Ճապոնիայի ԱԳ նախարար Տոշիմիցու Մոտեգին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին
Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարար Տոշիմիցու Մոտեգին շնորհավորական ուղերձ է հղել Արարատ Միրզոյանին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, նշել է.
Ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել Ձեզ` Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ։
Ճապոնիայի համար Հայաստանը կարևոր գործընկեր է օրենքի գերակայության վրա հիմնված ազատ և բաց աշխարհակարգ կառուցելու գործում։ Գոհունակություն հայտնելով երկու ժողովուրդների միջև պատմական կապերի առնչությամբ՝ կցանկանայի առավել խորացնել համագործակցությունը այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, թվայնացումը, մշակույթը և այլն։
Հաջորդ տարի կլրանա մեր երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, և ես հույս ունեմ, որ ապագայում երկկողմ փոխգործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի և կզարգանա՝ Ձերդ գերազանցության հետ սերտ համագործակցության ներքո»:

Министр иностранных дел Японии Тошимицу Мотеги направил поздравительное послание Арарату Мирзояну
Поддержи А1+!Министр иностранных дел Японии Тошимицу Мотеги направил Арарату Мирзояну поздравительное послание в связи с его назначением министром иностранных дел Республики Армения.
«Ваше Превосходительство, сердечно поздравляю вас со вступлением в должность министра иностранных дел Республики Армения.
Для Японии Армения - сильный партнер в построении свободного открытого мирового порядка, основанного на верховенстве закона. Выражая удовлетворение историческими связями между двумя народами, хотел бы и дальше углублять сотрудничество в таких областях, как информационные технологии, цифровизация, культура и т. д.
В следующем году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между нашими странами. Надеюсь, что в будущем двустороннее сотрудничество будет еще больше расширяться, будет развиваться в тесном сотрудничестве с Вашим Превосходительством».