Հայաստանը հոկտեմբերին երրորդ անգամ կհյուրընկալի հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը (տեսանյութ)
Այս տարի հոկտեմբերին Հայաստանը երրորդ անգամ կհյուրընկալի միջազգային հեղինակավոր «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը («Summit of Minds»): Ամեն տարի Ֆրանսիայի Շամոնի քաղաքում անցկացվող «Մտքերի գագաթնաժողովը» 2019 թվականից հյուրընկալվում է նաև Հայաստանում: Միջոցառման կազմակերպման մասին բացառիկ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել դեռևս 2018 թվականի սեպտեմբերին, երբ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը որպես գլխավոր բանախոս մասնակցում էր ամենամյա «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
2021թ. «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը («Armenian Summit of Minds»)-ն անցկացվելու է Դիլիջանում, Կենտրոնական բանկի ուսումնահետազոտական կենտրոնում: Այս մասին հայտարարել են գագաթնաժողովի համակազմակերպիչներ՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը և «The Monthly Barometer»-ի հիմնադիր Թիերի Մալըրեն` գագաթնաժողովի մասնակիցների հետ առցանց հանդիպմանը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնավորապես նշել է. «Կարծում եմ՝ մեզնից շատերը կարոտ են «Մտքերի գագաթնաժողով»-ին: Այս տարի կլինի ոչ թե մեկը, այլ մի քանիսը՝ Շամոնիում, Դիլիջանում և Վաշինգտոնում: Այս երեք գագաթնաժողովները ցույց են տալիս, որ մարդիկ իսկապես հետաքրքրված են, թե գագաթնաժողովի մասնակիցներն ինչ կարծիք կունենան այս կամ այն խնդրի վերաբերյալ»:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել այս տարվա գագաթնաժողովի հիմնական թեմաներին, որոնք վերաբերելու են հարավկովկասյան տարածաշրջանին առնչվող աշխարհաքաղաքականությանը, ինչպես նաև տեխնոլոգիական զարգացման խնդիրներին: «Երբ մտածում եմ Հայաստանի մասին, ուզում եմ մտածել ապագայի մասին՝ ինչպես վերակառուցել երկիրը, սովորել սեփական սխալների ու կայացրած ճիշտ որոշումների վրա, կառուցել նոր Հայաստան, որը կապված կլինի նոր տեխնոլոգիաների ու գաղափարների հետ,- իր խոսքում ասել է նախագահ Սարգսյանը:
-Հայաստանի ունեցած ամենակարևոր ռեսուրսը մարդն է: Ես նրանցից մեկն եմ, ովքեր հավատում են, որ մարդկային ռեսուրսները շատ ավելի հարուստ, կարևոր ու հզոր բնական պաշարներ են, քան մյուս բաները: Կարծում եմ՝ այն երկրները, որոնք ուրիշ բնական ռեսուրսներով են հարուստ, այլ ճանապարհ չունեն, քան դրանց միջոցով մարդկային ռեսուրսը զարգացնելը, քանի որ դա է ապագան, դա է 21-րդ դարը:
«Մտքերի գագաթնաժողովը» Հայաստանում պետք է շարունակվի, պետք է ուսումնասիրի հատուկ տեխնոլոգիաների՝ արհեստական բանականության, բիոտեխնոլոգիաների ապագան, հասկանա, թե ինչով է 2021-ը տարբերվում 2019-ից»: Գագաթնաժողովի համակազմակերպիչ և «The Monthly Barometer»-ի հիմնադիր Թիերի Մալըրեն գոհունակություն է հայտնել «Մտքերի գագաթնաժողով»-ը Հայաստանում հյուրընկալելու համար: «Առաջին «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը, որն անցկացվեց 2019-ին Դիլիջանում, մեծ հաջողություններ է գրանցել, երկրորդը 2020 թվականին հեռավար էր՝ երկու բացասական ցնցումների՝ կորոնավիրուսի և պատերազմի պատճառով: Անկասկած, երրորդն ունենալու է բացառիկ հաջողություններ: «Մտքերի գագաթնաժողովը» համախմբում է մեծ մտածողների, հիանալի մասնակիցների, հայտնի ներդրողների՝ մտածելու վաղվա աշխարհի և այն ավելի լավը դարձնելու մասին,- ասել է Թիերի Մալըրեն:
-Կարևոր է, որ մենք կարող ենք կենտրոնանալ աշխարհաքաղաքականության և արհեստական բանականության վրա, և թե ինչպես կարող են դրանք նպաստել մեր երկրների տնտեսություններն ավելի կայուն և առաջադեմ դարձնելուն»: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը նշել է, որ Կենտրոնական բանկի՝ Դիլիջանում գտնվող ուսումնահետազոտական կենտրոնն այս անգամ ևս պատրաստ է հյուրընկալել գագաթնաժողովի մասնակիցներին: «Երկու տարի առաջ Հայաստանում տրվեց «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի մեկնարկը:
Այն մեկ հարկի տակ էր համախմբել հիանալի մարդկանց՝ մտածելու ապագայի մասին: Մենք միավորել էինք մեր ստեղծագործական միտքն ու եռանդը՝ երկու կարևոր հարցի պատասխանելու համար՝ ինչպիսի՞ն է լինելու ապագան, և ի՞նչ մենք կարող ենք անել դրա համար: Վերջին երկու տարիները ցույց տվեցին, որ սրանք ճիշտ հարցեր էին, որոնց պետք էր պատասխանել,-ասել է Մարտին Գալստյանը: -Աշխարհը կարող է անկանխատեսելիորեն և շատ արագ փոփոխվել: Սա հանգեցնում է «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ի՝ այս տարվա թեմաներին՝ տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքականությանը և տեխնոլոգիաների զարգացմանը 21-րդ դարում»:
