ԱՀ ՄԻՊ-ը հրապարակել է արտահերթ զեկույց՝ Արցախում երեխաների իրավունքների մասին
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է «Արցախի Հանրապետությունում երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրենսդրության և իրավիճակի մասին» արտահերթ զեկույց։
Զեկույցը կազմվել է «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության աջակցությամբ իրականացված հետազոտության արդյունքներով։ Այս ոլորտում հետազոտությունն առաջինն է Արցախի Հանրապետությունում, որի նպատակն էր խորությամբ ուսումնասիրել և ներկայացնել ԱՀ-ում երեխաների իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության համար առկա օրենսդրությունն ու իրավիճակը:
Հետազոտությունն իրականացվել է Երեխայի իրավունքների մասին կոնվենցիայով նախատեսված իրավունքների և ԱՀ օրենսդրության և պրակտիկայի համապատասխանելիության, դրանց կարգավորվածության աստիճանի համատեքստում:
Հետազոտության ենթարկվել են ոչ թե բոլոր իրավունքները, այլ այն համախումբը, որն ընտրվել է աշխատանքային խմբի կողմից առաջնահերթության, կարևորության ու համապարփակության տեսանկյուններից: Հետազոտված իրավունքները ներկայացվել են միջազգային և ազգային չափանիշների համատեքստում:
Հետազոտությունն իրականացվել է 2020թ-ի մայիսից մինչև 2021թ-ի օգոսոտոս: Աշխատանքներն ընդհատվել էին 2020թ-ի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021թ-ի հունվար՝ պայմանավորված ադրբեջանա-թուրքական ուժերի կողմից սանձարձակած ագրեսիվ պատերազմով և դրա հետևանքներով:
Զեկույցում ներկայացվել են երեխայի տարբեր իրավունքների վերաբերյալ 170 առաջարկություններ, որոնց վերաբերյալ Պաշտպանը քննարկումներ է ունենալու իրավակիրառ և օրինաստեղծ մարմինների հետ՝ դրանք կյանքի կոչելու օպտիմալ ձևաչափեր գտնելու համար:

Омбудсмен Арцаха опубликовал внеочередной отчёт о правах детей в Арцахе
Поддержи А1+!Защитник прав человека Арцаха опубликовал внеочередной отчет «О законодательстве и состоянии защиты прав детей в Республике Арцах», в котором представлены 170 предложений по различным правам детей. Защитник обсудит их с правоохранительными органами – с целью найти оптимальные форматы для их реализации.
Отчет составлен по результатам исследования, проведенного при поддержке организации World Vision Armenia. Исследование в этой области является первым в Республике Арцах, и целью его было углубленное изучение — для представления существующего законодательства и ситуации в области защиты прав и основных свобод детей в Арцахской Республике.
Исследование проводилось в контексте соответствия законодательству Арцахской Республики и прав, предусмотренных Конвенцией о правах ребенка, сообщили из аппарата Защитника прав человека Арцахской Республики. Источник добавил, что были изучены не все права, а та часть, которая была выбрана рабочей группой — с точки зрения того, насколько они приоритетны, важны и всеобъемлющи. Изучаемые права были представлены в контексте международных и национальных стандартов.
Опрос проводился с мая 2020 года по август 2021 года. Работы были прерваны с 27 сентября 2020 года по январь 2021 года — из-за развязанной азербайджано-турецкими войсками агрессивной войны и ее последствий.