Կմեկնարկի հայ-բելառուսական համատեղ 6 գիտական ծրագրերի ֆինանսավորումը․ ԿԳՄՍՆ
Աջակցիր «Ա1+»-ին2021 թվականի հուլիսից կմեկնարկի հայ-բելառուսական համատեղ 6 գիտական ծրագրերի ֆինանսավորումը: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանի 2021 թվականի հուլիսի 2-ի թիվ 1053-Ա/2 հրամանով հաստատվել է ՀՀ գիտության կոմիտեի և Բելառուսի Հանրապետության գիտության և տեխնոլոգիաների պետական կոմիտեի կողմից անցկացվող համատեղ գիտական ծրագրերի աջակցության «ՀՀ ԿԳՄՍՆ ԳԿ–ԲՀ ԳՏՊԿ-2021» միջազգային մրցույթի արդյունքում ֆինանսավորման երաշխավորված ծրագրերի ցանկը: Այս մասին տեղեկացնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Հաղթող ծրագրերը ներկայացրել են ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը, Լ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտը, Հ. Բունիաթյանի անվան կենսաքիմիայի ինստիտուտը, Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտը, ինչպես նաև Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը և Երևանի պետական համալսարանը:

Начнётся финансирование 6 совместных армяно-белорусских научных программ: МОНКС
Приказом исполняющего обязанности министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграма Думаняна от 2 июля 2021 года № 1053-а/2 утвержден список гарантированных программ финансирования по итогам международного конкурса по содействию совместным научным программам, проводимым комитетом по науке и технологиям РА и Государственным комитетом по науке и технологиям.
Программы-победители представили Институт молекулярной биологии НАН РА, им. Л. Орбели, Институт физиологии им. Х. Институт биохимии им. Буниатяна, Институт радиофизики и электроники, а также Национальный политехнический университет Армении и Ереванский государственный университет.