«Հայաստանն ապրում է իր արդի պատմության ամենադժվար ժամանակները»․ Կոնստանտին Զատուլինը այցելել է Հայաստան
Ռուսաստանի Պետդումայի Կոմիտեի Նախագահի ԱՊՀ-ի, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի հարցերով առաջին տեղակալ, ԱՊՀ երկրների Ինստիտւտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը օգոստոսի 4-5-ին այցելեց Հայաստանը։ Այդ մասին հայտնում է պատգամավոր Կ․ Զատուլինի մամլո ծառայությունը։
Պետական դումայի պատգամավորը օգոստոսի 5-ին եղել է Հայաստանի Ազգային ժողովում, որտեղ տեղի ունեցավ շահագրգիռ խոսակցություն «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորների՝ խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի, Արմեն Ռուստամյանի (ՀՅԴ) եւ Վահե Հակոբյանի («Վերածնվող Հայաստան») հետ։
«Անցած տարվանից հետո առաջին անգամ պատերազմից հետո, որը չէր կարելի թույլ տալ, ես եկել եմ Հայաստան։ Կարեւոր էր ոչ միայն ավելի լիակատար պատկերացում ստանալ տեղի ունեցողի մասին, այլեւ զգալ հասարակ քաղաքացիների տրամադրությունը, որոնց հետ շփվեցի հանրապետության մայրաքաղաքի  փողոցներում եւ հրապարակներում։
Երեւանը, ինչպես միշտ, հիասքանչ է, իսկ հայ ժողովուրդը՝ հյուրընկալ։ Բայց մենք Ռուսաստանում պետք է հասկանանք, որ անցած տարվա ողբերգության հետեւանքները յուրաքանչյուրի սրտին են հարվածում, որ անհանգստությունը ժողովրդի եւ երկրի ճակատագրի համար ամենուրեք է։ Դրույքն, ինչպես երբեք, բարձր է. Հայաստանն ապրում է իր արդի պատմության ամենադժվար ժամանակները։ Նման պահին հայ ժողովրդին չաջակցելը Ռուսաստանի համար նշանակում է դավաճանել հենց իրեն։ Համոզված եմ, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն ու կառավարությունը, Պետական դումայի պատգամավորները, մեր զինվորականներն ու դիվանագետները դա հասկանում են»,- նշել է Կոնստանտին Զատուլինը։

«Армения переживает самые трудные времена в своей современной истории»: Константин Затулин посетил Армению
Первый заместитель Председателя Комитета Государственной Думы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, директор Института стран СНГ Константин Затулин, представляющий в российском парламенте Сочинский округ, 4-5 августа посетил Армению.  Об этом  сообщает пресс-служба депутата К. Затулина.
Депутат Государственной Думы 5 августа побывал в Национальном Собрании Армении, где состоялся заинтересованный разговор с депутатами от блока «Армения» — руководителем фракции Сейраном Оганяном, Арменом Рустамяном (Федерация «Дашнакцутюн») и Ваге Акопяном («Возрождающаяся Армения»).
Константин Затулин встретился и имел продолжительную беседу с Аленом Симоняном, новоизбранным Спикером Национального Собрания Республики Армения, которому пожелал успехов в его новом качестве.
«Впервые с прошлого года, после войны, которую нельзя было допускать, я ездил в Армению. Было важно не только получить более полное представление о происходящем, но и почувствовать настроение простых граждан, с которыми общался на улицах и площадях столицы Республики.
Ереван, как всегда, прекрасен, а армянский народ гостеприимен. Но мы в России должны понимать, что последствия трагедии прошлого года стучат в сердце каждого, что беспокойство за судьбу народа и страны является повсеместным. Ставки, как никогда, высоки – Армения переживает самые трудные времена в своей современной истории. Не поддержать армянский народ в такой момент — значит для России предать себя самое. Уверен, что Президент и Правительство Российской Федерации, депутаты Государственной Думы, наши военные и дипломаты хорошо это понимают», - отметил Константин Затулин.