ՀՀ-ն պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը․ ԱԳՆ
Օգոստոսի 16-ին ադրբեջանական զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ հատվածներում՝ Երասխ բնակավայրի, Սյունիքի մարզի Սև լճի մոտակայքում և Գեղարքունիքի մարզի ուղղությամբ` թիրախավորելով սահմանամեձ համայնքների խաղաղ բնակչությանը: Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից արձակվող կրակոցները Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի հատվածում շարունակվել են նաև օգոստոսի 17-ին:
Ադրբեջանի ԶՈՒ իրականացրած հրաձգության հետևանքով օգոստոսի 16-ին դիպուկահարի արձակած կրակոցից Երասխի հատվածում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈւ զինծառայող Վահան Թաթոսյանը, իսկ Գեղարքունիքի մարզի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից՝ զինծառայող Արման Հակոբյանը: Օգոստոսի 17-ին հրազենային վիրավորում է ստեցել ՀՀ ԶՈՒ մեկ զինծառայող։ Խորին ցավակցություն ու զորակցություն ենք հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին և հարազատներին, ինչպես նաև շուտափույթ ապաքինում՝ վիրավոր զինծառայողին:
Հատկանշական է, որ այս գործողությունները զուգորդվում են Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության և Արցախի դեմ ուժ կիրառելու վերաբերյալ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչող սպառնալիքների հետ:
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմից սադրիչ գործողությունները, որոնք ակնհայտորեն նպատակ  ունեն վտանգելու դեէսկալացիայի ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը և խաթարելու տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը: Դրանք նպատակաուղղված են խոչընդոտելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ բանակցությունների վերսկսումը, ինչպես նաև վիժեցնելու տարածաշրջանային ապաշրջափակման գործընթացը և բոլոր հաղորդակցության միջոցների բացումը:
Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման ու իր հայրենիքում ապրելու իրավունքը:

РА будет последовательно отстаивать свой суверенитет и территориальную целостность и право народа Арцаха на самоопределение: МИД
Министерство иностранных дел Республики Армения решительно осуждает провокационные действия азербайджанской стороны на границе с Арменией 16-17 августа, которые явно направлены на то, чтобы поставить под угрозу усилия по деэскалации, подорвать региональную безопасность и мир.
Об этом говорится в заявлении МИД Республики Армения.
Отмечается, что 16 августа вооруженные силы Азербайджана осуществили провокационные действия в приграничных районах Республики Армения, в районе поселка Ерасх, близ озера  Сев лич Сюникской области, в направлении Гегаркуникской области, по гражданскому населению приграничных населенных пунктов. 17 августа в районе Сотк Гегаркуникской области продолжились стрельбы азербайджанских вооруженных сил из огнестрельного оружия разного калибра.
Кроме того, 16 августа в районе Ерасха в результате стрельбы ВС Азербайджана снайперским выстрелом был смертельно ранен военнослужащий Вооруженных сил РА Ваан Татосян, а выстрелом противника в направлении Гегаркуникского района - военнослужащий Арман Акопян. 17 августа один военнослужащий ВС РА получил огнестрельное ранение. Выражая глубокие соболезнования и поддержку семьям погибших военнослужащих, родственникам, а также скорейшее выздоровление раненого военнослужащего, МИД РА сочло знаменательным, что эти действия сочетаются с угрозами руководства Азербайджана применить силу против суверенитета  и территориальной целостности Армении и Арцаха.
«Мы решительно осуждаем провокационные действия Азербайджана, которые явно направлены на то, чтобы поставить под угрозу усилия по деэскалации, подорвать региональную безопасность и мир.  Они направлены на препятствование возобновлению мирных переговоров под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также на срыв процесса региональной блокады и открытие всех средств коммуникации», - подчеркнул МИД РА, добавив, что Республика Армения будет последовательно отстаивать свой суверенитет и территориальную целостность и право народа Арцаха на самоопределение и жизни на своей родине.