240392460_410442980596488_6128934387556461475_n
Ադրբեջանական կողմը կրակահերթեր է արձակել Շուշիի մոտակայքում՝ Շոշ և Մխիթարաշեն համայքների ուղղությամբ
ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը գրել է․
Օգոստոսի 24-ին օրվա ընթացքում և մինչև ուշ գիշեր Շուշիի մոտակայքում՝ մասնավորապես Շոշ և Մխիթարաշեն համայնքների ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը ակտիվորեն և տևական կրակահերթեր է արձակել հայկական դիրքերի և դրանց մոտակայքում տեղակայված հայկական խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։
Ասկերանի շրջանի Մխիթարաշեն գյուղի դիմաց տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակված կրակոցներից տարբեր զինատեսակների բեկորները հասել են գյուղի բնակելի հատված, իսկ օգոստոսի 24-ին՝ ժամը 22:00-ի սահմաններում Շուշիի հատվածից արձակված կրակոցներից տուժել է համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։
Ադրբեջանի վարքագիծը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում, որ խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը պետք է հեռացվեն բնակավայրերից այնպիսի հեռավորության վրա, որտեղից հնարավոր չի լինի ուղիղ դիտարկմամբ նշանառության տակ պահել քաղաքացիական բնակավայրերը, քանի որ դրանք անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության համար։
Ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական գործողությունների պատճառով խաթարվում է սահմանամերձ դարձած բնակավայրերում խաղաղ բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
Եվս մեկ անգամ ընդգծում եմ միջադեպերի քննության հստակ մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը, ինչը հնարավորություն կտա պատասխանատվության ենթարկել միջադեպերի հեղինակներին և կանխել դրանց հետագա կրկնությունը։

240392460_410442980596488_6128934387556461475_n
В течение дня и до поздней ночи 24 августа в окрестностях Шуши, в частности, с позиций, расположенных в направлении Шош и Мхитарашен, азербайджанская сторона активно и длительное время вела огонь по армянским позициям и мирным армянским населенным пунктам.
Об этом заявил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
Осколки из оружия   разного калибра в результате выстрелов в направлении армянских позиций, расположенных напротив села Мхитарашен Аскеранского района, долетели до села, а 24 августа около 22:00 в результате выстрелов со стороны Шуши пострадал дом одного из жителей общины
Поведение Азербайджана еще раз показывает, что расположенные по соседству с мирными населенными пунктами азербайджанские позиции должны быть удалены на такое расстояние, с которого невозможно держать под прицелом гражданские населенные пункты. Азербайджанские ВС являются прямой и реальной угрозой для жизни, здоровья и других жизненных прав, физической и психической неприкосновенности народа Арцаха.
Из-за незаконных действий азербайджанских вооруженных сил нарушается нормальная жизнь и деятельность мирного населения в приграничных населенных пунктах.
«Еще раз подчеркиваю необходимость введения четких механизмов расследования инцидентов, которые позволят привлечь виновных к ответственности и предотвратить их повторение», - сказал омбудсмен Гегам Степанян.