Ադրբեջանի առաջ քաշած «Միջանցքի բացման» գաղափարը աղավաղում է եռակողմ հայտարարությունների նպատակը․ՀՀ ԱԳՆ
Պաշտոնական Երևանը հակադարձում է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին՝ շեշտելով, որ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի՝ Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան ձևաչափով ընդունված հայտարարությունների ամբողջական կատարմանը խոչընդոտում է ոչ թե Հայաստանը, այլ Ադրբեջանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական կողմը, մասնավորապես, խախտել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 1-ին և 7-րդ կետերը ու մինչ օրս չի կատարել հայտարարության 8-րդ կետը, որի համաձայն պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը։
Արտգործնախարարությունից նշել են, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման գործընթացի ամբողջական ավարտը կարող է կառուցողական միջավայր ստեղծել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հետևողական իրականացման մասով։
Հարց. Սերբիայի արտգործնախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանին մեղադրել է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման հարցում խոչընդոտներ հարուցելու մեջ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս պնդումը։
Պատասխան.  2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը դիտարկելիս պետք է առաջնորդվել հստակ փաստերով և ոչ թե այդ հայտարարությունների յուրովի մեկնաբանմամբ։ Իսկ փաստերը հետևյալն են.
Հայտարարության ստորագրումից մեկ ամիս հետո ադրբեջանական զորամիավորումները խախտել են հայտարարության 1-ին կետը, որի համաձայն կողմերը պետք է մնային իրենց դիրքերում, և հարձակում են սկսել Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում զավթել են այդ բնակավայրերը, սպանել և գերեվարել հայ զինծառայողներին։
Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը չի կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որի համաձայն պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը։ Ավելին, հայ ռազմագերիները ենթարկվում են քրեական հետապնդման, ինչը նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Ադրբեջանի զինված ուժերը մայիսի 12-ից սկսած ներթափանցել են և շարունակում են գտնվել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում։ Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետություն այն տարածքներից, որի հանդեպ Ադրբեջանը վերահսկողություն է հաստատել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության իրականացման հետևանքով։ Այսինքն՝ հայտարարությունն իրականացնելու հայկական կողմի կառուցողական մոտեցմանը Ադրբեջանը հակադրել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հանդեպ ոտնձգություն իրականացնելու՝ տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը խաթարելու քաղաքականություն։ Այն փաստը, որ ադրբեջանական զորամիավորումները գտնվում են Հայաստանի տարածքում, ըստ էության, ընդունել է Ադրբեջանի նախագահը՝ նշելով, որ «Զանգեզուրը մեր նախնիների հողն է»։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային միավոր լինելու ժխտման հայտարարություններով, ինչն իր հերթին խախտում է հայտարարության 7-րդ կետը, որտեղ կողմերը, այդ թվում Ադրբեջանը համաձայնվել է «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» եզրույթին։
Ապաշրջափակման հետ կապված՝ նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների իրականացման հարցում Հայաստանը եղել և մնում է առավելապես կառուցողական: Ցավոք, Հայաստանի նման կառուցողական մոտեցումը ադրբեջանական կողմը հանրային պաշտոնական հայտարարություններով հետևողականորեն շահարկել և փորձել է շրջանառության մեջ դնել «միջանցքի բացման» գաղափարը, ինչն անընդունելի է և ամբողջովին աղավաղում է եռակողմ հայտարարությունների բովանդակությունը և նպատակը: Հատկանշական է, որ այս շահարկումներին զուգընթաց Ադրբեջանը մի կողմից տարածքային և պատմական կեղծ պահանջներ է առաջադրել Հայաստանին, իսկ մյուս կողմից՝ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։
Ինչ վերաբերում է այն մեղադրանքներին, որ Հայաստանը չի օգնում Ադրբեջանին ականազերծել հակամարտության գոտու տարածքները, ապա պետք է ընդգծել, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը չի պարունակում ականազերծման ուղղությամբ կողմերի միջև համագործակցության որևէ դրույթ։ Ավելորդ չէ վերհիշել, որ Ադրբեջանը ավանդապես հանդես է եկել այս ուղղությամբ ՀՀ և Արցախի հետ որևէ համագործակցության հնարավորության դեմ։ Ավելին, 2017 թ. Ադրբեջանի ջանքերով փակվել է ԵԱՀԿ-ի Երևանի գրասենյակը այն հիմնավորմամբ, որ ԵԱՀԿ այդ կառույցը զբաղվում էր մարդասիրական ականազերծման ծրագրով։
Չունենալով ականազերծման ուղղությամբ համագործակցելու որևէ հանձնառություն՝ հայկական կողմը, այնուհանդերձ, երրորդ կողմերի միջոցով տեղեկություններ է տրամադրել Ադրբեջանին՝ որպես բարի կամքի դրսևորում։
Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման գործընթացի ամբողջական ավարտը կարող է կառուցողական միջավայր ստեղծել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հետևողական իրականացման մասով։

Выдвинутая Азербайджаном идея «Открытия коридора» искажает цель трёхсторонних заявлений: МИД РА
Официальный Ереван опровергает высказывания министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова, и подчеркивает, что полноценному выполнению заявлений, подписанных  9 ноября 2020 г. и 11 января  2021 г. в формате Армения-Россия-Азербайджан, препятствует не Армения, а Азербайджан. Об этом Арменпресс сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА в ответ на запрос, подчеркнув, что азербайджанская сторона, в частности, нарушает 1-й, 7-й пункты заявления от 9 ноября и не выполняет 8-й пункт заявления. Согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими захваченными лицами.
