Երևանում բացվել է Մահաթմա Գանդիի արձանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի Բուենոս Այրեսի զբոսայգու տարածքում (Հալաբյան և Մարգարյան փողոցների հատված) այսօր հանդիսավորությամբ տեղի է ունեցել Հնդկաստանի քաղաքական և հոգևոր առաջնորդ, խաղաղության առաջամարտիկ Մահաթմա Գանդիի արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը, պաշտոնական այցով ՀՀ-ում գտնվող Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի Վերին պալատի անդամ Վիհայ Սահասրաբուդհեն և Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալը:
«Հայ-հնդկական պատմական առնչությունները խորը արմատներ ունեն: Շատ վաղ ժամանակներից հայերը Հնդկաստանում լայն գործունեություն են ծավալել գրահրատարակչության, տնտեսության, առևտրի ոլորտներում: Եվ այս միջոցառումը այդ հարաբերությունների կայունության և առաջընթացի վկայությունն է: Մահաթմա Գանդիի արձանի տեղադրումը Երևանում ընդունեք որպես հայ ժողովրդի հարգանքի տուրք հնդիկ ժողովրդի պատմության հանդեպ»,- մեծանուն գործչի արձանի բացման կապակցությամբ գործընկերներին շնորհավորել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի Վերին պալատի անդամ Վիհայ Սահասրաբուդհեն շնորհակալություն է հայտնել հնդիկ առաջնորդի արձանը Երևանում տեղադրելու որոշման համար: «Այս արձանի տեղադրմամբ հայերը և Հնդկաստանի Հայաստան եկած հնդիկները մշտապես կհիշեն Մահաթմա Գանդիի սկզբունքներն ու գաղափարախոսությունը: Սա կլինի շարժիչ ուժ, որ մենք ավելի լավ աշխարհ ստեղծենք»,- ասել է Վիհայ Սահասրաբուդհեն:
Անդրադառնալով Գանդիի գործունեությանը՝ նա նշել է, որ Մահաթմա Գանդին Հնդկաստանի` Մեծ Բրիտանիայից անկախանալու շարժման ղեկավարներից և գաղափարախոսներից էր: Գանդին որպես պայքարի միջոց ընտրել էր խաղաղ ապստամբությունը, պայքարը` առանց չարության, կրակոցների, որտեղ մարդկանց միակ զենքն իրենց կյանքն է: Երբ նրա համառ ջանքերի շնորհիվ 1947 թվականին Հնդկաստանը խաղաղ ճանապարհով անկախացավ Մեծ Բրիտանիայից, աշխարհը համոզվեց Գանդիի գաղափարախոսության արդյունավետության մեջ:
Մահաթմա Գանդիի ծննդյան օրը` հոկտեմբերի 2-ը, Հնդկաստանում նշվում է իբրև ազգային տոն, իսկ ամբողջ աշխարհում՝ որպես «Ոչ բռնության» օր: Դեսպան Կիշան Դան Դեվալը նույնպես շնորհակալություն է հայտնել Երևանում Գանդիի արձանի բացման կապակցությամբ՝ այն համարելով հայ-հնդկական երկարամյա հարաբերությունների ամրապնդման և շարունակականության փաստարկ:

В Ереване открылся памятник Махатме Ганди
Церемония открытия статуи Махатмы Ганди, политического лидера Индии, пионера мира, состоялась 16 августа в парке Буэнос-Айреса (участок улицы Алабян-Маргарян) в Ереване.
На мероприятии присутствовали заместитель министра МСФО Ара Хзмалян, находящийся с официальным визитом в Армении председатель Совета по культурному сотрудничеству Индии, член верхней палаты парламента Индии Вихай Сахасрабудхе и Чрезвычайный и Полномочный Посол Индии в Армении Кишан Дан Деваль.
«Армяно-индийские исторические связи имеют глубокие корни. С древних времен армяне были активны в Индии в области издательского дела, экономики и торговли. И это событие - свидетельство стабильности и прогресса этих отношений. Примите установку статуи Махатмы Ганди в Ереване как дань уважения армянского народа истории индийского народа», - поздравил своих коллег с открытием статуи великой личности заместитель министра образования и науки Ара Хзмалян.
Председатель Совета по культурному сотрудничеству Индии, член верхней палаты парламента Индии Вихай Сахсрабхуде поблагодарил за решение установить памятник индийскому лидеру в Ереване.
«Установив эту статую, армяне и приехавшие в Армению из Индии индийцы, всегда будут помнить принципы и идеологию Махатмы Ганди. Это будет для нас движущей силой в создании лучшего мира», - сказал он.
Говоря о деятельности Ганди, он отметил, что Махатма Ганди был одним из лидеров и идеологов движения Индии за независимость от Великобритании. Ганди выбрал мирное восстание как средство борьбы, борьбы без зла, стрельбы, где единственным оружием людей является их жизнь. Когда в 1947 году благодаря его настойчивым усилиям Индия мирно обрела независимость от Великобритании, мир убедился в эффективности идеологии Ганди. День рождения Махатмы Ганди, 2 октября, отмечается в Индии как национальный праздник, а во всем мире как День ненасилия.
Посол Кишан Дан Деваль также поблагодарил за открытие памятника Ганди в Ереване, посчитав это аргументом в пользу укрепления и продолжения давних армяно-индийских отношений.