ՏԿԵ նախարարն աշխատանքային այցով Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերում էր
ՀՀ  տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը օգոստոսի 30-ին աշխատանքային այցով եղել է Սյունիքի, Վայոց ձորի մարզերում։
Սյունիքի մարզում՝  Սիսիանի քաղաքապետարանում,  ՏԿԵ նախարարը աշխատակազմին, համայնքի ավագանուն և համայնքային ենթակայության կառույցների ղեկավարներին  ներկայացրել է  համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Արմեն Հակոբջանյանին։ Հանդիպմանը ներկա են եղել  Սյունիքի մարզպետ Մելիքսեթ Պողոսյանը,  պատգամավոր Կարեն Համբարձումյանը։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել համայնքի նախկին ղեկավարին՝ պաշտոնավարման ընթացքում համայնքի աշխատակազմի հետ համատեղ իրականացրած աշխատանքի համար՝ համոզմունք հայտնելով, որ Սիսիան բազմաբնակավայր համայնքում նախանշված աշխատանքները կշարունակվեն։
Շնորհավորելով Արմեն Հակոբջանյանին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ՝ նախարար Սանոսյանը մաղթել է նրան արդյունավետ աշխատանք, իսկ համայնքի ավագանուն և աշխատակազմին  հորդորել է համագործակցել համայնքի ղեկավարի հետ՝  Սիսիանում և համայնքի մյուս բնակավայրերում  ընթացիկ  ծրագրերն ավարտին հասցնելու ու նոր ծրագրեր մեկնարկելու  համար։ Նախարարը հավելել է, որ  ծրագրերի հաջող իրականացման և առկա խնդիրների լուծման գրավականը համայնքի, համայնքի ղեկավարի, աշխատակազմի  և պետական գերատեսչությունների համատեղ աշխատանքն ու համագործակցությունն է։
Սյունիքի մարզից նախարարը մեկնել է  Վայոց ձորի մարզ, որտեղ այցը սկսել է Ջերմուկ համայնքից։ Մարզպետ Արարատ Գրիգորյանի և Ջերմուկի համայնքապետ Վարդան Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ջերմուկ համայնք, ծանոթացել սուբվենցիոն ծրագրով հիմնանորոգված մանկական զարգացման կենտրոնի հնարավորություններին։ Կենտրոնին կից կառուցվում է նաև  խաղահրապարակ։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 30 247 040 դրամ ,որից համայնքի ներդրումը՝ 10 586 464 , պետության հատկացումը՝19 660 576 դրամ է։
Նախարարին տեղեկացրել են,որ կենտրոնը պատրաստ է շահագործման և կահավորումից հետո կընդունի երեխաներին։ Այս պահին հաշվառված է 180 երեխա, բայց պատասխանատուները նշել են, որ կենտրոնը  մինչև 200 երեխա ընդունելու հնարավորություն ունի։
Այնուհետև նախարարն այցելել է Գնդեվազ բնակավայր, եղել համայնքային մանկապարտեզում,որը նույնպես մասնակի վերանորոգվել է սուբվենցիոն ծրագրով, ծանոթացել է շենքային պայմաններին։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 9 686 544 դրամ է՝ 35 % համայնքի համաֆինանսավորմամբ։ Նախարարը նշել է, որ գյուղական և փոքր բնակավայրերի երեխաները նույնպես պետք է ունենան կրթության և զարգացման նույն հնարավորություները,ինչ մեծ քաղաքների իրենց հասակակիցները։ Սրան են միտված նաև ինչպես սուբվենցիոն ծրագրերը,այնպես էլ համայնքների միավորմամբ փոքր գյուղերի համար ստեղծվող հնարավորությունները։
Սուբվենցիոն ծրագրերով Մալիշկա համայնքում վերանորոգվում, ասֆալտապատվում է Ալավերդյան փողոցի և Կամոյի փողոցի՝ Երևանյան խճուղուց միմչև Անդրանիկի փողոց հատվածը՝ ընդհանուր 66 937 617 դրամ արժեքով, համայնքապետարանի և մշակույթի տան տանիքին տեղադրվել է ընդհանուր 35,275 հզորորությամբ արևային կայանները։
Եղեգնաձոր համայնքում նորոգվում են  ճասնապարհահատվածներ Չարենց-Թամանցիների փողոցում, բարեկարգվում են Սևակի 1,3,5 և Միկոյանի 10,11,12 բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բակերը՝ ընդհանուր շուրջ 54 մլն դրամի շրջանակում։
Նախարարը կապալառու ՍՊ ընկերությունների և համայնքների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է աշխատանքների ընթացքին, ժամկետներին ու որակին վերաբերող հարցեր։
