Անհրաժեշտ է՝ ինչպես հարկն է կիրառել այն մեխանիզմները, որոնք գոյություն ունեն ՀԱՊԿ-ում. Փաշինյանը՝ Զասին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանսիլավ Զասին:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է պարոն Զասի այցը Հայաստանը և նշել. «Մենք բարձր ենք գնահատում մեր անդամությունը ՀԱՊԿ-ում: ՀԱՊԿ-ը հանդիսանում է Հայաստանի անվտանգության համակարգի առանցքային տարրերից մեկը, որը  պատասխանատվության լայն գոտի ունի: Ցավոք, բավականին շատ վայրերում լարվածությունը մեծանում է: Եվ նաև այդ պատճառով մենք շատ լրջորեն պատրաստվում ենք կազմակերպությունում մեր նախագահությանը՝ կապված ոչ միայն այն մարտահրավերների հետ, որոնք ի հայտ են եկել մեզ մոտ վերջին ժամանակներում Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության իմաստով, այլ նաև ավելի լայն իմաստով:
Կարծում եմ, որ այն մարտահրավերները, որոնք հիմա հայտնվել են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում, պետք է պատվով հաղթահարենք և լուծենք խնդիրները: Իհարկե, ցանկանում եմ ուշադրությունը հրավիրել հետևյալի վրա, որ ՀԱՊԿ-ն, առաջին հերթին կազմակերպություն է, որը խնդիրները լուծում է քաղաքական մեթոդներով: Իհարկե, այն ռազմաքաղաքական կազմակերպություն է, բայց, առաջին հերթին, դա նաև կանոնադրությամբ և այլ նորմատիվ փաստաթղթերով է նախատեսված, անհրաժեշտ է առավելագույն ջանքեր ներդնել, որպեսզի իրավիճակները, տարաձայնությունները և մարտահրավերները, որոնք հայտնվում են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում, լուծել քաղաքական մեթոդներով: Եվ կարծում եմ, որ կազմակերպությունն ի հայտ եկած խնդիրները քաղաքական մեթոդներով լուծելու շատ մեծ հնարավորություններ ունի: Անհրաժեշտ է, որպեսզի կազմակերպությունը և մենք որոշակի վճռականություն դրսևորենք այդ հարցերի նկատմամբ: Իհարկե, կոնկրետ իրավիճակներում նախատեսված են նաև գործողության շատ կոնկրետ մեխանիզմներ:
Դուք գիտեք, որ, ցավոք, արդեն 2-3 ամիս է Հայաստանի սահմաններում ճգնաժամային իրավիճակ է, որը կոնկրետ սպառնալիք է պարունակում Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար: Ցավոք, Ադրբեջանի զինված ուժերն արդեն մի քանի ամիս անօրինականորեն գտնվում են մեր տարածքում: Իհարկե, այդ իրավիճակին ՀԱՊԿ-ի արձագանքի վերաբերյալ շատ քննարկումներ կան: Պետք է ասեմ, որ փաստացիորեն առաջին անգամ ՀԱՊԿ-ում մենք բախվում ենք կոնկրետ նման իրավիճակի հետ և պետք է շատ ուշադիր ուսումնասիրենք իրավիճակը, որպեսզի հետագայում բարձրացնենք ՀԱՊԿ մեխանիզմների արդյունավետությունը: Կարծում եմ, որ այս առումով Ձեր այցը նույնպես շատ կարևոր է: Այդ համատեքստում նույնպես շատ լրջորեն ենք վերաբերում մեր նախագահությանը և պատրաստվում ենք դրան:
Այս իրավիճակում մեզ համար կարևոր է գտնել գոյություն ունեցող հարցերի քաղաքական լուծումը, դրա համար բոլոր հնարավորությունները կան: Անհրաժեշտ է՝ ինչպես հարկն է կիրառել այն մեխանիզմները, որոնք գոյություն ունեն ՀԱՊԿ-ում:
