Ընտրական օրացույց. 12 օր անց. Վանո Սիրադեղյան. Ռուսաստանի հետ ավելի մոտիկ՝ բացառվում է (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1995-ի ընտրություններից հետո Երեւանում կրկին սկսում է գործել էլեկտրամատակարարման մեկժամյա գրաֆիկ, որի պատճառն ըստ Երքաղգործկոմի լրատվական բաժնի` բնակչության կողմից չկատարված վճարումներն են: Մի քանի օր հետո կսկսվի կտրոնով կարագի բաշխումը 1 անձին 250գրամ չափաբաժնով, որի 1 կգ-ի արժեքը արժե 600 դրամ:
1995-ին ձեւավորված խորհրդարանի առաջին նիստը տեղի կունենա հուլիսի 27-ին: ԳԽ շենքում կշարունակի աշխատել Կենտրոնական Ընտրական Հանձնաժողովը, որը հուլիսի 17-ին պարտավոր էր հրապարակել համամասնականի անվանացանկը, բայց այն մինչև օրս չի արել:
1999-ի ընտրություններին հաջորդող 12-րդ օրը Ռուսաստանի դեսպանատանն ընդունելություն է այդ երկրի անկախության օրվա առթիվ: Հայաստանի քաղաքական էլիտան այստեղ է՝ բոլորն իրենց տիկնանց հետ: Ռոբերտ Քոչարյանը սակայն կնոջ հետ չէ։ Վճռաբեկ դատարանի դահլիճում շարունակվում է Արմեն Տեր-Սահակյանի բանդայի գործով դատավարությունը: Այս բանդան դատավարության ամբողջ ընթացքում կապվում է նորընտիր պատգամավոր եւ ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո Սիրադեղյանի անվան հետ:
Նոր խորհրդարանն ավելի լեգիտիմ է, քան՝ Հայաստանի նախագահը,-1999-ի ընտրություններից հետո հայտարարում են խորհրդարանի ընտրությունները բոյկոտած ուժերը: Բայց դա չի նշանակում, որ խորհրդարան մտած ուժերը ներկայացնում են հասարակության շահերը, այն ճահիճ է: Քաղաքագետներից մեկի կարծիքով իշխանությունն ամբողջությամբ պատկանում է զինվորականությանը եւ պետք է մտածել նրան սանձելու մասին:
1999-ի խորհրդարանում Դաշնակցությունը ղեկավարելու է պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովը: Պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը նկատում է, որ Դաշնակցությանն, այնուամենայնիվ, կառավարությունում չի կարելի վստահել նույն ոլորտների ղեկավարումը, որոնք վստահվեցին խորհրդարանում ։ Նորընտիր խորհրդարանի միակ պատգամավորական խումբը «Կայունությունն» է, որտեղ շատերը «Երկրապահից» են եւ համակրում են «Միասնություն» դաշինքին: Նրանք պարզապես չեն ցանկացել համալրել որեւէ կուսակցության շարքերը, բայց հայտնի են ավելի շատ իրենց մականուններով եւ գործարարությամբ։
2003-ի ընտրություններից հետո հիմնական թեման ոչ այնքան կառավարության կազմավորումն է, այլեւ՝ ո՞վ է լինելու խորհրդարանի ղեկավարը՝ կոալիցիոն կառավարություն կազմելու մանդատ ստացած Օրինաց երկրի ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանը, թե՝ նույն մանդատի ներկայացուցիչ «Դաշնակցության» ցուցակից Արտաշես Թումանյանը: Խորհրդարանի փոխնախագահ Տիգրան Թորոսյանը թեման փակում է մեկ նախադասությամբ՝ նախ պետք է սկզբունքները ճշտել: Մի քանի օր հետո հայտնի է դառնում, որ խորհրդարանը կղեկավարի Արթուր Բաղդասարյանը:
2007-ի խորհրդարանի ընտրություններից 12 տարի հետո Արցախի հարցով բանակցություններից նոր տեղեկություններ են ի հայտ գալիս: Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Արազ Ազիմովը հայտարարում է, որ այսօր քննարկվում է 7 շրջանների վերադարձի հարցը: «Ադրբեջանը թույլ չի տա փոխել Լաչինի միջանցքի կարգավիճակը՝ այդ ճանապարհը պատկանում է Ադրբեջանին, եւ այդպես կլինի միշտ: Այդ ճանապարհը կարող է օգտագործվել համատեղ», - ասում է Ազիմովը:
