Արմեն Գրիգորյանը Զասին ներկայացրել է Սյունիքում և Գեղարքունիքում թշնամու ներխուժման արդյունքում ստեղծված իրավիճակը (տեսանյութ)
Օգոստոսի 9-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։ Այս մասին հայտնում են  ԱԳՆ-ից։
Արմեն Գրիգորյանը զրուցակցին ներկայացրեց Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական ԶՈՒ ներթափանցման արդյունքում ստեղծված իրադրությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի պարբերական սադրանքները՝ այդ թվում Նախիջևանի տարածքից։
ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգային և կովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ հայկական կողմի գնահատականների շրջանակներում Արմեն Գրիգորյանը ուշադրություն հրավիրեց Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքներին և դրանցից բխող սպառնալիքներին։
Երկուստեք շեշտվեց իրավիճակի դեէսկալացիայի անհրաժեշտությունը։ Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և ընդգծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արցախյան հիմնահարցի համապարփակ և տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը։ Կողմերն անդրադարձան նաև ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գալիք նախագահությանը։
Արմեն Գրիգորյանը տեղեկացրեց հայկական նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության արդյունավետության բարձրացումը և անդամ պետությունների կարիքներին ժամանակին արձագանքելու մեխանիզմների ամրապնդումը։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին ընդգծեց ՀԱՊԿ կատարելագործման կարևորությունը և վստահեցրեց, որ ՀԱՊԿ աշխատանքային մարմինները կներդնեն բոլոր ջանքերը հայկական կողմի հայտարարվելիք առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու համար։

Армен Григорян представил Засю ситуацию, сложившуюся в результате вражеского вторжения на территории Сюникской и Гегаркуникской областей (видео)
Поддержи А1+!9 августа исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Армен Григорян принял генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности Станислава Зася.
Армен Григорян представил Станиславу Засю ситуацию, сложившуюся в результате вторжения азербайджанских ВС на территории Сюникской и Гегаркуникской областей РА, а также периодические провокации Азербайджана, в том числе и с территории Нахиджевана.
В рамках оценок армянской стороны ситуации в зоне ответственности ОДКБ и в Кавказском регионе Армен Григорян обратил внимание на последствия азербайджано-турецкой агрессии, совершенной против Арцаха, и исходящие из нее угрозы. Стороны подчеркнули необходимость деэскалации ситуации.
В ходе встречи стороны коснулись нагорно-карабахского конфликта и подчеркнули необходимость всеобъемлющего и длительного урегулирования карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Коснулись и предстоящего председательства Армении в ОДКБ. Армен Григорян сообщил о концептуальных подходах председательства Армении, подчеркнув, что одним из приоритетов будет повышение эффективности организации и укрепление механизмов своевременного реагирования на нужды государств-членов.
Станислав Зась, в свою очередь, подчеркнул важность усовершенствования ОДКБ и заверил, что рабочие органы ОДКБ приложат все усилия для претворения в жизнь приоритетов, объявленных армянской стороной.