Մյուս կողմից՝ պետք է ասեմ, որ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը տարածաշրջանային օրակարգի իմաստով կառուցողական է: Հայաստանի Հանրապետությունը, իհարկե, հավատարիմ է այն պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը, որոնք ֆիքսված են նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարություններում: Մեզ համար շատ կարևոր է ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ և գալ կոնկրետ լուծումների՝ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցում: Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի, իսկապես, սկսենք Ադրբեջանի հետ սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը: Իհարկե, դրա համար պետք է կոնկրետ պայմաններ ստեղծել: Հույս ունեմ և համոզված եմ, որ իրոք կան հնարավորություններ, որպեսզի այս ճգնաժամային իրավիճակը, որն ստեղծվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ Սոթք-Խոզնավար հատվածում, լուծվի քաղաքական մեթոդներով: Ակնկալում եմ, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում մեզ կհաջողվի կոնկրետ լուծումների հանգել, մասնավորապես՝ իրավիճակի մոնիտորինգի հետ կապված: Սա այն հարցն է, որի հետ կապված պետք է կոնկրետ որոշումներ կայացնել և աշխատել կոնկրետ մեխանիզմների վրա»: Վարչապետը հավելել է, որ ունեն քննարկման շատ թեմաներ  և վստահություն հայտնել, որ կհաջողվի բոլոր հարցերը քննարկել ու կոնկերտ եզրահանգումների հանգել:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն իր հերթին նշել Է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, ես անկեղծ ուրախ եմ տեսնել Ձեզ, վերջին անգամ մենք Ձեզ հետ հանդիպել ենք նախորդ տարվա փետրվարին: Եթե անկեղծ, այնպիսի զգացում է, կարծես դա եղել է այլ կյանք, այս մեկուկես տարվա ընթացքում այնքան իրադարձություններ տեղի ունեցան. այդ հանդիպումից մեկուկես շաբաթ անց սկսեց պանդեմիան, մտցվեց լոքդաուն, այնուհետև այն փորձությունները, որոնցով  ստիպված եղավ անցնել Հայաստանը՝ պատերազմ, զոհեր: Այն ժամանակ մենք չէինք էլ ենթադրում, որ ապագայում դա է մեզ սպասվում՝ այդպիսի ծանրագույն փորձություններ, դեսպրեսիա հանրության շրջանում։ Հայաստանի հասարակական քաղաքական կյանքում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունը խորհրդարանական ընտրություններեն են, և օգտվելով առիթից ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ այդ ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ: Իհարկե, մենք անհանգստությամբ էինք հետևում, եղավ քաղաքական կոշտ պայքար, բայց փառք Աստծո ամեն ինչ անցավ խաղաղ, նորմալ և չկան որևէ կասկածներ, ինչը շատ կարևոր է. կարևոր է՝ երկրում նորմալ կյանքի կառուցման առումով, շատ ուրախ եմ, որ կյանքը սկսում է կարգավորվել, փոխվում է մարդկանց տրամդրությունը:
Կարծես ճիշտ որոշում ընդունվեց՝ այդ ընտրություններով կոտրել դրությունը, մարդկանց արտահայտվելու հնարավորություն տալ, ուրախ եմ, որ տնտեսությունն ապրում է և վատ չի զարգանում: Այնպես որ երկու կարևոր   պայմանները, որպեսզի երկիրը զարգանա, կան:
Իհարկե խնդիրներ կան և, ինչպես Դուք իրավամբ նշեցիք, ոչ միայն այստեղ: ՀԱՊԿ-ում մենք քննարկում ենք նաև այլ ուղղություններով խնդիրները, որոնք առկա են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտու այլ տարածաշրջաններում: Այս մեկ տարվա ընթացքում իրավիճակը չի լավացել. դա նաև աֆղանական ուղղությունն է՝  Տաջիկստան-Աֆղանստան, գիտեք այնտեղ ինչ է տեղի ունենում: Ցավոք, ավարտվել է Աֆղանստանից ամերիկյան և ՆԱՏՕ ուժերի դուրս բերման գործընթացը և իրավիճակը սկսել է կտրուկ ու շատ արագ վատանալ: Դա ոչ ոք չէր սպասում: Այնտեղ եղան սահմանախախտումներ՝ և զինծառայողների, և փախստականների կողմից, դեռևս դա մասսայական բնույթ չի կրում, իրավիճակը վերահսկվում է Տաջիկստանի սահմանապահների և զինծառայողնդերի կողմից, բայց շատ լուրջ մտահոգություն կա այդ տարածաշրջանի հետ կապված:
