240879962_918366198762586_4534050958073632381_n
Առավոտյան ժամը 11-ից ադրբեջանական զինծառայողները դիտավորյալ հրդեհներ են գցել Սոթք և Կութ գյուղերի հարևանությամբ՝ իրենց վրանների մոտից:
Օրվա ընթացքում ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք գյուղի ուղղությամբ հրդեհները մարվել են, իսկ Կութի հարևանությամբ հրդեհները չեն մարել ու տարածվել են եղանակային պայմաններից ելնելով: Հրապարակվող լուսանկարները ցույց են տալիս այս պահի վիճակը:
Հատուկ եմ նշում, որ այս վայրերում համայնքների բնակիչների խոտհարքերն են ու արտովայրերը, իսկ հրդեհներով դրանք պարզապես ոչնչացվում են: Հաշվի առնելով նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել ու տեղակայված են գյուղերի անմիջական հարևանությամբ՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ապա հրդեհներն իրական վտանգ են ներկայացնում նաև գյուղերի քաղաքացիական բնակչության համար:
Բնակիչների ահազանգերի ստուգումները վկայում են, որ ՀՀ քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ այս դիվերսիոն հանցավոր արարքերը կատարվում են դիտավորությամբ.
նախ, ադրբեջանական զինծառայողները հստակ գիտակցում են, որ տեղակայված են քաղաքացիական բնակիչներին պատկանող արոտավայրերի ու խոտհարքերի, ինչպես նաև վարելահողերի մեջ և որ մարդիկ չեն կարողանում օգտագործել անգամ ադրբեջանական դիրքերի հարևանությամբ գտնվող տարածքները, քանի որ այդ վայրերին մարդկանց անգամ մոտենալու դեպքում նրանք արձակում են կրակոցներ:
Դրանից բացի, ադրբեջանական զինծառայողները գիտակցում են, որ ներկայում եղանակային պայմաններն այնպիսին են, որ հրդեհն արագորեն տարածվելու է ու ոչնչացնելու է մարդկանց պատկանող տարածքները, զրկելու են ապրուստի աղբյուրից: Եվ հետո, նրանք գիտակցում են նաև, որ բնակիչները նույնպես տեսնելու են այս հրդեհները և դա ակնհայտորեն անում են քաղաքացիական բնակչությանը վախեցնելու նպատակով:
Երեկ էի նշել, որ ադրբեջանական զինված ուժերի հեռանալը ՀՀ գյուղերից և համայնքների միջև ճանապարհներից այլընտրանք չունի՝ երաշխավորելու համար ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը:
Սյունիքում, Գեղարքունիքում ու Արարատում ադրբեջանական վերջին ժամանակաշրջանի արարքների, այդ թվում՝ կրակոցների փաստերը վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, ունեն ուղղակի դիտավորություն, դարձել են թիրախային, իսկ իրավունքների խախտումներն կրում են զանգվածային բնույթ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հերթական հաղորդումը երկուշաբթի օրը՝ օգոստոսի 30-ին համապատասխան առաջարկներով կամ պահանջներով պաշտոնապես կուղարկվի միջազգային կառույցներին, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմիններին ու ՀՀ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին:

240879962_918366198762586_4534050958073632381_n
Защитник прав человека Армении 30 августа международным структурам, а также государственным органам РА и организациям Гражданского общества РА направит очередное официальное сообщение о преднамеренном поведении азербайджанцев в отношении граждан Армении.
Об этом говорится в официальном сообщении Омбудсмена.
«Утром 29 августа с 11:00 азербайджанские военнослужащие умышленно подожгли территории рядом со своими палатками, находящиеся у сел Сотк и Кут.
В течение дня пламя у села Сотк Гегаркуникской области было потушено, но у села Кут оно, вследствие погодных условий, распространилось. Опубликованные фотографии показывают состояние на текущий момент.
Хочу особо отметить, что в этих местах есть луга и поля жителей поселков, которые попросту будут уничтожены огнем. Учитывая, что азербайджанские Вооруженные силы вторглись на суверенную территорию Республики Армения, и находятся в непосредственной близости от сел, эти пожары представляют реальную угрозу и для мирного населения сел.
Проверки сигналов, поступающих от жителей, доказывают, что эти диверсионные преступные действия, направленные против гражданского населения Республики Армения совершаются умышленно. Во-первых, азербайджанские военнослужащие хорошо осведомлены о том, что они находятся на пастбищах, лугах и пахотных землях, принадлежащих гражданским лицам, и что люди не могут использовать территории, прилегающие к азербайджанским позициям, так как при приближении они открывают стрельбу.
Кроме того, азербайджанские военнослужащие представляют, что при этих погодных условиях     огонь будет стремительно распространяться на территории, принадлежащие людям, лишая их источников средств к существованию. Они также осознают, что эти пожары пугают людей, и делают это с определенной целью запугивания гражданского населения.
Отход азербайджанских Вооруженных сил от дорог, села и общин Армении не имеет альтернативы. Это гарантия прав жителей пограничных общин РА, их мирной и безопасной жизни.
Последние действия Азербайджана в Сюнике, Гегаркунике и в Арарате, в том числе и ведущаяся стрельба, свидетельствуют о том, что они становятся все более опасными для гражданских жителей, имеют преднамеренность. Они стали направленными, а нарушения прав носят массовый характер», - отмечает Арман Татоян.