Հայաստանը կարևորում է Երևանում դեսպանատուն բացելու Ուրուգվայի որոշումը. վարչապետը՝ Ուրուգվայի ԱԳՆ-ին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոյին, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Հայաստանում:
Ողջունելով հյուրին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է.
«Մեծարգո պարոն նախարար, հարգելի հյուրեր, ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաքում՝ Կառավարության նստավայրում:
Մեր հարաբերությունները, մեր երկրների միջև հարաբերությունների ջերմությունը ենթադրում է, որ մենք ավելի հաճախ պիտի տեսնվենք, ավելի հաճախ պիտի շփվենք:
Այս առումով մեծ ուրախությամբ տեղեկացա Երևանում դեսպանատուն բացելու Ուրուգվայի որոշման մասին: Մենք ինքներս էլ քննարկում ենք Ուրուգվայում դեսպանատուն բացելու հնարավորությունը, և ձեր որոշմամբ դուք օգնեցիք, որ մենք ավելի շուտ որոշում կայացնենք:
Կարծում եմ՝ այն ջերմ, բարեկամական մթնոլորտը, որ կա մեր երկրների միջև և այն ավելի քան պոզիտիվ ընկալումը, որ Ուրուգվայի նկատմամբ կա Հայաստանի Հանրապետությունում, շատ կարևոր են դարձնում, որպեսզի այդ ջերմությունը տնտեսական հարաբերությունների սերտացմամբ ամրանա:
ԵԱՏՄ-ի և ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի միջև կնքված համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս, որ մենք իրոք ջանք կգործադրենք այդ ուղղությամբ և կոնկրետ արդյունքների հասնենք:
Ես հույս ունեմ, որ դեսպանատների բացումը հենց մեր հարաբերությունների այս ուղղությանը առավելևս խթան կտա, մանավանդ որ Ուրուգվայում շատ մեծ հայկական համայնք ունենք և լրացուցիչ, առանցքային գործոն է մեր երկրների միջև ջերմ հարաբերությունների համար:
Եվս մեկ անգամ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել: Բարով եք եկել»:
Ուրուգվայի ԱԳ նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոն իր հերթին նշել է.
«Պարոն վարչապետ, շատ շնորհակալ եմ: Նախ և առաջ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Ձեզ ջերմ ընդունելության համար, որին արժանացել ենք սկսած այն պահից, ինչ երեկ երեկոյան ոտք ենք դրել Հայաստան:
Մինչ Ձեզ հետ հանդիպումը, հանդիպել ենք ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարողի հետ, ում հետ զրույցում նշել ենք, որ այնպիսի զգացում ունեք, որ կարծես մեր սեփական տանն ենք գտնվում:
Իրականում մեր շփումը շատ դյուրին է ընթանում, և դա պայմանավորված է Ուրուգվայում մեծ կարևորություն ունեցող հայկական համայնքի առկայությամբ, որն ինտեգրվել է մեր երկրում:
Ուրուգվայի ու Հայաստանի պատմական ընդհանրություններն ավելի շատ են, քան աշխարհագրական տարբերությունները:
Արմեն Գրիգորյանի հետ հանդիպման ժամանակ արդեն իսկ նշել եմ, որ Ուրուգվայի ձայնը մշտապես աշխարհում հանդիսանում է նաև Հայաստանի ձայնը:
Այդ իսկ պատճառով ողջունում եմ մոտ ապագայում Ուրուգվայում ՀՀ դեսպանատան բացման որոշումը, և պարոն Գրիգորյանին արդեն իսկ հայտնել ենք մեր որոշման մասին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ուրուգվայի դեսպանատուն բացելու մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ մեր առաջին դեսպանը Ձեր երկրում լինելու է սիրելի բարեկամ Էդուարդո Ռոսենբրոկը:
Բոլոր պաշտոնյաների հետ, ում հետ ունեցել եմ հանդիպումներ՝  թե՛ Էկոնոմիկայի նախարարը, և թե՛ Արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարողն ինձ հարցրել են՝ ինչպես բարելավել երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունները: Պատասխանը միակն է. անհնար է բարելավել մեր երկրների միջև արդեն իսկ առկա փայլուն քաղաքական հարաբերությունները:
Այդ իսկ պատճառով կարծում եմ, որ ապագայում ունենալու ենք շատ հաջող առևտրատնտեսական հարաբերություններ:
Այս համատեքստում, թույլ տվեք, շնորհավորել Ձեզ, պարոն վարչապետ, վերընտրվելու կապակցությամբ՝ վստահ լինելով, որ Ձեր պաշտոնավարումը շահավետ կլինի թե՛ Հայաստանի Հանրապետության, և թե՛ մեր երկկողմ հարաբերությունների համար»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է,  որ Ուրուգվայը հատուկ տեղ է զբաղեցնում հայ ժողովրդի սրտում որպես Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը պաշտոնապես (1965թ.) ճանաչած պետություն: Վարչապետը բարձր է գնահատել ԼՂ հիմնահարցի վերաբերալ Ուրուգվայի անկողմնակալ և կառուցողական դիրքորոշումը և նշել, որ Հայաստանը երախտապարտ է 2020թ. հոկտեմբերին Ուրուգվայի Սենատի ընդունած բանաձևի համար, որը դատապարտում է Թուրքիայի կողմից վարձկանների ներգրավումը պատերազմում, և Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևի համար, որը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտման և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ռմբակոծման դեպքերը:
Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարն ասել է, որ ուրախ է այցելել բարեկամ Հայաստան և հնարավորություն ունենալ քննարկել երկկողմ հարաբերությունների սերտացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական գործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ: Կարևորվել է նաև հումանիտար կապերի զարգացումը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում փոխգործակցության խթանումը:

Армения придает важность решению Уругвая открыть посольство в Ереване: премьер-министр - главе МИД Уругвая (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня министра иностранных дел Уругвая Франсиско Бустижо, находящегося в Армении с официальным визитом.
