Անընդհատ կրկնվող սուտը ճշմարիտ չի դառնում. Արտակ Բեգլարյանը պատասխանել է Իլհամ Ալիևին
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը պատասխանել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարություններին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Արտակ Բեգլարյանը, արձագանքելով Իլհամ Ալիևի` թուրքական «CNN Turk» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցին, «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոկում, մասնավորապես, նշել է.
«Անընդհատ կրկնվող սուտը ճշմարիտ չի դառնում: Այժմ Արցախում ապրում է 120 հազար բնակիչ, ոչ թե 25 հազար: Արցախը երբեք չի լինի Ադրբեջանի մաս, մոռացեք այդ մասին: Մենք ակնկալում ենք միջազգային հանրության հստակ պատասխանը Ալիևի այն խոստովանությունը, որ Ադրբեջանն է պատերազմը սանձազերծել»:
Օգոստոսի 14-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «CNN Turk» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ հերթական իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարությունն էր արել, նշելով, թե իբր, իրենց հաշվարկներով, Լեռնային Ղարաբաղում բնակվում է 25 հազար քաղաքացի: Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության օգոստոսի 16-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն`  ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները 2020 թվականի նոյեմբերից սկսած ապահովել են ավելի քան 58 000 ավտոմեքենաների և շուրջ 210 հազար մարդկանց տեղաշարժը:
Ալիևը նաև հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը պետք է ինտեգրվեն ադրբեջանական հասարակությանը, ինչը, ըստ Ադրբեջանի նախագահի, նրանց համար ավելի մեծ հնարավորություններ կստեղծի, բնականաբար, չհիշատակելով, թե ինչու մինչև այժմ հայեր չեն ապրում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Հադրութում, Շուշիում և մյուս այլ շրջաններում:

ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյան
Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, ответил на недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
В ответ на заявления Ильхама Алиева в интервью «CNN Turk» относительно Республики Арцах, Бегларян написал в Twitter:
«Постоянно повторяемая ложь не становится правдой. Сейчас в Арцахе проживает 120 тысяч жителей, а не 25 тысяч. Арцах никогда не будет частью Азербайджана, забудьте об этом.
Мы ожидаем четкого ответа со стороны международного сообщества на признание Алиева в том, что Азербайджан развязал войну».
В интервью CNN Turk 14 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал очередное лживое заявление, заявив, что, по их оценкам, в Нагорном Карабахе проживает 25 тысяч граждан. Согласно заявлению Минобороны РФ от 16 августа, с ноября 2020 года военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили передвижение более 58 тысяч автомобилей - около 210 тысяч человек.
Алиев также заявил, что армяне, проживающие в Нагорном Карабахе, должны быть интегрированы в азербайджанское общество, что, по мнению президента Азербайджана, создаст для них больше возможностей, конечно, не упомянув о том, почему армяне до сих пор не живут в Гадруте, Шуши и других населенных пунктах, оказавшихся под оккупацией Азербайджана.