Ֆիրդուս թաղամասի տարածքում գտնվող հուշարձան-շենքերը պահպանվելու են. ԿԳՄՍՆ
Համաձայն ՀՀ կառավարության 2004 թ. հոկտեմբերի 7-ի «Հայաստանի Հանրապետության Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակը հաստատելու մասին» որոշման՝ Երևանի 33-րդ թաղամասում (Ֆիրդուս) առկա է պատմության և մշակույթի 11 հուշարձան։ 2020 թ. արժևորվել և նորահայտ հուշարձանի կարգավիճակ է ստացել նաև Ֆիրդուսի 80 հասցեում գտնվող շենքը: Վերոնշյալ բոլոր շինությունները հուշարձանի կարգավիճակ են ստացել իրենց ամբողջական տեսքով։ Համաձայն «Պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ու պատմական միջավայրի պահպանության և օգտագործման մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի՝ հուշարձանների քանդումն արգելվում է, ուստի Երևանի 33-րդ թաղամասի տարածքում գտնվող հուշարձան-շենքերը ևս պահպանվելու են, իսկ ցանկացած միջամտության համար անհրաժեշտ է սահմանված կարգով լիազոր մարմնի համաձայնեցմանը ներկայացնել դրանց ամրակայման, նորոգման, վերականգնման գիտանախագծային փաստաթղթերը։
Միաժամանակ ուսումնասիրություններով բացահայտվել է, որ հուշարձանների տարբեր հատվածներում կան կցակառույցներ, որոնք անհատների կողմից տարբեր տարիների ընթացքում ավելացվել են ապօրինի՝ խախտելով պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների օրենքի դրույթները։ Դրանք չեն համաձայնեցվել լիազոր մարմնի հետ և կառուցվել են ինքնակամ՝ մեծ վնաս հասցնելով հուշարձանների պատմական ու գեղարվեստական տեսքին։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության առաջարկությամբ ավելի ուշ շրջանում կառուցված կցակառույցներն անհրաժեշտ է հեռացնել՝ հուշարձաններին վերադարձնելով իրենց նախկին տեսքը։ Այս համատեքստում Տիգրան Մեծ փողոցի հուշարձանների ներքին բակերի հատվածների վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կառուցապատող ընկերությունների հետ, որպեսզի դրանք վերականգնվեն նախնական տեսքով: Վերը նշված հուշարձաններից՝ Հանրապետության 46 հասցեում գտնվող հուշարձան-շենքը միակն է, որը գտնվում է կառուցապատման անմիջական գոտում։
2021 թ․ հունիսին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության գիտամեթոդական խորհրդում քննարկվել է նշյալ հուշարձանի ամրակայման, նորոգման, վերականգնման և համատեղման հայեցակարգը։ Խորհրդի մասնագետների կողմից հնչեցվել են տարբեր կարծիքներ, դիտողություններ և առաջարկություններ, ինչի արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ հավանություն է տրվել ներկայացված հայեցակարգին։ Համաձայն պատվիրատուի ներկայացրած տեխնիկական վիճակի մասին եզրակացության՝ նշյալ հուշարձան-շենքը գտնվում է խիստ վթարային վիճակում, իսկ վնասվածությունը գնահատվում է 4-րդ աստիճանի։
Հանրապետության 46 հուշարձան-շենքի ամրակայման, նորոգման, վերականգնման և համատեղման գիտանախագծային փաստաթղթերը, այդ թվում՝ էսքիզային նախագիծը, համաձայն սահմանված կարգի, անհրաժեշտ է ներկայացնել լիազոր մարմնի համաձայնեցմանը, ինչի մասին պատվիրատուն տեղեկացված է: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումը պարբերաբար կատարում է այցելություններ նշյալ թաղամաս՝ հուշարձան-շենքերի վիճակի մշտադիտարկման, առաջացած խնդիրները տեղում քննարկելու և կառուցապատողներին մասնագիտական խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով։

Дома-памятники, находящиеся на территории квартала Фирдуси, сохранятся: МОНКС
Согласно постановлению правительства от 7 октября 2004 года «Об утверждении Государственного реестра недвижимых памятников истории и культуры города Еревана Республики Армения» в 33-м районе Еревана (Фирдуси) находится 11 памятников истории и культуры. В 2020 г. статус памятника был дан и дому 80 квартала Фирдуси. Об этом сообщило Министерство НОКС РА.
«Все вышеперечисленные постройки в полной форме получили статус памятника. Согласно статье 21 Закона Республики Армения «Об использовании памятников истории и культуры и сохранении исторической среды» снос памятников запрещен, поэтому памятники-здания, расположенные в 33-м районе Еревана, будут сохранены, и любое вмешательство недопустимо. Для любого вмешательства необходимо в установленном порядке представить на согласование уполномоченного органа научно-проектную документацию по их укреплению, ремонту, восстановлению.
В то же время исследования показали, что в разных частях памятников есть пристройки, которые в разные годы, нарушая положения закона о недвижимых памятниках истории и культуры, незаконно были пристроены отдельными лицами. Они не были согласованы с уполномоченным органом, были построены добровольно, что нанесло большой ущерб историческому и художественному облику памятников. По предложению Министерства образования и науки РА эти пристройки, построенные в более поздний период, необходимо убрать и вернуть памятникам их прежний вид. В этом контексте для восстановления внутренних двориков памятников по улице Тиграна Меца в их первоначальном виде уже достигнута договоренность со строительными компаниями.
Из вышеперечисленных памятников памятник-здание на улице Анрапетутяна 46 является единственным, находящимся в зоне непосредственного строительства. В июне 2021 г. концепция укрепления, ремонта, реставрации и объединения указанного памятника обсуждалась на научно-методическом совете Министерства образования и науки Республики Армения. Эксперты Совета высказали разные мнения, замечания, предложения, в результате чего представленная концепция была одобрена большинством голосов. Согласно заключению о техническом состоянии, представленному заказчиком, указанное здание-памятник находится в аварийном состоянии, а повреждение оценивается как повреждение 4-я степени.
Научно-проектная документация на усиление, ремонт, реставрацию и объединение 46 памятников-построек республики, в том числе и эскизный проект, в установленном порядке должна быть представлена на согласование уполномоченного органа, о чем заказчик уже проинформирован.
Соответствующее подразделение Министерства НОКС Республики Армения регулярно посещает указанный район для наблюдения за состоянием памятников-построек, для обсуждения проблем на месте, для предоставления застройщикам профессиональных консультаций», - говорится в сообщении МНОКС.