Հիշում եք՝ այս տարվա ընթացքում կոնֆլիկտ եղավ տաջիկաղրղզական սահմանին, ցավոք այնտեղ մարդիկ զոհվեցին, մի քանի տասնյակ մարդ, նաև երեխաներ: Փառք Աստծո այնտեղ հաջողվեց իրավիճակը հանգուցալուծել՝ երկու նախագահների ջանքերի շնորհիվ, բայց ծանր իրավիճակը պահանվում է: Կան անկլավների հետ կապված վիճելի հարցեր, ինչը լարվածություն և բախումներ է առաջացնում:
Արևմտյան ուղղությամբ՝ Բելառուսում նույնպես չէի ասի, թե իրավիճակը զգալիորեն կարգավորվել է: Իրավիճակը կայունացել է, բայց առկա է հասարակական-քաղաքական ճգնաժամ: Արևմուտքի կողմից իշխանությունների նկատմամբ ճնշումներն ուժգնանում են, այսօր նույնպես ԱՄՆ-ի կողմից հայտարարվել են լուրջ պատժամիջոցների ներդրման մասին:
Իհարկե, այս ամենը բացասաբար է ազդում մեր երկրների վրա: Դուք արդեն ընդգծեցիք այն խնդիրները, որոնք կովկասյան տարածաշրջանում ձևավորում են այս իրավիճակը:
Դուք սահմանի ճգնաժամային իրավիճակի վրա ուշադրություն դարձրեցիք, ես այսօր եղել եմ այնտեղ, այցելեցի մոտոհրաձգային գունդ, վերջինիս ստորաբաժանումներ: Եթե անկեղծ, ես տեսնում եմ, որ այժմ սահման չկա, դա փաստացի զինված բախումների շփման գիծ է, դիմակայության գիծ և պարբերաբար այնտեղ բռնկվում են բախումներ, փոխհրաձգություններ: Իհարկե, այդպես չպետք է լինի: Պետք է ամեն ինչ անել, յուրաքանչյուրն իր առաջնագծով՝ այդ իրավիճակը, ճգնաժամը հաղթահարելու համար:
Գիտեմ, որ այժմ Ձեզ մոտ մշակվում է կառավարության գործունեության ծրագիր, չեմ փորձում խորհուրդներ տալ, բայց կարծում եմ՝ դա պետք է լինի կառավարության առաջնային, գլոբալ խնդիրներից մեկը՝ հաղթահարելու այդ ճգնաժամը՝ սահմանին անվտանգության ապահովման համար, որպեսզի հնարավորություն տանք մեր երեխաներին ապրել անվտանգության մեջ, այդ սահմանից ներս, այլ ոչ թե ռազմական բախումների սահմանագծում: Վստահ եմ, որ ունենալով նման կոփվածություն և  փորձ՝  Դուք դա կլուծեք դիվանագաիատական-քաղաքական ճանապարհով: Բավական են զոհերը, բավական են պատերազմները, պետք է ամեն ինչ անել՝ խնդիրները խաղաղ լուծելու համար: Վստահ եմ՝ կհաջողվի: Բավական երկար այս թեման քննարկել ենք՝ և մայիսին՝ արտգործնախարարների մակարդակով, և կա ընդհանուր ըմբռնում, որ պետք է անել ամեն ինչ, որպեսզի կողմերը նստեն բանակցությունների սեղանին և լուծեն խնդիրը»։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը խաղաղ բանակցությունների միջոցով հանգուցալուծելու հնարավորություններին, ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթություններին, ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգության ապահովմանն ուղղված քայլերին, ինչպես նաև կազմակերպության կատարելագործմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը վերաբերող հարցեր:

Нужно должным образом использовать механизмы, существующие в ОДКБ: Пашинян - Засю (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Станислава Зася.
