Նախագահն ընդունել է պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի կալանավորման դեմ բողոքող մի խումբ բժիշկների
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է մի խումբ բժիշկների. բժշկական հանրության ավելի քան 500 ներկայացուցիչներ բաց նամակով դիմել էին նախագահին՝ կապված «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի կալանավորման հետ: Այս մասին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից։
Բժիշկների հետ զրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը մեծապես արժևորել է բուժաշխատողների վաստակը մեր երկրի առողջապահական անվտանգության ապահովման գործում՝ մասնավորապես նշելով նրանց նվիրված աշխատանքը հատկապես պատերազմի ժամանակ և կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում: Այդ համատեքստում նախագահը բարձր է գնահատել նաև պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի մասնագիտական ներդրումը և վաստակը Հայաստանի Հանրապետության առողջապահական համակարգի կայացման և զարգացման գործում, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով տուժած մեր հայրենակիցներին տրամադրվող բժշկական օգնության հարցում:
Բժիշկները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության նախագահի և նախագահի ինստիտուտի կողմից իրենց նկատմամբ դրսևորած հարգանքի և իրենց նամակին արձագանքելու համար:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ իրավական հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես իրավական հարթության մեջ: Նա միևնույն ժամանակ ընդգծել է օրենքի իրավաչափ կիրառման, իրավունքի գերակայության ապահովման կարևորությունը:
Նշվել է, որ ՀՀ նախագահի լիազորությունները սահմանված են Սահմանադրությամբ, և ինքը գործում է բացառապես այդ լիազորությունների շրջանակում:

Президент принял группу врачей, протестующих против ареста профессора Армена Чарчяна
Поддержи А1+!Президент Армен Саркисян сегодня принял группу врачей – более 500 представителей медицинского сообщества обратились с открытым письмом к президенту Республики в связи с арестом Директора медицинского центра «Измирлян», профессора Армена Чарчяна.
В ходе беседы с врачами президент Саркисян подчеркнул большую ценность заслуг медицинских работников в деле обеспечения здравоохранительной безопасности нашей страны, в частности, отметив их преданный труд особенно во время войны и в борьбе с пандемией коронавируса. В этом контексте президент высоко оценил также профессиональный вклад профессора Армена Чарчяна и его заслуги в деле становления и развития системы здравоохранения Республики Армения, а также в вопросе оказания медицинской помощи нашим соотечественникам, пострадавшим от 44-дневной войны.
Врачи выразили благодарность за проявленное в их отношении президентом Республики и президентским институтом уважение и за отклик на их письмо.
Президент Республики отметил, что правовые вопросы должны решаться исключительно в правовой плоскости. Он в то же время подчеркнул важность правомерного применения закона, обеспечения приоритета права.
Отмечено, что полномочия президента Армении ограничены Конституцией, и он действует исключительно в рамках этих полномочий.