Եթե մեր սահմաններին ստեղծված իրադրությունը խաղաղ չհանգուցալուծվի, իրավունք ենք վերապահում խնդիրը լուծել ուժի կիրառմամբ․ ՀՀ ՊՆ-ն՝ Զասին (տեսանյութ)
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։
Ողջունելով հյուրին՝ պաշտպանության նախարարը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք Ձեր այցին սպասում էինք դեռ մայիս ամսին: Հայաստանի համար այդ պահին բավական լարված ժամանակահատված էր, բայց, ցավոք սրտի, Ձեր այցը տեղի չունեցավ: Այսօր մեր սահմաններին ձևավորվել է կայուն ծանր իրավիճակ: Մայիս ամսին ադրբեջանական զինված ուժերը, երկու ուղղությամբ, ներխուժեցին հայկական տարածք: Դա մեզ անչափ անհանգստացնում է: Մենք խաղաղության կողմնակից ենք: Մենք, որևէ պարագայում, չենք ուզում իրադրության լարում մեր սահմաններին: Միևնույն ժամանակ, մենք պատրաստ չենք համակերպվել գործողությունների հետ, որոնք կարող են հանգեցնել Հայաստանի պետական սահմանի խախտմանը: Մենք վճռականորեն պաշտպանելու ենք մեր տարածքները: Մենք, իհարկե, ձգտում ենք խաղաղ ճանապարհով լուծել այս խնդիրը՝ ի ցույց դնելով մեր խաղաղասիրությունը: Միևնույն ժանանակ, մեր համբերությունը նույնպես անսպառ չէ, և մեր սահմաններին ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության պարագայում մենք իրավունք ենք վերապահում խնդիրը լուծել ուժի կիրառմամբ»:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ափսոսանք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ-ում առկա որոշումների կայացման և ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմները չեն համապատասխանում օպերատիվ իրադրության զարգացման ներկայիս պահանջներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է նաև ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ հայկական կողմի առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացումն ու կատարելագործումը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման խնդիրները:
Ստանիսլավ Զասը շնորհավորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ պետական բարձր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Այնուհետև, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ պաշտպանության նախարարին տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում ծրագրվում են ՀԱՊԿ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստերը, իսկ սեպտեմբերի 16-ին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի վեհաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում ՀԱՊԿ նախագահությունը կփոխանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը:

При условии отсутствия мирного урегулирования ситуации на наших границах мы оставляем за собой право решить вопрос силой: МО РА - Засю (видео)
9 августа министр обороны Республики Армения Аршак Карапетян принял прибывшего с рабочим визитом в Армению Генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Станислава Зася.
Приветствуя гостя, министр обороны РА, в частности, отметил: «Мы ждали Вашего визита еще в мае. Это был довольно напряженный период для Армении в то время, но, к сожалению, Ваш визит не состоялся.
Сегодня на наших границах сложилась стабильно тяжелая ситуация. В мае азербайджанские вооруженные силы вторглись на территорию Армении в двух направлениях. Это нас безмерно тревожит. Мы – сторонники мира. Ни в каких обстоятельствах мы не хотим эскалации на наших границах. Но вместе с тем мы не готовы мириться с действиями, которые могут привести к нарушению государственной границы Армении. Мы будем решительно защищать свои территории. Мы, конечно, стремимся решить этот вопрос мирным путем, демонстрируя свое миролюбие. В то же время - наше терпение тоже не безгранично: при условии отсутствия мирного урегулирования ситуации на наших границах мы оставляем за собой право решить вопрос силой».
Согласно источнику, министр обороны РА Аршак Карапетян выразил сожаление по поводу того, что в ОДКБ механизмы принятия решений и реагирования на кризисные ситуации не соответствуют современным требованиям развития оперативной обстановки.
«Министр обороны РА также проинформировал Генерального секретаря  ОДКБ о концептуальных подходах председательства РА в ОДКБ, подчеркнув, что одним из приоритетов армянской стороны будет наращивание и совершенствование деятельности организации, а также дальнейшее развитие военного компонента  ОДКБ», - говорится в заявлении.
Как сообщили в Минобороны РА, Станислав Зась поздравил министра обороны РА со вступлением на высокую государственную должность.
Согласно источнику, затем Генсек ОДКБ проинформировал министра обороны РА, что на 15 сентября в Душанбе намечены совместные заседания Комитета иностранных дел, министров обороны и секретарей Комитета Совета безопасности ОДКБ,  а 16 сентября - Ассамблея Совета коллективной безопасности, на которой председательство в ОДКБ будет передано Республике Армения.