Никол Пашинян приветствовал визит господина Зася в Армению и отметил: «Мы высоко ценим свое членство в ОДКБ. ОДКБ является одним из ключевых элементов системы безопасности Республики Армения. У ОДКБ довольно широкая зона ответственности. И, к сожалению, во многих местах напряжение нарастает. И поэтому мы очень серьезно готовимся к нашему председательству в Организации не только в связи с вызовами, которые появились у нас в последнее время в плане безопасности Республики Армения, но и в более широком смысле.
Думаю, те вызовы, которые сейчас появились в зоне ответственности ОДКБ, мы должны с честью преодолеть и решать вопросы. Конечно, хочу обратить наше внимание на то, что ОДКБ - это, в первую очередь, организация, которая решает вопросы политическими методами.
Конечно, это военно-политическая организация, но, прежде всего, и уставом это предусмотрено и другими нормативными документами, нужно приложить максимум усилий, чтобы все ситуации, разногласия и вызовы, которые появляются в зоне ответственности ОДКБ, решить политическими методами.
И я думаю, что у организации есть большие возможности, чтобы решить политическими методами возникшие проблемы. Нужно, чтобы Организация и мы проявили определенную решительность по этим вопросам. Конечно, есть также очень конкретные механизмы действия в конкретных ситуациях.
Вы знаете, что, к сожалению, уже в течение 2-3 месяцев на границе Армении мы имеем кризисную ситуацию, которая содержит конкретную угрозу безопасности Республики Армения. К сожалению, вооруженные силы Азербайджана уже несколько месяцев незаконно находятся на нашей территории. Конечно, много обсуждается реакция ОДКБ на эту ситуацию.
Должен сказать, что фактически впервые в ОДКБ мы сталкиваемся с такой конкретной ситуацией, и я думаю, что мы должны очень внимательно изучить эту ситуацию, чтобы в дальнейшем повысить эффективность механизмов ОДКБ. Думаю, в этом контексте Ваш визит также очень важен. В этом контексте мы также очень серьезно относимся к нашему председательству и готовимся к нему.
В этой ситуации для нас очень важно найти политическое решение существующих проблем. Для этого есть все возможности. Нужно, чтобы мы должным образом использовали те механизмы, которые существуют в ОДКБ.
С другой стороны, должен сказать, что позиция Республики Армения конструктивная в плане региональной повестки дня. Республика Армения, конечно же, привержена реализации договоренностей, которые зафиксированы в заявлениях от 9 ноября и 11 января. Для нас очень важно создать необходимые условия и прийти к конкретным решениям по вопросу открытия региональных транспортных коммуникаций.
Для нас очень важно, чтобы мы реально начали процесс демаркации и делимитации границы с Азербайджаном. Конечно, для этого нужно создать конкретные условия. И мы очень тесно работаем над этим и в рамках ОДКБ и, конечно, в трехстороннем формате с Российской Федерацией. Я надеюсь и уверен, что действительно есть все возможности для решения этой кризисной ситуации, которая возникла на армяно-азербайджанской границе, на участке Сотк-Хознавар, политическими методами.
Надеюсь, что в рамках ОДКБ нам удастся прийти к конкретным решениям, в частности, по поводу мониторинга ситуации. Думаю, что это вопрос, по которому нужно принимать конкретные решения и работать над конкретными механизмами».
Премьер-министр добавил, что есть очень много тем для обсуждения, выразив уверенность, что удастся все эти вопросы обсудить и прийти к конкретным выводам.
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась отметил: «Уважаемый Никол Воваевич. Искренне рад Вас видеть. В последний раз мы встречались с Вами в феврале прошлого года. Если честно, такое ощущение, что это уже в другой жизни было, столько событий произошло за эти полтора года после той встречи. Через полторы недели после той встречи началась пандемия, был введен локдаун, а потом те испытания, через которые пришлось пройти Армении - война, жертвы.
