Այժմ կրակոցների անմիջական թիրախում են Կութ, Վերին Շորժա գյուղերը․ ՄԻՊ
Ժամը 10:30-ի դրությամբ ահազանգեր են ստացվում քաղաքացիական բնակիչներից, որ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակում են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Կութ, Ազատ, Նորաբակ, Ներքին Շորժա, Վերին Շորժա գյուղերի ուղղությամբ: Հատկապես խոցելի վիճակում, կրակոցների անմիջական թիրախում են Կութ, Վերին Շորժա գյուղերը:
Կրակոցները ինտենսիվ են, արձակվում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությունն այն մասին, որ ադրբեջանական այս մարտական հարձակումներն ունեն քաղաքական դրդապատճառներ: Ուստի, Պաշտպանը հրավիրում է միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն այդ հայտարարությանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման ստուգած փաստերը հաստատում են, որ կրակոցներն անընդհատ հրահրում են ադրբեջանական զինված ուժերը, այդ կրակոցները ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ են, այդ թվում՝ գյուղերի ուղղությամբ, ունեն միասնական դիտավորություն, խախտում են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների իրավունքները, կյանքն ու խաղաղությունը:

Сейчас под прицелом находятся сёла Кут, Верин Шоржа: Омбудсмен
По состоянию на 10:30 от гражданских лиц - жителей сел все еще поступают сообщения, что азербайджанские вооруженные силы продолжают стрельбу в направлении сел Сотк, Кут, Азат, Норабак, Неркин Шоржа, Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении.
Об этом говорится в сообщении Офиса Защитника прав человека Армении.
«Стрельба интенсивная, стреляют как из малого, так и из крупнокалиберного оружия.
Защитник прав человека РА констатировал официальное сообщение Министерства обороны Армении, что азербайджанские боевые действия имеют политические мотивы. Следовательно, Омбудсмен обращает внимание международных организаций на это заявление», - отмечается в сообщении ЗПЧ.
Факты, проверенные областным подразделением Офиса Омбудсмена подтверждают, что выстрелы постоянно провоцируют вооруженные силы Азербайджана, они производятся в непосредственной близости от сел Армении, в том числе и в направлении сел, имеют умысел, нарушить права и мирную жизнь гражданских лиц - жителей Республики Армения.