ՀՀ նախագահը մասնակցել է «Հավասարության սերունդ» ֆորումի «Տեխնոլոգիաներ և նորարարություն» կոալիցիայի առաջնորդ երկրների նիստին
Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, UN Women-ի գործադիր տնօրեն Ֆումզիլե Մլամբո-Նգյուկայի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն առցանց եղանակով մասնակցել է Փարիզում հունիսի 30-ից հուլիսի 2-ն անցկացվող գենդերային հավասարության և կանանց իրավունքներին նվիրված «Հավասարության սերունդ» միջազգային ֆորումի՝ «Տեխնոլոգիաներ և նորարարություն» կոալիցիայի առաջնորդ երկրների նիստին և հանդես եկել ելույթով:
Նախագահ Սարգսյանն իր խոսքում մասնավորապես անդրադարձել է Հայաստանում տեխնոլոգիական և նորարարական զարգացման հնարավորություններին, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում իրականացվող ծրագրերին, ինչպես նաև կանանց ներգրավվածությանը՝ նշելով, որ բուհերի տեխնոլոգիական ֆակուլտետներում, ինչպես նաև տեխնոլոգիական ոլորտի ընկերություններում կանանց ներգրվվածությունը բավականին մեծ է. «Մենք շատ ծրագրեր ենք իրականացնում, որոնք կապված են բարձր տեխնոլոգիաների հետ: Դրանցից մեկը կոչվում է ԹՈւՄՈ, որը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի նախաձեռնություն է և երիտասարդ սերնդին ծրագրավորման, բարձր տեխնոլոգիաների վերաբերյալ հիմնական գիտելիքներ է տալիս: ԹՈՒՄՈ կենտրոններ կան ոչ միայն Հայաստանում, այլև արդեն Փարիզում, Բեռլինում, և դիտարկվում են նաև այլ վայրեր»:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված՝ նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնությանը: «Աշխարհը փոխվում է, փոխվում է շատ կտրուկ ու շատ արագ: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ մենք նախաձեռնել ենք ATOM ծրագիրը,-նշել է նախագահը:- Այս նախագծով փորձում ենք Հայաստան բերել արհեստական բանականության ոլորտում գործով բարձրակարգ ընկերությունների՝ ստեղծելու համատեղ վենչուրային ձեռնարկություններ»:
Նախագահ Սարգսյանը տեղեկացրել է նաև, որ այս տարի հոկտեմբերին Հայաստանը երրորդ անգամ հյուրընկալելու է միջազգային հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը, որի հիմնական թեմաներից մեկը նույնպես նվիրված է տեխնոլոգիական զարգացման խնդիրներին: Նա «Հավասարության սերունդ» ֆորումի մասնակիցներին ևս հրավիրել է մասնակցել «Մտքերի գագաթնաժողով»-ին:
«Հավասարության սերունդ» ֆորումը գործում է ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Գենդերային հավասարության և կանանց առաջխաղացման մարմնի (UN Women), ինչպես նաև Ֆրանսիայի և Մեքսիկայի կառավարությունների նախաձեռնությամբ և միտված է պետությունների, միջազգային կազմակերպությունների և քաղաքացիական հասարակության համագործակցության խթանմանը՝ Կանանց հարցերով համաշխարհային չորրորդ համաժողովի և դրա շրջանակներում ընդունված՝ Պեկինի հռչակագրի 25-րդ տարեդարձի համատեքստում։ Հայաստանը 2020 թվականին, Ֆինլանդիայի և Թունիսի հետ միասին, ընտրվել էր «Հավասարության սերունդ» ֆորումի շրջանակներում ձևավորված «Տեխնոլոգիաներ և նորարարություն» կոալիցիայի առաջնորդ երկիր։
Համաժողովի բացման արարողությանը ելույթներով հանդես են եկել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Մեքսիկայի նախագահ Անդրես Մանուել Լոպես Օբրադորը, Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Քամալա Հարիսը, Ֆինլանդիայի վարչապետ Սանա Մարինը, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը,ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, UN Women-ի գործադիր տնօրեն Ֆումզիլե Մլամբո-Նգյուկան, ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար, կանանց իրավունքների պաշտպան Հիլարի Քլինթոնը և այլք:

Президент РА принял участие в заседании ведущих стран коалиции «Технологии и инновации» форума «Поколение равенства»
По приглашению президента Французской Республики Эммануэля Макрона, заместителя Генерального секретаря ООН, исполнительного директора UN Women Фумзиле Мламбо-Нгкука, президент Республики Армения Армен Саркисян 30 июня в формате онлайн-конференции принял участие в заседании ведущих стран коалиции «Технологии и инновации» международного форума «Поколение равенства», посвященного гендерному равенству и прав женщин.
Армен Саркисян выступил с речью, коснувшись возможностей технологического и инновационного развития в Армении, реализуемых в области высоких технологий программ, а также участия женщин, отметив, что участие женщин в технологических факультетах университетов, а также в компаниях в технической области довольно высокое.
«Мы реализуем много высокотехнологичных проектов. Одна из них называется TUMO, это инициатива в области информационных технологий, которая дает молодому поколению базовые знания о программировании и высоких технологиях. Центры TUMO есть не только в Армении, но также в Париже и Берлине, рассматриваются и другие места», - сказал Саркисян.
Президент Саркисян коснулся также президентской инициативы АТОМ (Advanced Tomorrow), направленной на развитие науки и технологий в Армении.
«Мир меняется, меняется очень резко и очень быстро. Учитывая все это, мы инициировали программу АТОМ, - сказал президент. - С помощью этого проекта мы пытаемся привлечь в Армению высококачественные компании в области искусственного интеллекта для создания совместных венчурных предприятий».
Президент Саркисян также сообщил, что в октябре этого года в Армении в третий раз пройдет авторитетный международный «Саммит мыслей», одна из основных тем которого также посвящена вопросам технологического развития. Он пригласил участников форума «Поколение равенства» принять участие в «Саммите мыслей».
Форум «Поколение равенства» под эгидой Организации Объединенных Наций направлен на содействие сотрудничеству между государствами, международными организациями и гражданским обществом посредством Четвертой Всемирной конференции по положению женщин, принятой в контексте 25-й годовщины Пекинской декларации.
В 2020 году Армения вместе с Финляндией и Тунисом была избрана лидером коалиции «Технологии и инновации», сформированной в рамках форума «Генерация равенства».
На открытии мероприятия выступили президент Франции Эммануэль Макрон, президент Мексики Андрес Мануэль Лопес Обрадор, вице-президент США Камала Харрис, премьер-министр Финляндии Сана Марин, генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, председатель Европейского Совета Шарль Мишель, председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, заместитель генерального секретаря ООН, исполнительный директор UN Women Фумзиле Мламбо-Нгкука, бывший госсекретарь США, защитник прав женщин Хиллари Клинтон и другие.