Ավստրալիացի 16 հայտնի քաղաքական գործիչներ միացել են Արցախի ավստրալիացի բարեկամների խմբին
Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը հաղորդում է, որ Ֆեդերալ սենատորներ Էնդրյու Բրեգի և Ժանեթ Ռայսի առաջնորդությամբ Արցախի ավստրալիացի բարեկամների մշտապես աճող խմբին են միացել ևս 16 նշանավոր գործիչներ՝ սատարելու Արցախի հայկական հանրապետության ինքնորոշման իրավունքին։
Արցախի ավստրալիացի բարեկամների խումբը կազմավորվեց 2019 թ․ օգոստոսին, երբ Ավստրալիայի Հայ Դատի հանձնախումբը և Ավստրալիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչը հյուրընկալեցին Արցախի Հանրապետության պատվիրակությանը՝ գլխավորությամբ այն ժամանակվա արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի և Արցախի ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանի։ Ի պաշտպանություն Արցախի Հանրապետության բնիկ հայության ստեղծված խումբը ձևավորվելիս ուներ շուրջ 40 անդամ, ներկայումս այդ թիվը գերազանցում է 70-ը։
Խմբի վերջին համալրողների մեջ են ֆեդերալ սենատորներ Էնդրյու Բրեգը և Ժանեթ Ռայսը, օրենսդիրներ՝ Նոր Հարավային Ուելս և Հարավային Ավստրալիա նահանգների օրենսդիր մարմիններից։ Ի դեպ Հարավային Ավստրալիայի խորհրդարանը ճանաչել է Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքը 2020 թ․ պատերազմի ժամանակ։
Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Հայկ Կայսերյանը ողջունել է խմբի համալրումը՝ շեշտելով, որ ավստրալահայ համայնքն երբեք չի հրաժարվի Արցախի Հանրապետության հերոսական ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունից։
Կայսերյանը մասնավորապես նշել է․ «Անցյալ տարի Արցախի Հանրապետության վրա կատարված հարձակումներից հետո Ադրբեջանը գրավեց ոչ միայն պատմական հայկական հողերի 70 տոկոսը, այլ նաև խախտեց միջազգային օրենքները` պղծելով հայկական մշակութային և կրոնական վայրերը, անօրինական ձերբակալելով ավելի քան 150 հայ ռազմագերիների, որոնց ենթարկում է քաղաքական սակարկությունների։ Այս գործողությունները, ինչպես նաև հայ ժողովրդի նկատմամբ բռնապետ Իլհամ Ալիևի բաց և թշնամական հայատյաց հայտարարությունները հայ-ավստրալիական համայնքի համար առավել մեծ առաջնահերթություն են դարձնում Արցախի Հանրապետության բարեկամների խմբի ավելացումը: Այս նոր համալրումը ավստրալական ոգու և պատմության օրինակ է, երբ խոսքը վերաբերում է մարդու իրավունքների և արդարության պահպանմանը։ Ավստրալիան, ինչպես Կոսովոյի և Արևելյան Թիմորի դեպքում, չի հանդուրժի ինքնորոշում փնտրող բնիկ ժողովուրդների վտանգվածությունը»:
Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախմբի ջանքերի արդյունքում՝ Արցախի ավստրալիացի բարեկամների խումբը վերջերս համալրած քաղաքական գործիչները, մինչ այդ էլ աչքի են ընկել Ավստրալիայի քաղաքական տարբեր ամբիոններում Արցախի ժողովրդի շահերի պաշտպանությամբ։

16 видных австралийских политиков присоединились к группе австралийских друзей Арцаха
Поддержи А1+!Комитет Ай Дата Австралии сообщает, чт,о под руководством федеральных сенаторов Эндрю Брэгга и Джанет Райс, 16 видных деятелей из числа австралийских друзей Арцаха присоединились к растущей группе в поддержку права Республики Арцах на самоопределение.
Группа австралийских друзей Арцаха сформировалась в 2019 году, когда Комитет Ай Дата Австралии и постоянный представитель Республики Арцах в Австралии приняли делегацию Республики Арцах во главе с тогдашним министром иностранных дел Масисом Маиляном и депутатом Арцаха Давидом Ишханяном. Группа, сформированная в защиту коренных армян Республики Арцах, на момент образования насчитывала около 40 человек, сейчас их число превышает 70.
В числе последних пополнений, в группу вошли федеральные сенаторы Эндрю Брэгг, Джанет Райс и законодатели из Нового Южного Уэльса и штата Южная Австралия. Кстати, парламент Южной Австралии признал право на самоопределение Республики Арцах в 2020 году, во время войны.
Исполнительный директор Комитета Ай Дата Австралии Айк Кайсерян приветствовал пополнение группы, подчеркнув, что австралийская армянская община никогда не откажется от защиты прав героического народа Республики Арцах.
Кайсерян особо отметил: «После нападений на Республику Арцах в прошлом году Азербайджан не только оккупировал 70% исторических армянских земель, но и нарушил международное право, осквернив армянские культурные и религиозные объекты, незаконно арестовав более 150 армянских военнопленных, которых подвергает политическим торгам. Эти действия, а также откровенно враждебные заявления диктатора Ильхама Алиева в адрес армянского народа делают увеличение группы друзей Республики Арцах более приоритетной задачей для армяно-австралийской общины. Это новое пополнение является примером австралийского духа, истории, когда речь идет о защите прав человека, справедливости. Австралия, как и в случае с Косово и Восточным Тимором, не потерпит угрозы в отношении коренных народов, стремящихся к самоопределению».
Политики, которые, благодаря усилиям Комитета Ай Дата Австралии, недавно присоединились к группе австралийских друзей в Арцахе, ранее выделялись на различных австралийских политических форумах, отстаивая интересы народа Арцаха.