вы сможете произвести позитивные изменения, принести пользу Родине, Народу, семье и, конечно, самому себе.
Уважаемые школьники и студенты! Этот учебный год начинается накануне 30-летия Независимости Армении. Вы будете строить будущее страны, как Ваши родители, бабушки и дедушки строили независимость Армении и Арцаха 30 лет назад, как наши предки боролись за свободу, независимость и будущее на протяжении всей нашей истории. XXI век - это век мысли и знаний, технологий и творчества. Мы можем и обязаны участвовать в развитии и в прогрессе мира. Талант, усердие, целеустремленность и ответственность наших людей могут привести к результатам. И при Вашей помощи! Сложнейших высот, которые часто кажутся недоступными, можно достичь, если эти качества дополнить патриотизмом, желанием сделать что-то ради своей Родины, ради общенациональных интересов.
Учитесь преодолевать трудности, не отчаиваясь воплощать в жизнь мечты, творить и творить, брать на себя ответственность за судьбу своей Родины!
Верьте в наследие прошлого, в нашу идентичность, верьте в завтрашний день!
Уважаемые учителя, преподаватели, воспитатели! Будущее формируется Вашей самоотверженной работой и Вашими усилиями, которые Вы прилагаете для обучения и воспитания поколений. Уверен, Вы все понимаете, что способность системы образования идти в ногу со временем определит место Армении в быстро развивающемся мире. Являясь важнейшей частью истинной элиты Армении, Вы выполняете особую миссию по построению будущего нашей страны. От Вас зависит, какой будет наша Родина через 10, 50, 100 лет. Верю в наш неизбежный успех. Для каждого из нас очень важно верить в это, участвовать в его приближении своими знаниями, способностями и возможностями.