Կարեն Դուրգարյանը նշանակվել է Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն օգոստոսի 30-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի անձնակազմին է ներկայացրել թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանին:
Արա Խզմալյանը տեղեկացրել է, որ տնօրենի պաշտոնում Կոնստանտին Օրբելյանի պաշտոնավարման ժամկետը լրացել է, սակայն վստահություն է հայտնել, որ համագործակցության եզրերը սպառված չեն, և այն կշարունակվի նոր ձևաչափով՝ օպերային թատրոնում մաեստրոյի մասնագիտական և գործնական ներուժի կիրառմամբ:
«Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում մաեստրո Օրբելյանին այս տարիներին կատարած աշխատանքի և ներդրման համար: Մաեստրոն այն գործիչն է, ում  գալով նոր գույն հաղորդվեց, և նոր բովանդակություն ձևավորվեց թատրոնում»,- ընդգծել է Արա Խզմալյանը:
Նախարարի տեղակալն իր շնորհակալությունն է հայտնել նաև տնօրենի տեղակալ Կարինե Կիրակոսյանին և թատրոնի ողջ անձնակազմին՝ համավարակի սահմանափակումներով պայմանավորված և պատերազմի ժամանակ դրսևորած ակտիվության ու նախաձեռնողականության  համար: Նախարարի տեղակալը նշել է նաև, որ այնուամենայնիվ բոլոր առավելություններով ու ձեռքբերումներով հանդերձ՝ թատրոնում առկա են խնդիրներ, և բավականին աշխատանք կա կատարելու լիարժեք արդյունքի հասնելու համար:
Արա Խզմալյանն օպերային թատրոնի անձնակազմին է ներկայացրել Կարեն Դուրգարյանին՝ շեշտելով, որ մաեստրոյի գործունեությունը մանրամասն  ներկայացնելու կարիք չկա, քանի որ Կարեն Դուրգարյանը երկար տարիներ աշխատել է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում և շատ լավ տիրապետում է այս թատրոնի առանձնահատկություններին: Նախարարի տեղակալը շնորհավորել է Կարեն Դուրգարյանին կարևոր, սակայն բարդ և պատասխանատու կառույցը ղեկավարելու համար և մաղթել  արգասաբեր աշխատանք:
«Կարեն Դուրգարյանն այս ամիսների ընթացքում կպաշտոնավարի որպես տնօրենի պաշտոնակատար: Առաջիկա ամիսների ընթացքում կձևակերպվեն բոլոր խնդիրները, առաջնահերթություններն ու քայլերի հաջորդականությունը: Անհրաժեշտ է ճիշտ գնահատել մասնագիտական ներուժը և խաղացանկային քաղաքականությունը՝ ըստ այդ ներուժի: Պետք է ունենալ այնպիսի նպատակային խաղացանկային քաղաքականություն, որը կնպաստի միջազգային համագործակցության ընդլայնմանը, ինչպես նաև հստակ խնդիր է դրված նորանշանակ պաշտոնակատարի առջև՝ մոբիլիզացնել ոչ միայն օպերային թատրոնի ներսում առկա ստեղծագործական, այլև թատրոնից դուրս գտնվող ներուժը: Մենք ունենք վաստակաշատ անուններ, որոնց փորձը, գիտելիքն ու իմացությունն անպայման պետք է կիրառելի լինեն օպերային արվեստի առաջխաղացման գործում:
Պետք է ընդգծեմ, որ բավականին խիստ են մեր պահանջները պաշտոնակատարի հանդեպ, միևնույն ժամանակ գործադիր իշխանությունը լիարժեք և լիակատար աջակցություն է ցուցաբերելու մաեստրո Դուրգարյանին և թատրոնի կոլեկտիվին: Մենք աշխատելու ենք շատ սերտ, և քննարկվելու են բոլոր կարևոր խնդիրները»,- նշել է Արա Խզմալյանը և շնորհակալություն հայտնել Կարեն Դուրգարյանին մասնագիտական և անձնական առաջնահերթություններ փոխելու արդյունքում օպերային թատրոնը ղեկավարելու համաձայնության համար:
Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Դուրգարյանն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել թատրոնի աշխատակազմին և Կոնստանտին Օրբելյանին կատարած աշխատանքի և այս ընթացքում իրականացրած համագործակցության համար:
«Ինչ վերաբերում է Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնին, պետք է նշեմ, որ առաջարկվելու են աշխատանքային որոշակի ռիթմ և տեմպ, որովհետև օպերային թատրոնը մի կառույց է, որտեղ անհրաժեշտ է կարգ ու կանոն, հստակ աշխատանք և նվազագույնը 6 ամիս առաջ ունենալ հստակ խաղացանկ: Հուսով եմ, որ մեր համատեղ աշխատանքը կիրականացնենք բարձր արհեստավարժությամբ և ջերմ մթնոլորտում»,- ասել է թատրոնի նորանշանակ տնօրենի պաշտոնակատարը:

Карен Дургарян назначен и. о. директора Национального академического театра оперы и балета
Поддержи А1+!Заместитель министра НОКС Армении Ара Хзмалян сегодня, 30 августа, представил коллективу Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна исполняющего обязанности директора театра, дирижера Карена Дургаряна.
