Ռուսաստանն անում է հնարավորը հայ գերիներին վերադարձնելու համար. ՌԴ դեսպան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱդրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերադարձի հարցը մշտապես գտնվում է Ռուսաստանի ուշադրության կենտրոնում: Այս մասին հունիսի 22-ին Հաղթանակ զբոսայգում լրագրողներին ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ռուսաստանն ի սկզբանե արել է և անում է հնարավոր ամեն բան, որպեսզի գերիների վերադարձն իրականացվի և գործընթացն այս ուղղությամբ առաջ գնա: Այստեղ մեծ է անձամբ գեներալ Մուրադովի՝ խաղաղապահ ուժերի հրամանատարի դերը: Այս հարցով զբաղվում են նաև Ռուսաստանի նախագահը, պաշտպանության նախարարը, արտաքին գործերի նախարարը: Բայց դա այդքան էլ հեշտ չէ, այս խնդրի լուծումը մեծ ջանքեր է պահանջում», - շեշտեց ռուսաստանցի դիվանագետը:
Դեսպան Կոպիրկինը դժվարանում է ասել՝ Հայաստանում քաղաքական վերջին պրոցեսի՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտվելը կակտիվացնի՞ արդյոք գերիների վերադարձի գործընթացը, բայց ամեն դեպքում ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ խնդիրը Ռուսաստանի մշտական ուշադրության կենտրոնում է, և աշխատանքն այս ուղղությամբ շարունակվելու է:
Անդրադառնալով նախորդ շաբաթ Միացյալ Նահանգների և Վրաստանի իշխանությունների միջնորդությամբ 15 հայ գերիների վերադարձին՝ Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանն ասաց, որ Մոսկվան ողջունել է այդ քայլը՝ ավելացնելով, որ այդ փոխանակումն էլ, իր կարծիքով, տեղի չէր ունենա, եթե չլիներ ռուսական կողմի և ռուսաստանյան խաղաղապահների նախապատրաստական և շատ շոշափելի աշխատանքը

Россия делает все возможное, чтобы возвратить армянских пленных: посол РФ
Вопрос возвращения армянских пленных из Азербайджана всегда находится в центре внимания России. Об этом 22 июня в Парке Победы журналистам заявил посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин.
«Россия с самого начала делала все возможное, чтобы обеспечить возвращение пленных. В этом направлении процесс продвигается. Здесь велика роль командующего миротворческими силами генерала Мурадова. Этим вопросом занимаются и президент России, и министр обороны, и министр иностранных дел. Но это не так просто, решение этой проблемы требует больших усилий», - подчеркнул российский дипломат.
Сергей Копыркин затруднился ответить, приведут ли завершившиеся внеочередные парламентские выборы к активизации процесса возвращения пленных, но в любом случае он еще раз подчеркнул, что этот вопрос находится в постоянном внимании России и работа в этом направлении будет продолжена.
Касаясь возвращения 15 армянских пленных на прошлой неделе при посредничестве США и властей Грузии, российский посол сказал, что Москва приветствует этот шаг, добавив, что, по его мнению, обмен не состоялся бы без подготовки и очень ощутимой работы российской стороны и российских миротворцев.