Ընդհանուր առմամբ՝  2021թ.  սուբվենցիաներ ստանալու համար ծրագրային հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի կողմից  Վայոց ձորի մարզից ներկայացված 39 ծրագրից հաստատվել է 38 ծրագիր՝ 2 մլրդ  126,3 մլն  դրամ արժողությամբ, որից 978,6 մլն   դրամը կամ  46,02 %-ը համայնքների ներդրումն է, 1 մլրդ  141,4 մլն  դրամը կամ 53,68 %-ը՝ սուբվենցիայի գումարն է, իսկ 6,3 մլն  ՀՀ դրամը կամ 0,3 %-ը՝ մասնավորի ներդրումն է:
Ներկայում 27  ծրագրերի իրականացման համար հայտարարված մրցույթներն արդեն կայացել են,  որոնցից 13-ի  շինարարական աշխատանքներն ընթացքի մեջ են, մյուս ծրագրերն  ընթացիկ կազմակերպական փուլում են։

Министр ТУИ посетил области Сюник и Вайоц Дзор с рабочим визитом
Министр территориального управления и инфраструктур Армении Гнел Саносян 30 августа с рабочим визитом посетил области Сюник и Вайоц Дзор.
В Сюникской области, в мэрии Сисиана, министр ТУИ Совету общины, руководителям подведомственных структур общины и штату представил и. о. главы общины Армена Акопджаняна. Он поблагодарил бывшего главу общины за работу, проделанную  в период его пребывания на должности, и выразил уверенность, что работы, намеченные в общине Сисиан, будут продолжены», - говорится в сообщении Министерства территориального управления.
Поздравив Армена Акопджаняна со вступлением на должность, Гнел Саносян пожелал ему плодотворной работы, а Совет общины и коллектив призвал сотрудничать с главой общины для завершения текущих программ и запуска новых.
«Залог успешной реализации программ, решения существующих проблем - совместная работа и сотрудничество сотрудников общины с руководителем и с государственными органами», - подчеркнул он.
Из Сюникской области министр выехал в область Вайоц Дзор, там свой визит он начал из общины Джермук. Гнел Саносян посетил отремонтированный по субвенционной программе Центра развития ребенка, рядом с которым строится и детская площадка. Общая стоимость программы составляет 30 247 040 драмов, из них общественные инвестиции - 10 586 464 драмов, государственные ассигнования - 19 660 576 драмов.
Гнел Саносян был проинформирован о том, что центр готов к работе и примет детей после меблировки. На данный момент в нем зарегистрировано 180 детей, но  центр имеет возможность принять до 200 детей.
Затем министр посетил поселок Гндеваз, побывал в  детском саду, который также частично был отремонтирован по программе субсидирования, ознакомился с условиями строительства. Общая стоимость программы составляет 9 686 544 драм с софинансированием 35% общины.
По субвенционным программам в общине Малишка ремонтируются и асфальтируются улицы Алавердяна, участок Ереванского шоссе до улицы Андраника, на общую сумму 66 937 617 драм. На крыше муниципалитета и Дома культуры установлены солнечные станции общей мощностью в 35,275.
В общине Ехегнадзор ремонтируются  улицы Чаренца и Таманцинери, благоустраиваются дворы многоквартирных домов  1,3,5 по улице Севака и Микояна 10,11,12 на общую сумму около 54 млн драмов.
Министр с представителями подрядных организаций и  общин обсудил вопросы, касающиеся процесса, сроков и качества работ.
В целом в 2021 г. из 39 программ, представленных Вайоц Дзорской областью, Межведомственной комиссией по оценке заявок программ на получение субсидий одобрено 38 программ на сумму 2 млрд 126,3 млн драмов, из которых 978,6 млн драмов или 46,02% - инвестиции общин, 1 млрд 141 4 млн. драмов или 53,68%  -  субсидии, а 6,3 млн. драмов или 0,3% - это частные инвестиции.
Отмечается, что объявленные тендеры на реализацию 27 проектов уже состоялись, строительные работы 13  проектов уже на этапе реализации, остальные на организационном этапе.