«Մտքերի գագաթնաժողով»-ին մասնակցում են անվանի ու ազդեցիկ շուրջ 300 քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, գործարար-ներդրողներ, խոշորագույն ընկերությունների և լրատվամիջոցների ղեկավարներ ողջ աշխարհից: Միջոցառման հիմնական նպատակն է համաշխարհային հետաքրքրություն ներկայացնող կարևորագույն հարցերի վերաբերյալ նոր գաղափարների ներկայացումը, անմիջական քննարկումների միջոցով փոխվստահելի գործընկերային կապերի հաստատումը: Հայաստանում նման միջոցառման անցկացումը, գործարար, գիտական ու քաղաքական բնագավառները ներկայացնող ազդեցիկ անհատների և առաջնորդների այցը կնպաստեն մեր երկրի միջազգային վարկանիշի բարձրացմանը: Գագաթնաժողովը բացառիկ հնարավորություն է Հայաստանի ներուժի ներկայացման, համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման, գործարար կապերի հաստատման տեսանկյունից:

В октябре Армения в третий раз примет престижный «Саммит мыслей» (видео)
«Саммит мыслей», ежегодно проводимый во французском городе Шамони, проводится в Армении с 2019 года. Исключительная договоренность по организации мероприятия была достигнута в сентябре 2018 года, когда президент Республики Армения Армен Саргсян участвовал в качестве основного докладчика на ежегодном «Саммите мыслей».
Армянский «Саммит мыслей» 2021 г. состоится в Дилижане, в Учебно-исследовательском центре Центрального банка. Об этом сообщили соорганизаторы саммита - президент Республики Армения Армен Саркисян, президент Центрального банка Армении Мартын Галстян и основатель саммита «The Monthly Barometer» Тьерри Маллере во время онлайн-встречи с участниками саммита.
Приветствуя участников, президент Армен Саргсян особо отметил: «Думаю, многие из нас скучают по «Саммиту мыслей». В этом году их будет несколько в Шамони, в Дилижане и в Вашингтоне. Эти три саммита показывают, что людям действительно интересно, что думают участники саммита по тому или иному вопросу».
На встрече обсуждались основные темы саммита этого года, которые будут касаться геополитики региона Южного Кавказа, а также вопросов технологического развития.
«Когда я думаю об Армении, я хочу думать о будущем, как восстановить страну, учиться на своих ошибках и принимать правильные решения, строить новую Армению, которая будет связана с новыми технологиями и идеями. Самый мощный ресурс, который есть в Армении, - это человек. Я один из тех, кто считает, что человеческие ресурсы намного богаче, мощнее и сильнее, чем что-либо. Я думаю, что у стран, богатых другими природными ресурсами, нет другого выбора, кроме как развивать человеческие ресурсы с их помощью, потому что это будущее, это 21 век», - сказал президент Саргсян.
««Саммит мыслей» должен продолжиться в Армении, он должен изучить будущее специальных технологий, таких как искусственный интеллект, биотехнологии, и понять, чем 2021 год отличается от 2019 года».
Соорганизатор саммита Тьерри Маллере, организатор саммита «The Monthly Barometer» выразил удовлетворение проведением «Саммита мыслей» в Армении. «Первый армянский «Саммит мыслей», который прошел в Дилижане в 2019 году, имел большой успех, второй, в 2020 году был дистанционным из-за двух негативных потрясений - войны и пандемии. Несомненно, у третьего будет исключительный успех. «Саммит мыслей» объединяет великих мыслителей, великих участников, великих инвесторов, которые думают о том, как сделать завтрашний мир лучше», - сказал Тьерри Маллере. «Возможно, мы сможем сосредоточиться на геополитике, искусственном интеллекте и на том, как они могут помочь сделать экономики наших стран более стабильными и процветающими».
Председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян отметил, что и в этот раз Учебно-исследовательский центр Центрального банка в Дилижане готов принять участников саммита. «Два года назад в Армении стартовал армянский «Саммит мыслей». Он под одной крышей, чтобы подумать о будущем, собрал замечательных людей. Мы объединили свое творческое мышление и энергию, чтобы ответить на два важных вопроса: каким будет будущее, и что мы можем с этим поделать? Последние два года показали, что на эти вопросы нужно были ответы», - сказал Мартын Галстян. - «Мир может изменяться, непредсказуемо и очень быстро. Это и привело к проведению в этом году «Армянского саммита мыслей» по региональной геополитике и развитию технологий в 21 веке».
В «Саммите мыслей» принимают участие около 300 известных и влиятельных политиков, ученых, бизнес инвесторов, руководителей крупных компаний и СМИ со всего мира. Основная цель мероприятия - представить новые идеи по наиболее важным вопросам, представляющим глобальный интерес, наладить доверительные партнерские отношения посредством прямых обсуждений.
Проведение подобного мероприятия в Армении с визитом влиятельных лиц и лидеров, представляющих бизнес, научную и политическую сферы, будет способствовать повышению международного рейтинга нашей страны. Саммит - это уникальная возможность представить потенциал Армении, развивать новые направления сотрудничества и наладить деловые связи.