Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Կառավարության նիստի սկզբում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Սահմանադրական դատարանի որոշմանը՝ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ ԿԸՀ որոշումն անփոփոխ թողելու առնչությամբ։
«Այսպիսով՝ 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը կազմված կլինի 107 պատգամավորից ու «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 71 մանդատ, «Հայաստան» դաշինքը՝ 29 մանդատ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 7 մանդատ», - ասաց նա:
Փաշինյանը բոլորին շնորհավորեց ճգնաժամային պայմաններում ազատ ու մրցակցային խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ:
«Շնորհավորում եմ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» դաշինքներին ԱԺ անցնելու առիթով, ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ ընտրությունները դարձել են ներքաղաքական ճգնաժամի հաղթահարման միջոց, մինչդեռ, նախկինում մենք սովոր ենք եղել ընտրությունների արդյունքներով քաղաքական ճգնաժամեր ունենալու պրակտիկային», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Поздравляю блоки «Армения» и «Честь имею» с избранием в Парламент: Никол Пашинян (видео)
В начале заседания правительства исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян обратился к решению Конституционного суда о признании парламентских выборов действительными.
Никол Пашинян отметил, что внеочередные выборы в Армении прошли в соответствии с демократическими стандартами и окончательные результаты выборов отражают волю армянского народа.
«Таким образом, Национальное собрание 8-го созыва будет состоять из 107 депутатов, партия “Гражданский договор” получит 71 мандат, блок “Армения” - 29 мандатов, блок “Честь имею” - 7 мандатов», - сказал он.
Пашинян поздравил всех с проведением свободных и конкурентных парламентских выборов в такой кризисной ситуации.
«Поздравляю блоки “Армения” и “Честь имею” с избранием в Парламент и поздравляю всех нас с проведением честных и справедливых выборов. Впервые они стали способом преодоления внутриполитического кризиса, хотя мы привыкли к практике политических кризисов, возникающих вследствие результатов выборов», - сказал и. о. премьер-министра.