Պետք է աջակցել ՀԿ-ների կարողությունների զարգացմանը․ ՀՀ ՄԻՊ
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ու ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ծովինար Հարությունյանը Կապանում հանդիպել են Կապանում և Գորիսում գործող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների հետ: Այս մասին գրառում է կատարել ՀՀ ՄԻՊ-ը։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի մարզային ստորաբաժանումում, որի նպատակն է եղել լսել ՀԿ-ների բարձրացրած խնդիրներն ու քննարկել համատեղ աշխատանքի ուղղությունները:
Քննարկման հիմնական թեմաները վերաբերել են կանանց իրավունքներին, նրանց տնտեսական և հատկապես ձեռնարկատիրական կարողությունների զարգացմանը, պատերազմից հետո անվտանգությանը և դրանց ազդեցությանը սոցիալական խնդիրների վրա, երիտասարդության կարիքներին և այլն:
Պաշտպանը կարևորել է հասարակական կազմակերպությունների դերն ինչպես պետական մարմինների նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության, այնպես էլ որոշումների կայացման գործում նրանց մասնակցության ապահովման հարցերում:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ծովինար Հարությունյանը ներկայացրել է հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերը, որոնք վերաբերում են հիմնադրամի չորս հիմնական աշխատանքային ուղղություններին՝ վերարտադրողական և մայրական առողջությանը, երիտասարդությանը, կանանց դերի բարձրացմանը և կարողությունների զարգացմանն ու ժողովրդագրությանը:
ՀԿ ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց կողմից իրականացվող ծրագրերը, կարիքները, մտահոգությունները կանանց, երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում խնդիրների վերաբերյալ և այլն:
Նրանք կարևորել են նաև քաղհասարակություն-տեղական ինքնակառավարման մարմիններ կապի ամրապնդումը և արդյունավետ համագործակցությունը:
Պաշտպանն ու ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրենը պատրաստակամություն են հայտնել իրենց իրավասության շրջանակում ընդլայնել համագործակցության ուղղությունները:

Нужно содействовать развитию возможностей НПО: Омбудсмен РА
Поддержи А1+!Защитник прав человека Арман Татоян и региональный директор Фонда ООН в области народонаселения (UNFPA) Цовинар Арутюнян встретились в Капане с представителями организаций гражданской общественности, действующих в Горисе.
Встреча прошла в Сюникском региональном отделении Аппарата Защитника прав человека. Целью встречи было заслушать поднятые о/о вопросы и обсудить направления совместной работы.
«Основными темами обсуждения были следующие вопросы: права женщин, их экономическое развитие - особенно возможности предпринимательской деятельности, послевоенная безопасность, их влияние на социальные вопросы и потребности молодежи», - говорится в заявлении.
Согласно источнику, Защитник отметил важную роль неправительственных организаций как в гражданском контроле над государственными органами, так и в обеспечении их участия в принятии решений.
По сообщению Офиса Защитника прав человека РА, руководитель Армянского офиса Фонда народонаселения ООН Цовинар Арутюнян рассказала о мандате основных направлений работы фонда, а также пригласила участников обсудить текущее состояние сферы организаций гражданской общественности, основные вопросы, возможности для совместной работы.
Отмечается, что представители общественных организаций представили свои программы, нужды, заботы и опасения в области защиты женщин и детей.
Они также отметили важность укрепления связей и эффективное сотрудничество между гражданским обществом и органами местного самоуправления.
Защитник и директор Армянского офиса Фонда народонаселения ООН выразили готовность к расширению сотрудничества в рамках своей компетенции.