2007-ի ընտրություններից հետո ԵԱՀԿ ԺՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելությունը Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանին է փոխանցում իր գոհունակությունը առ այն, որ Հայաստանը ընդհանուր առմամբ առաջընթաց է գրանցել ընտրությունների կազմակերպման եւ անցկացման հարցում:
Պարոն Օսկանյանը առաքելության ղեկավարին փոխանցում է, որ հաջորդ տարի տեղի ունեցող նախագահի ընտրությունները եւս մեկ կարեւոր քայլ կլինեն Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման գործում: 2012-ի ընտրություններից երկու շաբաթ հետո հիմնական թեման Հանրապետականի հետ ԲՀԿ-ի հնարավոր կոալիցիան է՝ ինչ-որ շատ է ուշանում այդ մասին Գագիկ Ծառուկյանի հայտարարությունը: Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն ասում է, որ այդ դասին Ծառուկյանը դեռ պատրաստ չէ: Ի դեպ, Սահակյանն իր հերթին պատրաստ չէր այն հարցին, թե քանի միլիոն ընտրակաշառք են բաժանել Ծառուկյանն ու Հանրապետականը ընտրություններում։
«Հանրապետություն» կուսակցությունը 2012-ի ընտրություններից հետո որոշում է կայացնում դուրս գալ Հայ Ազգային կոնգրես դաշինքի կազմից: Որոշումը կայացվում է միաձայն այն հիմնավորումով, որ արտաքին քաղաքական եւ ներքաղաքական խնդիրների հարցում կան ռազմավարական եւ մարտավարական տարաձայնություններ։
Հայ Ազգային Կոնգրեսի ցուցակով պատգամավոր դարձած Գագիկ Ջհանգիրյանը վատ է զգում, որ այս դաշինքը լքում են Լիբերալ-դեմոկրատական եւ Հանրապետություն կուսակցությունները, բայց դրանից ողբերգություն սարքել պետք չէ, ՀԱԿ-ը դրանից հաստատ չի թուլանա։
Գրիգոր Ամալյանի ղեկավարած Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի Ազգային հանձնաժողովը որոշում է ընտրություններում քարոզարշավի լուսաբանման անհավասար պայմաններով աչքի ընկած «Կենտրոն» եւ «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերություններին ֆինանսական տույժերի չենթարկել։
Ընտրությունների թեման դեռ չսպառած Հայաստանում միասեռականների հրապարակային ակտիվությունը Երեւանի փողոցներ է դուրս բերել նրանց հակառակորդներին։ Մշակութային բազմազանության կողմնակիցների եւ հակառակորդների երթը ընթացքում ավելի ագրեսիվ է դառնում։ 2012-ի ընտրություններից հետո հրդեհվում է Մելիք- Ադամյան փողոցում գտնվող Հանրապետական կուսակցության կենտրոնական գրասենյակի տանիքը: Մի քանի մարտական հաշվարկ հրդեհաշիջող մեքենաների շնորհիվ կրակը հաջողվում է մարել նույն օրը: Տուժածներ չկան: Որոշ տեղեկություններով հրդեհից առաջ շենքում պայթյուն է լսվել։

Календарь выборов: 12 дней спустя. Вано Сирадегян: ближе с Россией – исключается (видео)
После выборов 1995 года в Еревана вновь начинает действовать одночасовой график электроснабжения, причина которого, согласно информационному отделу Ергосисполкома – неуплата со стороны населения. Через несколько дней начнется распределение масла по талону – 250 грамм на 1 человека, стоимость 1 кг которого – 600 драм.
Первое заседание парламента, сформированного в 1995 году, состоится 27 июля. В здании ГШ продолжит работать Центральная Избирательная Комиссия, которая 17 июля была обязана опубликовать именной список пропорциональной, но до сих пор не сделала этого.
