Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը ներդրումային մի քանի գործարքներ է կնքել․ քննարկում
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) գործունեության հաշվետվությունը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
«Երբ ֆոնդը ստեղծվեց, նորարարություն էր մեր իրականության մեջ և պետական-մասնավոր գործակցության մի յուրօրինակ մոդել: Մենք ժամանակ առ ժամանակ վերադառնում ենք թեմային՝ հասկանալու, թե ինչքանով է աշխատող և կիրառելի այս մոդելը: Հետևաբար այսօր հերթական հաշվետվության ժամանակն է: Ֆոնդը ստեղծվել է 2019 թվականի մայիսին և պետք է քննարկենք երկու տարվա աշխատանքի արդյունքները»,- խորհրդակցության սկզբում նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը ներկայացրել է ֆոնդի կողմից իրականացված գործարքների արդյունքները, մինչև 2050 թվականը Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության տրամաբանության ներքո պետություն-մասնավոր հատված գործունեության հնարավորությունները, խոշոր ներդրումային ծրագրերի ներգրավմանը միտված աշխատանքների ընթացքը:
Զեկուցվել է, որ էներգետիկայի ոլորտում ընթացքի մեջ է «Այգ-1» 200 ՄՎտ հզորությամբ արևային ֆոտովոլտային կայանի հիմնման ծրագիրը՝ «Մասդար» ընկերության հետ համագործակցությամբ: Այն գնահատվում է 174 մլն դոլար: Փափազյանը վստահություն է հայտնել, որ այս մեծածավալ ծրագիրը կնպաստի արտադրական հզորությունների ընդլայնմանն ու էլեկտրաէներգիայի սակագների նվազեցմանը: Նշվել է, որ էներգետիկայի ոլորտում նոր նախագծեր իրականացնելու ուղղությամբ ևս աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Ֆոնդի գործադիր տնօրենը հիշեցրել է, որ ընդամենը օրեր առաջ «Էյր Արաբիա» ավիաընկերության հետ կնքվել է ազգային բյուջետային ավիափոխադրող հիմնելու գործարքը: Նախատեսվում է, որ ավիաընկերությունն ավիաչվերթեր կիրականացնի դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն, Արևելյան Եվրոպայի ու Միջին Արևելքի երկրներ՝ քաղաքացիներին մատուցելով բարձրակարգ ծառայություններ՝ հնարավորինս ցածր սակագներով: Ծրագրվում է, որ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ավիաընկերությունը Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում կբազավորի 15 օդանավ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ֆոնդը ներդրումային մի քանի գործարքներ է կնքել նաև տեղական ընկերությունների հետ՝ նպաստելով վերջիններիս գործունեության զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Ծրագրերն իրականացվում են վերականգնվող էներգիայի, գյուղատնտեսության, առողջապահության, ծառայությունների մատուցման, զբոսաշրջության ոլորտներում:
Ֆոնդի գործունեության հաջորդ ուղղություններն են՝ աջակցությունը ջրի և թափոնների կառավարման համակարգերին: Ներկայացվել են նաև այս ուղղություններով նախատեսվող ծրագրերն ու աշխատանքները:
Հաշվետվության վերաբերյալ ներկայացվել են տարբեր հարցադրումներ, դիտարկումներ, ինչպես նաև առաջարկություններ՝ ֆոնդի հետագա գործունեության շուրջ: Կարևորվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի առավելագույնը թափանցիկ և հաշվետվողական գործունեության ապահովումը, նոր ներդրումային ծրագրերի ներգրավումն ու ընթացիկ նախագծերի արդյունավետ իրականացումը:

Фонд государственных интересов Армении заключил несколько инвестиционных сделок: обсуждение
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в правительстве провел заседание, на котором был обсужден отчет о деятельности Фонда государственных интересов Армении (ANIF).
«Когда создавался фонд, это было новшеством в нашей реальности - уникальная модель партнерства государство - частный сектор. Периодически мы возвращаемся к этой теме, чтобы понять, насколько эффективна эта модель. Итак, сегодня настало время для следующего отчета. Фонд создан в мае 2019 года, мы должны обсудить итоги двухлетней работы», - сказал Никол Пашинян в начале встречи.
Давид Папазян, исполнительный директор Фонда государственных интересов Армении, представил результаты деятельности фонда, возможности для деятельности государственного и частного секторов в рамках логики стратегии трансформации Армении до 2050 года, а также процесс работы, направленный на привлечение крупных инвестиционных программ.
Он сообщил, что в сфере энергетики совместно с компанией «Масдар» реализуется проект создания 200-мегаваттной солнечной фотоэлектрической станции «Айг-1». Его оценивают в 174 миллиона долларов. Давид Папазян выразил уверенность, что эта масштабная программа будет способствовать расширению производственных мощностей и снижению тарифов на электроэнергию. Было отмечено, что ведется работа и по реализации новых проектов в энергетической сфере.
Исполнительный директор фонда напомнил, что буквально на днях была подписана сделка с «Air Arabia» о создании национального бюджетного авиаперевозчика. Ожидается, что авиакомпания будет выполнять рейсы в Российскую Федерацию, Восточную Европу и на Ближний Восток, предоставляя гражданам качественные услуги по максимально низким ценам. Планируется, что в ближайшие 5 лет авиакомпания переместит в ереванский аэропорт «Звартноц» 15 самолетов.
За отчетный период фонд заключил несколько инвестиционных сделок с местными компаниями, что способствовало развитию и расширению их деятельности. Проекты реализуются в сферах возобновляемой энергетики, сельского хозяйства, здравоохранения, услуг и туризма.
Следующее направление деятельности фонда - содействие системе управления водными ресурсами и отходами. Были представлены программы и работы по этим направлениям.
Прозвучали различные вопросы и замечания, а также предложения по дальнейшей деятельности фонда. Была отмечена важность обеспечения максимально прозрачной и отчетной деятельности Фонда государственных интересов Армении, вовлечения новых инвестиционных программ и эффективной реализации текущих проектов.