Ադրբեջանը խլացնում է Արցախում օրինական օգտագործվող ռադիոհաճախականությունները․ ԱՀ դատախազություն
Սույն թվականի մարտ ամսում «Միքս մեդիա» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից հաղորդում էր ներկայացվել ԱՀ դատախազություն այն մասին, որ ԱՀ տարածքում անհայտ աղբյուրից խլացվում են տվյալ ընկերության կողմից օրինական հիմունքներով օգտագործվող ռադիոհաճախականությունները: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ դատախազությունը։
Հիշյալ հաղորդման հիման վրա 01.04.2021թ. հարուցվել է քրեական գործ, որի շրջանակում իրականացված նախաքննության ընթացքում համապատասխան մասնագիտական հիմնարկի մասնագետների կողմից «FM» ռադիոտիրույթի մի շարք հաճախականությունների չափագրման արդյունքում կազմված եզրակացության համաձայն 87-100 ՄՀՑ «FM» տիրույթում առկա է 3 վայրկյան և 7 վայրկյան պարբերականությամբ կրկնվող ազդանշան, որը ստացվում է ԱՀ Ասկերանի շրջանի ուղղությունից` ադրբեջանական կողմից, ինչը խլացնում է տեղական հաճախականությունները` այդպիսով խոչընդոտելով դրանց անխափան գործարկմանը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ հաստատվել է նաև, որ վերոհիշյալ խափանող ազդանշանը գործարկվում է նոր հաճախականությամբ նաև այն դեպքում, երբ Արցախում համապատասխան ռադիոհաճախականության օգտագործողի կողմից կատարվում է հաճախականության ալիքի փոփոխություն:
Վերոգրյալը հիմք է տալիս արձանագրելու, որ ադբեջանական կողմը նման միջոցներով միտումնավոր փորձում է խոչընդոտել Արցախում հասարակության տեղեկացված լինելու իրավունքի իրացմանը` միաժամանակ գույքային վնաս  հասցնելով նաև տնտեսվարող սուբյեկտներին:
Նշված քրեական գործով պարզված հանգամանքների մասին հաղորդվել են ինչպես Արցախի Հանրապետության իրավասու մարմիններին, այնպես էլ ԱՀ-ում ռուսական խաղաղապահ զորքերի հրամանատարին:

Азербайджан глушит используемые в Арцахе законные радиочастоты: Прокуратура Арцаха
Поддержи А1+!В марте прокуратура Республики Арцах получила от директора ООО «Микс Медиа» сообщение, что на территории Арцаха из неизвестного источника глушатся радиочастоты, используемые данной компанией на законных основаниях.
Прокуратура Арцаха сообщила, что на основании данного сведения было возбуждено уголовное дело, в рамках которого в ходе предварительного следствия специалисты соответствующего специального учреждения, согласно заключению, составленному в результате измерения ряда частот радиоэфира «FM», в диапазоне 87-100 МГц FM есть сигнал, повторяющийся с периодичностью в 3 секунды и в 7 секунд. Он поступает с азербайджанской стороны в направлении Аскеранского района Республики Арцах, и заглушает местные частоты, тем самым препятствуя их бесперебойной работе.
«Предварительное следствие по уголовному делу также подтвердило, что вышеупомянутый заглушающий сигнал, когда в Арцахе со стороны соответствующего радиочастотного пользователя происходит изменение частоты, запускается с новой частотой.
Вышеизложенное дает основание признать, что азербайджанская сторона подобными средствами намеренно пытается воспрепятствовать реализации права общества в Арцахе быть информированным, в то же время, причиняя имущественный ущерб хозяйствующим субъектам.
Обстоятельства, выявленные по данному уголовному делу, были сообщены как компетентным органам Республики Арцах, так и командующему российскими миротворческими войсками в Арцахе», - говорится в сообщении прокуратуры.