Ադրբեջանական զինծառայողները կրակոցներ են արձակում նաև հարբած վիճակում․ ահազանգ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԳեղարքունիքի և Սյունիքի գյուղերից պարբերաբար ստանում ենք ահազանգեր այն մասին, որ ադրբեջանական զինծառայողները կրակոցներ են արձակում նաև հարբած վիճակում: Ընդ որում, այս դեպքում կրակոցները հատուկ լուսարձակող են ու արվում են այնպես, որ տեսանելի լինի քաղաքացիական բնակչության համար` ահաբեկելու նպատակով: Այդ դեպքերում գիշեր ժամանակ հաճախ միացնում են բնակիչներին անհանգստություն պատճառող բարձր երաժշտություն, գորգոռում, այսինքն` կատարում են խուլիգանական արարքներ:
Նման ահազանգեր ստանում ենք 2020թ. դեկտեմբերից սկսած: Խոսքը այն գյուղերի մասին է, որոնց անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերը միջազգային իրավունքի պահանջների կոպիտ խախտումներով տեղակայվել են պատերազմից հետո ու հատկապես 2021թ. մայիսի 12-13-ի ՀՀ ինքնիշխան տարածք անօրինական ներխուժումներից հետո: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից նշված ահազանգերի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ ադրբեջանական կրակոցները դադարում են ՀՀ զինված ուժերի բնակչությանը պաշտպանող կանխարգելիչ գործողություններից հետո:

Азербайджанские военнослужащие стреляют и в пьяном состоянии: Омбудсмен
В Офис Омбудсмена Армении периодически поступают сообщения из сел Гегаркуника и Сюника о том, что азербайджанские военнослужащие стреляют и в пьяном состоянии.
Об этом на своей странице в Facebook написал Омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Причем, в этом случае выстрелы бывают специально высвечиваемыми и производятся с целью запугивания гражданского населения. В таких случаях ночью часто включается громкая музыка, вызывающая беспокойство жителей, доносятся крики, то есть совершаются хулиганские поступки.
Такие сигналы мы получаем с декабря 2020 года и больше в 2021 году. Речь о селах, находящихся в непосредственной близости от территорий, на которых после войны, с грубейшими нарушениями требований международного права, после незаконного вторжения на суверенную территорию Армении 12-13 мая, были размещены азербайджанские вооруженные силы.
Исследования по сигналам, полученным в Офисе Защитника прав человека Армении, свидетельствуют о том, что азербайджанские обстрелы прекращаются после превентивных действий Вооруженных сил РА, защищающих население Армении.