На 12-й день после выборов 1999 года в Посольстве России прием по случаю дня независимости этой страны. Политическая элита Армении находится там – все со своими супругами. Роберт Кочарян, однако, пришел без жены.
В Апелляционном суде продолжается судебное расследование по делу банды Армена Тер-Саакяна. Эта банда на всем протяжении судебного расследования связывается с именем новоизбранного депутата и бывшего министра внутренних дел Вано Сирадегяна.
Новый парламент более легитимный, нежели президент Армении – после выборов 1999-го заявляют силы, бойкотировавшие выборы в парламент. Но это не значит, что силы, вошедшие в парламент, представляют интересы общества, это – болото. По мнению одного из политологов, власть полностью принадлежит военным и нужно думать о том, чтобы обуздать ее.
В парламенте 1999 года Дашнакцутюн будет руководить постоянной комиссией обороны, национальной безопасности и внутренних дел. Депутат Виктор Даллакян замечает, что Дшнакцутюн, тем не менее, в правительстве нельзя доверять управление теми же отраслями, которые были доверены в парламенте.
Единственная депутатская группа новоизбранного парламента – «Стабильность», где многие из «Еркрапах» и симпатизируют альянсу «Единство». Они просто не захотели пополнить ряды какой-либо партии, однако известны больше своими кличками и бизнесом.
После выборов 2003 года основная тема – не столько формирование правительства, сколько – кто будет руководителем парламента – получивший мандат на составление коалиционного правительства руководитель Оринац еркир Артур Багдасарян или представитель того же мандата Арташес Туманян из списка «Дашнакцутюн». Вице-председатель Парламента Тигран Торосян закрывает тему одним предложением: сначала нужно уточнить принципы. Через несколько дней становится известно, что парламент возглавит Артур Багдасарян.
Через 12 лет после парламентских выборов 2007 года возникают новые сведения о переговорах по Арцахскому вопросу. Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов заявляет, что сегодня обсуждается вопрос возврата семи районов: «Азербайджан не позволит изменить статус Лачинского коридора – эта дорога принадлежит Азербайджану, и так будет всегда. Эта дорога может использоваться совместно», - говорит Азимов.
После выборов 2007 года наблюдательная миссия ОБСЕ ОДИХР передает министру иностранных дел Армении Вардану Осканяну свое удовлетворение тем, что Армения в целом зафиксировала прогресс в вопросе организации и проведения выборов. Господин Осканян передает руководителю миссии, что президентские выборы, которые пройдут в следующем году, также станут важным шагом в укреплении демократии в Армении.
Через две недели после выборов 2012 года основная тема – возможная коалиция ППА с Республиканской – что-то сильно запаздывает заявление об этом Гагика Царукяна. Руководитель Республиканской фракции Галуст Саакян говорит, что Царукян пока не готов к этому уроку. Кстати, Саакян в свою очередь не был готов к вопросу о том, сколько миллионов предвыборной взятки раздали Царукян и Республиканская на выборах.
Партия «Республика» после выборов 2012 года принимает решение выйти из состава альянса Армянский Национальный конгресс. Решение принимается единогласно с обоснованием, что в вопросе внешнеполитических и внутриполитических проблем есть стратегические и тактические разногласия.
Гагик Джангирян, ставший депутатом по списку Армянского Национального Конгресса, плохо чувствует, что этот альянс покидают Либерально-демократическая и Республиканская партии, однако не нужно делать из этого трагедию, АНК после этого точно не ослабнет.
Национальная комиссия телевидения и радио, возглавляемая Григором Амаляном, принимает решение не подвергать финансовым штрафам телекомпании «Кентрон» и «Еркир медиа», отличившиеся неравными условиями освещения агитационной компании на выборах.
Еще не исчерпав тему выборов, публичная активность гомосексуалистов в Армении вывела на улицы Еревана их противников. Шествие сторонников и противников культурного многообразия становится все более агрессивным.
После выборов 2012 года загорается крыша центрального офиса Республиканской партии, находящегося на улице Мелик-Адамяна. Благодаря нескольким боевым расчетам пожарных машин огонь удается погасить в тот же день. Пострадавших нет. По некоторым сведениям, перед пожаром в здании послышался взрыв.