Приветствуя гостя, премьер-министр Пашинян отметил:
«Уважаемый господин министр, уважаемые гости, приветствую Вас в правительстве Республики Армения.
Наши отношения, теплота отношений между нашими странами подразумевает, что мы должны чаще видеться и чаще общаться.
В этой связи мне было очень приятно узнать о решении Уругвая открыть посольство в Ереване. Мы сами обсуждаем возможность открытия посольства в Уругвае, и своим решением вы помогли нам скорее принять решение.
Думаю, теплая, дружественная атмосфера, которая существует между нашими странами, и более чем позитивное восприятие, которое существует в Республике Армения по отношению к Уругваю, делает очень важным укрепление экономических отношений.
Соглашение, подписанное между ЕАЭС и МЕРКОСУР, дает нам возможность приложить реальные усилия в этом направлении и добиться конкретных результатов.
Надеюсь, что открытие посольств придаст дополнительный импульс этому направлению наших отношений, тем более что у нас очень большая армянская община в Уругвае, которая является дополнительным, ключевым фактором теплых отношений между нашими странами.
Еще раз рад видеть Вас. Добро пожаловать».
В свою очередь, министр иностранных дел Уругвая Франсиско Бустижо отметил:
«Господин премьер-министр, большое Вам спасибо. Прежде всего хотел бы поблагодарить Вас за теплый прием, который мы получили с тех пор, как вступили на армянскую землю вчера вечером.
До встречи с Вами мы встретились с министром экономики и исполняющим обязанности министра иностранных дел Республики Армения, в беседе с которым отметили, что у нас такое чувство, что мы находимся в своем доме.
Наше общение фактически происходит очень легко, и это связано с наличием в Уругвае очень важной армянской общины, которая интегрирована в нашу страну.
Исторических сходств между Уругваем и Арменией больше, чем географических различий.
Во время встречи с Арменом Григоряном я уже отмечал, что голос Уругвая всегда был также голосом Армении в мире.
Именно поэтому я приветствую решение об открытии посольства Армении в Уругвае в ближайшем будущем, и мы уже проинформировали г-на Григоряна о нашем решении открыть посольство Уругвая в Республике Армения, а также о том, что нашим первым послом в Вашей стране будет дорогой друг Эдуардо Розенброк.
Все официальные лица, с которыми я встречался - и министр экономики, и исполняющий обязанности министра иностранных дел, спрашивали меня, как улучшить двусторонние торгово-экономические отношения. Ответ один: невозможно улучшить и без того блестящие политические отношения между нашими странами.
Поэтому я думаю, что в будущем у нас будут очень успешные торгово-экономические отношения.
В этом контексте позвольте мне поздравить Вас, господин премьер-министр, с переизбранием и выразить уверенность, что Ваше пребывание в должности будет полезным как для Республики Армения, так и для наших двусторонних отношений».
Никол Пашинян подчеркнул, что Уругвай занимает особое место в сердце армянского народа как первое государство, официально признавшее Геноцид армян (1965 г.). Премьер-министр высоко оценил беспристрастную и конструктивную позицию Уругвая по нагорно-карабахскому конфликту, отметив, что Армения благодарна за принятую Сенатом Уругвая в октябре 2020 года резолюцию, осуждающую вовлечение Турцией наемников в войну, а также резолюцию Палаты представителей, осуждающую нарушения прав человека и бомбардировки гражданской инфраструктуры Азербайджаном.
Министр иностранных дел Уругвая отметил, что рад посетить дружественную Армению и иметь возможность обсудить перспективы сближения двусторонних отношений.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах расширения торгово-экономического сотрудничества. Была подчеркнута важность развития гуманитарных связей, стимуляции сотрудничества в области образования, науки, культуры и спорта.