ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի վարչապետին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Ուղերձում նշված է.
Ընդունեք, խնդրեմ, շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում Ձեր վերանշանակման կապակցությամբ: Վերջին խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց որակը բարձր է գնահատվել միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից, և որոնց համար Միավորված ազգերի կազմակերպությունը տեխնիկական աջակցություն է տրամադրել, էլ ավելի են նպաստել Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը: Ակնկալում եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Հայաստանը կշարունակի առաջընթացը ժողովրդավարական բարեփոխումների կարևոր ուղիով:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ուրախ է շարունակելու գործընկերությունը Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի հետ, այդ թվում՝ Երևանում իր մշտական համակարգողի և երկրում գործող թիմի միջոցով՝ ներառական աճի ու կայուն զարգացման նպատակների ամբողջական և բարեհաջող իրականացման համար: ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման գործընկերության 2021-2025 թվականների շրջանակային փաստաթղթի՝ վերջերս կայացած մեկնարկը լավ հիմք է նոր շնչով գործակցության համար:
Ցանկանում եմ նաև օգտվել այս հնարավորությունից և վերահաստատել ՄԱԿ-ի լիարժեք աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության և երկխոսության ջանքերին, մասնավորապես՝ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի Խմբի համանախագահների ձևաչափի ներքո: ՄԱԿ-ը պատրաստ է տրամադրել երկարաժամկետ աջակցություն՝ խթանելու երկխոսությունը, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը, հաշտեցումն ու խաղաղության կառուցումը, պայմաններ ստեղծելու Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի իրականացման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ու բարեկեցության հաստատման համար:
ՄԱԿ-ի քարտուղարությունն առաջին անգամ հասել է գենդերային հավասարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակում և առաջ է շարժվում դեպի հավասարություն կազմակերպության բոլոր մակարդակներում: Ես շարունակում եմ կոչ անել բոլոր անդամ-պետություններին նման ջանքեր գործադրել, և լիահույս եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Հայաստանն առաջընթաց կարձանագրի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների և մյուս բոլոր մակարդակներում կանանց հավասարության հարցում, ինչպես նաև կաշխատի հանրային կյանքում կանանց բովանդակալից մասնակցությունը շարունակաբար լավարկելու ուղղությամբ:

Генсек ООН направил поздравительное послание премьер-министру Армении
Поддержи А1+!Генсек ООН Антониу Гутерриш направил Николу Пашиняну поздравительное послание по случаю назначения его премьер-министром Республики Армения.
Правительство РА сообщает, что в сообщении говорится:
«Ваше Превосходительство, примите мои поздравления по поводу вашего повторного назначения на пост премьер-министра Республики Армения. Недавние парламентские выборы, качество которых было высоко оценено миссиями международных наблюдателей, которым Организация Объединенных Наций оказала техническую помощь, еще больше способствовали демократическому развитию Армении. Рассчитываю, что под вашим руководством Армения и дальше будет продвигаться по пути демократических реформ.
Организация Объединенных Наций рада продолжить свое партнерство с правительством и народом Армении, в том числе через своего постоянного координатора в Ереване, для полной и успешной реализации целей инклюзивного роста и устойчивого развития. Недавняя презентация Рамочного документа ООН о партнерстве в области устойчивого развития на 2021-2025 годы является хорошей основой для нового партнерства.
Я также хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы подтвердить полную поддержку Организацией Объединенных Наций усилий по установлению мира и диалога в регионе, в частности, под эгидой сопредседателей Минской группы и Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. Организация Объединенных Наций готова предоставить долгосрочную помощь для развития диалога, уважения прав человека, примирения и миростроительства, создания условий для выполнения повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и установления прочного мира и процветания в регионе.
Впервые Секретариат ООН добился гендерного равенства на уровне старших должностных лиц, продвигаясь к равенству на всех уровнях организации. Я продолжаю призывать все государства-члены приложить подобные усилия, и надеюсь, что под Вашим руководством Армения зафиксирует прогресс в вопросе равенства между высокопоставленными должностными лицами правительства и женщинами на всех других уровнях, а также будет работать над последовательным улучшением содержательного участия женщин в общественной жизни.