Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԿԽՄԿ նախագահ Փիթըր Մաուրերի հետ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի նախագահ Փիթըր Մաուրերի հետ։
Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի ջանքերը Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց առնչվող խնդիրների հանգուցալուծման և տարածաշրջանում առկա մարդասիրական այլ հարցերի կարգավորման ուղղությամբ։
Որպես հրատապ խնդիր վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտել է հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շուտափույթ վերադարձի կարևորությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ շինծու քրեական գործեր հարուցելով դատական գործընթացներ սկսելու փաստի, գերության մեջ պահվող անձանց ճշգրիտ թիվը թաքցնելու հանգամանքի վրա։
Նիկոլ Փաշինյանն անթուլատրելի է համարել Ադրբեջանի գործելակերպը՝ համարելով այն միջազգային հումանիտար իրավունքի ակնհայտ և կոպիտ խախտում։
Պարոն Մաուրերը հավաստիացրել է, որ իր ղեկավարած կազմակերպությունը կշարունակի գործադրել բոլոր ջանքերը` հումանիտար բնույթի  խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ։
Զրուցակիցները կարևորել են երկու կողմերի միջև ինստիտուցիոնալ հիմունքներով համագործակցության ամրապնդումն ու խորացումը։ Ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ գոյություն ունեցող կապերն ակտիվացնելու և շփումները պարբերական դարձնելու ուղղությամբ։

Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом МККК Петером Маурером
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Международного комитета Красного Креста Петером Маурером.
Никол Пашинян высоко оценил усилия Международного комитета Красного Креста по разрешению вопроса о незаконном удерживании армянских военнопленных и мирных жителей в Азербайджане и других гуманитарных вопросов в регионе.
В качестве срочной задачи исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул важность немедленного возвращения армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц. Никол Пашинян обратил внимание собеседника на тот факт, что в Азербайджане возбуждены сфабрикованные уголовные дела против армянских пленных и скрывается точное количество удерживаемых лиц.
Никол Пашинян назвал недопустимыми действия Азербайджана, посчитав это явным и грубым нарушением международного гуманитарного права.
Г-н Маурер заверил, что возглавляемая им организация будет и впредь прилагать максимум усилий для решения гуманитарных вопросов.
Собеседники подчеркнули важность укрепления и углубления сотрудничества между двумя сторонами на институциональной основе. Достигнута договоренность активизировать существующие связи и сделать контакты регулярными.