Замминистра сообщил, что срок полномочий Константина Орбеляна на посту директора истек, а также выразил уверенность, что грани сотрудничества с ним не исчерпаны, и он продолжится в новом формате, с применением профессионального и практического потенциала маэстро в оперном театре.
«Выражаю свою глубокую благодарность маэстро Орбеляну за работу, проделанную им за эти годы и за его вклад. Маэстро - тот деятель, с приходом которого театр приобрел новый колорит, сформировалось его новое содержание», - подчеркнул Ара Хзмалян.
Заместитель министра выразил благодарность также и заместителю директора Карине Киракосян и всему коллективу театра за проявленные активность и инициативность, несмотря на ограничения в системе, обусловленные эпидемией и войной. Он также отметил, что, тем не менее, наряду со всеми достижениями, в театре есть и проблемы, и есть достаточно много работы для достижения полноценного результата.
Ара Хзмалян представил коллективу оперного театра Карена Дургаряна, подчеркнув, что нет необходимости детально представлять деятельность маэстро, поскольку Карен Дургарян долгие годы работал в Национальном академическом театре оперы и балета им. А. Спендиаряна и прекрасно знает особенности этого театра.
Он поздравил Карена Дургаряна с тем, что он будет руководить этой важной, но сложной и ответственной структурой и пожелал ему плодотворной работы.
«В течение этих месяцев исполняющим обязанности директора будет Карен Дургарян. В ближайшие месяцы будут сформулированы все задачи, приоритеты и последовательность шагов. Необходимо правильно оценить профессиональный потенциал репертуарной политики в соответствии с этим потенциалом. Необходимо иметь целенаправленную репертуарную политику, которая будет способствовать расширению международного сотрудничества, поскольку она четко сформулирована перед вновь назначенным исполняющим обязанности директора - мобилизовать не только творческий потенциал внутри оперного театра, но и потенциал за пределами театра. У нас есть заслуженные имена, чей опыт и знания необходимо применить для развития оперы.
Подчеркну, что наши требования к актерскому мастерству достаточно жесткие, при этом исполнительная власть полностью поддержит маэстро Дургаряна и коллектив театра. Мы будем очень тесно сотрудничать, все возможные вопросы будут обсуждаться совместно», - сказал Ара Хзмалян, поблагодарив Карена Дургаряна за согласие руководить оперным театром.
Исполняющий обязанности директора Национального академического театра оперы и балета имени А. Спендиаряна Карен Дургарян, в свою очередь, поблагодарил коллектив театра за работу, проделанную с Константином Орбеляном, и за сотрудничество.
«Что касается театра, отмечу, что Национальному академическому театру оперы и балета им. А. Спендиаряна будет предложен определенный ритм работы, потому что оперный театр - это структура, где нужен порядок, четкая работа, четкое расписание хотя бы за 6 месяцев вперед. Надеюсь, что нашу совместную работу мы проведем на высоком профессиональном уровне и в теплой атмосфере», - сказал назначенный исполняющий обязанности директора театра.