Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսը ԱՄՆ կոնգրեսական Միշել Սթիլի հետ քննարկում է ունեցել
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս, արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Բայբուրդյանն օգոստոսի 4-ին հեռավար հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ կոնգրեսական Միշել Սթիլի հետ, որը ներկայացնում է Հարավային Կալիֆորնիայի Օրանջ մարզի ափամերձ շրջանով ձգվող 48-րդ կոնգրեսական ընտրաշրջանը։
Լոս Անջելեսում ՀՀ հյուպատոսությունը տեղեկացնում է, որ դեսպան Բայբուրդյանը շնորհավորել է կոնգրեսական Սթիլին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատում ընտրվելու և կոնգրեսական հայկական խմբին միանալու կապակցությամբ։ Նա բարձր է գնահատել Միշել Սթիլի շարունակական աջակցությունը հայկական խնդիրներին: Նույնիսկ իր նախորդ կարգավիճակով, երբ նա Օրանջ մարզի կառավարիչ էր և Կառավարիչների խորհրդի նախագահ, Միշել Սթիլի նախաձեռնությամբ 2015 թվականից սկսած միաձայն ընդունվել են ապրիլի 24-ը Հայոց Ցեղասպանության հիշատակի օր հռչակող բանաձևեր։
Դեսպան Բայբուրդյանը տեղեկացրել է Կոնգրեսի անդամ Սթիլին Ադրբեջանի ոտնձգությունների մասին՝ ուղղված Հայաստանի Հանրապետության պետական ինքնիշխանության նկատմամբ։ Մարդկային զոհերով ավարտվող ՀՀ սահմաններին Ադրբեջանի շարունակական ռազմական սադրանքների արդյունքները, ինչպես նաև անօրինական կերպով Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին և առևանգված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակելուց հրաժարումը միջազգային իրավունքի կոպիտ ոտնահարում են հանդիսանում։ Նա շեշտեց այս վայրագ գործողությունները դատապարտելու և մարդկության խաղաղ գոյակցության հիմնարար կանոնները պահպանելու ծառացած անհրաժեշտությունը։
Կոնգրեսական Սթիլը նշել է, որ հայկական խնդիրներին իր աջակցության հանձնառությունը մնայուն է։ Զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության ու հետագա հանդիպումներ կազմակերպելու հարցեր:

Генеральный консул РА в Лос-Анджелесе провёл обсуждение с конгрессменом США Мишель Стил
4 августа Генеральный консул Республики Армения в Лос-Анджелесе Армен Байбурдян провел онлайн встречу с конгрессменом США Мишель Стил, которая в Конгрессе представляет 48-й избирательный округ побережья округа Ориндж, Южная Калифорния.
Консульство РА в Лос-Анджелесе сообщает, что господин Байбурдян поздравил конгрессмена Мишель Стил с избранием в Палату представителей США и вступлением в группу Армении в Конгрессе. Он высоко оценил неизменную поддержку Мишель Стил армянским вопросам. Будучи на предыдущей должности - губернатора округа Ориндж и председателя Совета управляющих, Мишель Стил в 2015 году иницировала принятие резолюции, объявляющей 24 апреля Днем памяти жертв геноцида армян. Она единогласно была принята.
Армен Байбурдян проинформировал конгрессмена Мишель Стил о посягательствах Азербайджана на суверенитет Республики Армения, о продолжающихся военных провокациях Азербайджана на границе с Арменией, которые заканчиваются человеческими жертвами, а также и об отказе освободить армянских мирных жителей, незаконно содержащихся в Азербайджане, что является грубым нарушением международного права. Он подчеркнул необходимость осудить эти зверства и соблюдать основные правила мирного сосуществования.
Конгрессмен Мишель Стил отметила, что ее приверженность поддержке армянских вопросов неизменна. Собеседники обсудили вопросы сотрудничества и организации дальнейших встреч.