В МИД отметили, что полное завершение Азербайджаном процесса возврата военнопленных, заложников и других захваченных лиц может создать конструктивную среду для реализации заявления от 9 ноября.
Вопрос: На совместной пресс-конференции со своим сербским коллегой министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов обвинил Армению в препятствовании реализации положений трехстороннего заявления от 9 ноября. Как Вы прокомментировали бы это заявление?
Ответ: При рассмотрении реализации положений трехсторонних заявлений от 9 ноября  2020 г. и 11 января 2021 г. следует руководствоваться очевидными фактами, а не произвольным толкованием этих заявлений. А факты таковы.
Через месяц после подписания заявления азербайджанские войска нарушили первый пункт заявления, согласно которому стороны должны оставаться на своих позициях, и начали наступление в направлении сел Хин Тагер, Хцаберд Гадрутского района Арцаха, и впоследствии они оккупировали эти населенные пункты, убили и взяли в плен армянских военнослужащих.
В отличие от Армении, Азербайджан не выполнил 8-й пункт заявления от 9 ноября, согласно которому должен был состояться обмен военнопленными, заложниками и другими захваченными лицами. Более того, армянские военнопленные подвергаются судебному преследованию, что также является грубым нарушением международного гуманитарного права.
Вооруженные силы Азербайджана  12 мая проникли на суверенную территорию Республики Армения и продолжают находиться на ней. Следует отметить, что азербайджанские воинские части вторглись в Республику Армения с территорий, над которыми Азербайджан установил контроль после заявления от 9 ноября. Другими словами, Азербайджан выступил против конструктивного подхода армянской стороны к реализации заявления, и проводит политику посягательства на территориальную целостность Армении, подрыва региональной безопасности и мира. То, что азербайджанские воинские части находятся на территории Армении, фактически подтвердил президент Азербайджана, заявив, что «Зангезур - земля наших предков».
В последнее время Азербайджан делает заявления, отрицающие Нагорный Карабах как территориальную единицу, что, в свою очередь, нарушает пункт 7 заявления, в котором стороны, включая и Азербайджан, согласовали термин «территория Нагорного Карабаха».
В вопросе реализации положений заявлений от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г. о разблокировке коммуникаций Армения была и остается наиболее конструктивной. К сожалению, при столь конструктивном подходе Армении, азербайджанская сторона своими официальными публичными заявлениями активно эксплуатирует идею «открытия коридора», что недопустимо, и полностью искажает содержание трехсторонних заявлений. Примечательно, что наряду с этими домыслами Азербайджан, с одной стороны, предъявляет Армении ложные территориальные и исторические претензии, и с другой стороны, азербайджанские воинские части проникли на суверенную территорию Республики Армения.
Что касается обвинений, что Армения не помогает Азербайджану в разминировании территорий зоны конфликта, следует подчеркнуть, что заявление от 9 ноября не содержит никаких положений о сотрудничестве между сторонами в области разминирования. Нелишне будет напомнить, что Азербайджан традиционно выступал против возможности сотрудничества с Арменией и Арцахом в этом направлении. Более того, в 2017 году “благодаря усилиям Азербайджана” в Ереване был закрыт Офис ОБСЕ, на том основании, что ОБСЕ участвовала в программе гуманитарного разминирования.
Не имея никаких обязательств по сотрудничеству в разминировании, армянская сторона, тем не менее в качестве выражения доброй воли через третьи стороны предоставила Азербайджану информацию.
Полное завершение Азербайджаном процесса возврата военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц может создать конструктивную среду для последовательной реализации положений заявления от 9 ноября.