Երևանից Թբիլիսի արագնթաց գնացքը կհասցնի 2-3 ժամվա ընթացքում․ նախարար
«Վրաստան կատարած այցիս շրջանակում հուլիսի 29-ին հանդիպել եմ Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Նաթելա Տուրնավայի հետ։
Մեր երկրներն առանձին համեմատաբար փոքր շուկաներ ունեն, բայց միասին շատ ավելի գրավիչ կարող են դառնալ տարածաշրջանում։ Այս համատեքստում քննարկել ենք մի շարք համատեղ նախագծեր ենթակառուցվածքների, զբոսաշրջության, երկաթուղու եւ էներգետիկայի ոլորտներում։
Խոսել ենք արագընթաց գնացքի գործարկման հնարավորության մասին, որը թույլ կտա Երեւանից Թբիլիսի հասնել 2-3 ժամվա ընթացքում, ինչի արդյունքում կզարգանա զբոսաշրջությունը։ Անդրադարձել ենք նաեւ մեր երկրների միջեւ գինեգործական տուրիզմի զարգացման հեռանկարներին։
Այցիս շրջանակում հուլիսի 30-ին հանդիպել եմ նաեւ փոխվարչապետ-բնապահպանության և գյուղատնտեսության նախարար Լևան Դավիթաշվիլիի եւ Տարածաշրջանային զարգացման և ենթակառուցվածքների նախարար Իրակլի Քարսելաձեի հետ։
Վրացի գործընկերներիս հետ քննարկել ենք տարածաշրջանային համագործակցության, Վրաստանի տարածքով տարանցիկ փոխադրումների հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաեւ անդրադարձել գյուղատնտեսության բնագավառում համագործակցության հնարավորություններին։

Высокоскоростной поезд позволит добраться из Еревана до Тбилиси за 2-3 часа: министр
Поддержи А1+!И.о. министра экономики Армении и его грузинский коллега обсудили ряд совместных проектов в области инфраструктуры, туризма, железной дороги и энергетики. Об этом заявил и.о. министра экономики Ваан Керобян, отметив, что с грузинской стороной также обсуждалась возможность запуска высокоскоростного поезда. По его словам, это позволит добраться до Тбилиси из Еревана за 2-3 часа, в результате чего будет развиваться туризм.
Отмечается, что это вопросы были обсуждены 29 июля на встрече Керобяна с министром экономики и устойчивого развития Грузии Нателлой Турнавой. Были также обсуждены вопросы развитие винного туризма между двумя странами.
В рамках визита в Тбилиси Керобян также провел встречи с министром сельского хозяйства Грузии Леваном Давиташвили и министром территориального управления и инфраструктур Грузии Ираклием Карселадзе
Обсуждены вопросы регионального сотрудничества, транзита через Грузию, а также возможности сотрудничества в области сельского хозяйства.