Ведь мы тогда даже не предполагали, что это впереди нас ожидает - такие тяжелейшие испытания, депрессия в обществе. Последнее событие, которое произошло в общественно-политической жизни Армении - это парламентские выборы, и я, пользуясь случаем, хочу Вас поздравить с победой на этих выборах.
Конечно, мы с тревогой наблюдали, была такая жесткая политическая борьба, но, слава Богу, все прошло мирно, нормально, и это ни у кого не вызывает сомнений, это очень важно. Важно для построения нормальной жизни в стране. Я очень рад, что жизнь начинает налаживаться, меняется настроение людей.
Наверное, правильно было принято решение переломить ситуацию этими выборами, дать возможность высказаться людям. Радует, что экономика живет и неплохо развивается. Т.е. два таких базовых условия для того, чтобы страна развивалась, они есть.
Конечно, проблем хватает. Вы правильно заметили, и не только здесь. Если ОДКБ мы обсуждаем, то, к сожалению, и по другим направлениям, в других регионах зоны ответственности ОДКБ. Ситуация за этот год не улучшилась. Это и афганское направление - Таджикистан-Афганистан. Вы прекрасно знаете, что там происходит.
К сожалению, завершился вывод американских и натовских войск из Афганистана, ситуация начала кардинально и очень быстро ухудшаться. Этого никто не ожидал. Там были случаи перехода границы с той стороны Таджикистана и военнослужащих, и беженцев, пока это не носит массового характера, ситуация контролируется и пограничниками Таджикистана, и военными, но есть очень серьезная озабоченность по этому региону.
Вы помните, в этом году был конфликт на таджикско-кыргызской границе, к сожалению, там люди погибли, несколько десятков человек, и дети в том числе. Слава Богу, там удалось нормализовать ситуацию благодаря волевым усилиям двух президентов, но ситуация там сохраняется тяжелая. Там есть спорные вопросы, связанные с анклавами, которые вызывают напряженность и столкновения.
На западном направлении, в родной моей Беларуси тоже ситуация, не сказал бы, что существенно улучшилась. Она несколько стабилизировалась, но тем не менее там общественно-политический кризис не преодолен. Давление со стороны Запада на власти усиливается, и буквально сегодня объявлено о введении очень серьезных санкций со стороны США.
Конечно, все это негативно влияет на наши страны. По Кавказскому региону, Вы уже отметили основные черты, которые сейчас формируют эту обстановку.
Вы обратили внимание на кризисную ситуацию на границе, я сегодня был там, посетил мотострелковый полк, выехал на позиции, где они несут боевое дежурство подразделения этого полка. Если честно, сейчас я вижу, что границы нет, это по сути дела линия боевого столкновения, линия противостояния. Вот одни войска, вот войска вторые, и периодически там происходят столкновения и перестрелки. Конечно, так быть не должно. Надо тут делать все, чтобы у каждого была своя линия, чтобы преодолеть эту ситуацию, этот кризис.
Я знаю, что сейчас у вас формируется программа правительства, понимаете, я ни в коем случае не пытаюсь давать советов, но мне кажется, что это должно быть одной из основных глобальных задач правительства - преодоление этого кризиса на границе и обеспечение безопасности границ, чтобы дать возможность нашим детям в последующем жить в безопасности, за этой границей, а не за линией боевого столкновения.
Я уверен, что, получив такую закалку и опыт, как у Вас сейчас есть, Вы решите именно дипломатическими и политическими методами. Хватит жертв, хватит войн, надо решать и сделать все, чтобы проблемы решать мирным путем. Я уверен, что получится. Мы обсуждали эту ситуацию, и в мае месяце, на уровне министров иностранных дел, достаточно долго, и было общее понимание, что нужно делать все, чтобы стороны сели за стол переговоров и решали».
Собеседники обсудили возможности урегулирования ситуации на армяно-азербайджанской границе путем мирных переговоров, приоритеты председательства Армении в ОДКБ, шаги по обеспечению безопасности в зоне ответственности ОДКБ, а также вопросы совершенствования и повышения эффективности Организации.