Ադրբեջանի արարքները և ուղերձները ապացուցում են ֆաշիզմի հասնող ռասիստական քաղաքականությունը․ ՄԻՊ (տեսանյութ)
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 47-րդ նստաշրջանի հուլիսի 12-ի նիստում հեռարձակվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ միայն անկախության «A» միջազգային կարգավիճակ ունեցողների համար թույլատրելի տեսաուղերձը։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Ադրբեջանական զինծառայողները հայկական կողմի զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց խոշտանգելիս, գլխատելիս ոգեշնչված են եղել Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններով»,-գրել է ՄԻՊ-ը։:
Պաշտպանը շեշտել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների արարքների և հրապարակային ուղերձների վերլուծությունն ապացուցում է ֆաշիզմի հասնող ռասիստական ինստիտուցիոնալ քաղաքականության առկայությունը:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ ապացույցների վրա հիմնված զեկույցները հաստատում են, որ ներկայում այդ քաղաքականությունն արտացոլվում է ՀՀ սահմանային գյուղերի հարևանությամբ և Հայաստանի համայնքների միջև ճանապարհներին ապօրինի ներկա ադրբեջանական զինծառայողների արարքներում:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ ավելի քան 300 տեսանյութի համակողմանի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ նրանք ոգեշնչված են Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից:
Այս ամենը հաստատվել է սպանված հայերի մոմե կերպարների ու սաղավարտների, այսպես կոչված, «հաղթանակի ավար» պուրակի բացմամբ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում:
Այն շղթայված պատանդների պուրակ է: Մարդկային տառապանքների թանգարան է, թանգարան, որ ստեղծվել է ռասիզմը խթանելու համար:
Այս բոլոր փաստերը հաստատում են Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը Արցախի և Հայաստանի բնակչության դեմ:

Действия и заявления Азербайджана доказывают расистскую политику, доходящую до фашизма: Омбудсмен (видео)
На заседании 47-й сессии Совета ООН по правам человека 12 июля Защитник прав человека Республики Армения выступил с видеообращением, что допустимо лишь лицам с международным статусом независимости «А», в котором было подчеркнуто, что азербайджанские военнослужащие, совершая пытки и обезглавливания армянских военнослужащих и мирных жителей, вдохновлялись заявлениями своих высокопоставленных чиновников. Об этом сообщает офис Защитника прав человека.
Омбудсмен подчеркнул, что анализ действий и публичных заявлений властей Азербайджана доказывает существование расистской институциональной политики, доходящей до фашизма.
Основанные на фактах отчеты Защитника прав человека Армении подтверждают, что в настоящее время эта политика отражается и в действиях азербайджанских военнослужащих, незаконно находящихся на территории Республики Армения, у приграничных сел.
Всесторонний анализ более 300 видеозаписей пыток и бесчеловечного обращения азербайджанских вооруженных сил показал, что они были мотивированы заявлениями высокопоставленных азербайджанских официальных лиц.
Все это подтверждает и открытие в столице Азербайджана, так называемого, парка «Трофеи Победы» с выставленными восковыми фигурами и шлемами убитых армянских военнослужащих. Это парк закованных в цепи заложников. Это музей человеческих страданий, музей, созданный для пропаганды расизма. Все эти факты подтверждают геноцидальную политику Азербайджана в отношении населения Арцаха и Армении.