Հայ դատի համակարգում իր գործունեությունը կսկսի ՀՅԴ Հայ դատի Արցախի գրասենյակը
Հաշվի առնելով 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախում ստեղծված հումանիտար, անվտանգային և բարոյահոգեբանական մարտահրավերները՝ ՀՅԴ Բյուրոյի որոշմամբ Հայ դատի համաշխարհային ցանցի կազմում իր գործունեությունն է սկսելու ՀՅԴ Հայ դատի Արցախի գրասենյակը։
Արցախում ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի հիմնադրումը հստակ քաղաքական ուղերձ է առ այն, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունը, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը, պատերազմի հետևանքների վերացումն ու Արցախի վերականգնումը շարունակում են լինել ՀՅԴ Հայ դատի համաշխարհային ցանցի գործունեության առանցքային խնդիրներն ու քաղաքական առաջնահերթությունները։
Արցախում ՀՅԴ Հայ դատի գրասենյակի հիմնադրման և Արցախի Հանրապետության օրվա հոբելյանի առթիվ, սեպտեմբերի 2-ին ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը նախատեսում է Ստեփանակերտում անցկացնել պաշտոնական ընդունելություն, ուր կներկայացվեն Ղարաբաղյան հիմնախնդրի ներկա հանգրվանում ՀՅԴ Հայ դատի համաշխարհային ցանցի քաղաքական առաջնահերթությունները և նորահաստատ գրասենյակի գործունեության հիմնական ուղղությունները։
Պաշտոնական ընդունելության ընթացքում, ի թիվս այլնի նախատեսվում է դեռևս 2019թ․ մեր կողմից հիմնադրված Արցախի բարեկամների միջազգային ցանցի անդամ հանդիսացող օտարերկրյա բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների ուղերձների ցուցադրություն։
Պաշտոնական ընդունելության անցկացման վայրն է ք․ Ստեփանակերտ, Ազատամարտիկների 26, «Եվրոպա» հյուրանոցի նախասրահ, սկիզբը՝ ժամը 12։00։

В системе «Ай Дата» начнёт свою деятельность арцахский Офис «Ай Дата»
Учитывая гуманитарные, психологические и моральные вызовы, создавшиеся в Арцахе после 44-дневной войны, по решению Бюро АРФД, свою деятельность в составе всемирной сети «Ай Дата» начнет арцахский Офис АРФД «Ай Дата».
Об этом сообщает Центральный офис «Ай Дата» Бюро АРФД.
«Основание в Арцахе офиса «Ай Дата» является четким политическим посланием, что защита прав народа Арцаха, международное признание Республики Арцах, устранение последствий войны и восстановление Арцаха продолжают оставаться ключевыми задачами и политическими приоритетами деятельности всемирной сети «Ай Дата» АРФД», - говорится в сообщении офиса.
По случаю основания Офиса «Ай Дата» АРФД в Арцахе и Дня Республики Арцах, 2 сентября Центральный офис «Ай Дата» АРФД планирует провести в Степанакерте официальный прием, на котором будут представлены политические приоритеты всемирной сети «Ай Дата» АРФД и основные направления деятельности созданного офиса.
Сообщается, что в ходе официального приема, в числе прочего, планируется и показ посланий высокопоставленных иностранных политиков, являющихся членами международной сети друзей Арцаха, основанной ими в 2019 году.