ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզ
Հուլիսի 26-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել է Գեղարքունիքի մարզ։ Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Դեսպան Թրեյսին վերահաստատել է ԱՄՆ-ի մտահոգությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով միջադեպերի վերաբերյալ և ընդգծել, որ ԱՄՆ-ն մերժում է ուժի կիրառումը սահմանազատում իրականացնելու պարագայում:
Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, խորապես հավատարիմ է մնում ղարաբաղյան հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական լուծմանը հասնելու նպատակով բոլոր կողմերի հետ աշխատելու գործընթացին։ Միաժամանակ, ըստ Լին Թրեյսիի,  ԱՄՆ-ն կողմերից պահանջում է հնարավորինս արագ վերադառնալ Մինսկի խմբի համանախագահների մակարդակով ընթացող բանակցություններին։

Чрезвычайный и Полномочный посол США посетила Гегаркуникскую область
Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Линн Трейси в сопровождении представителей министерства обороны Армении 26 июля посетила Гегаркуникскую область. Командующий корпусом генерал-майор Араик Арутюнян проинформировал посла о ситуации на армяно-азербайджанской границе, после чего был организован визит на границу на участке Верхней Шоржи.
Посол Трейси подтвердила озабоченность США инцидентами на армяно-азербайджанской границе, подчеркнув, что США считают неприемлемым применение силы при демаркации.
Посол также подчеркнула, что Соединенные Штаты как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ по-прежнему глубоко привержены процессу работы со всеми сторонами для достижения прочного политического решения нагорно-карабахского конфликта.
В то же время, по словам Линн Трейси, США призывают стороны как можно скорее вернуться к переговорам под эгидой сопредседателей Минской группы.