219923266_1744161765771280_1643329110571664579_n
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի գլխավորած խումբը փաստահավաք աշխատանքների նպատակով գտնվում է Երասխում (ՀՀ Արարատի մարզ):Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՄԻՊ-ը։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ Երասխի հարևանությամբ ադրբեջանական կրակոցները հանցավոր բնույթի են, կատարվում են քաղաքացիական բնակչության կյանքի և առողջության, այլ կենսական իրավունքների համար իրական վտանգավոր եղանակով։ Դրանք ոտնահարում են քաղաքացիական բնակիչների անդորրն ու խաղաղ կյանքը:
Կրակոցների հանցավոր լինելն ակնհայտ է ՀՀ սահմանային մյուս հատվածներում՝ բնակավայրերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի հրահրած կրակոցների ֆոնին և նաև ապացուցվում է այն փաստով, որ Երասխի հատվածում ադրբեջանական պարբերական դարձած կրակոցներից հուլիսի 14-ին զոհվել է ՀՀ զինված ուժերի ծառայող:
Այցի արդյունքները կամփոփվեն` արձանագրելով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումները: Առանձին զեկույցով մանրամասները կներկայացվեն միջազգային կառույցներին (ՄԱԿ, ԵԽ, ԵՄ և այլն), ինչպես նաև ՀՀ պետական համապատասխան մարմիններին:

Группа во главе с Арманом Татояном ведет сбор фактов в Ерасхе
Поддержи А1+!В Ерасхе для ознакомительной работы находится группа под руководством Защитника прав человека Армении Армана Татояна.
Защитник прав человека Армении особо отмечает, что обстрелы азербайджанцев в районе Ерасха носят преступный характер и осуществляются способом действительно опасным для жизни, здоровья и других, жизненно важных прав гражданского населения. Они нарушают покой и мирную жизнь местного населения.
Преступный характер стрельбы, ведущейся азербайджанскими вооруженными силами, очевиден и на других участках границы Армении, находящихся возле населенных пунктов. Свидетельством этого является гибель военнослужащего ВС Армении, который был застрелен в Ерасхе 14 июля.
По итогам визита будут зафиксированы нарушения прав жителей приграничья РА. Детали отчета будут представлены в международные структуры (ООН, СЕ, ЕС и др.), А также в соответствующие государственные органы Республики Армения.