202800684_5647906258614388_2551361558626131006_n
Տեղեկացնում եմ, որ քիչ առաջ վերջին անգամ, որպես ՀՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր, ելույթ ունեցա Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում։
Ելույթիս բովանդակությունը՝
Թույլ տվեք ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ նոյեմբերի 9-ի հրադադարից հետո մինչ այժմ ադրբեջանական իշխանությունը դեռևս չի ազատել հայ գերիներին, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց, կանանց։
Այսօր 13 հայ ռազմագերու դատավարություն է նշանակված Ադրբեջանում։ Այսինքն, շինծու քրեական գործեր են հարուցված նրանց դեմ Ադրբեջանում, ինչը խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքը. Նախագահ Ալիևը հայտարարում է որ չի վերադարձնի ռազմագերիներին, քանի դեռ չի ստացել ականապատված տարածքների քարտեզները։
Այսինքն՝ նա քաղաքականացնում է հումանիտար հարցը և բացահայտում, որ հայ ռազմագերիները որպես պատանդ են պահվում Ադրբեջանում։
Մենք ունենք նաև տեղեկություններ այն մասին, որ որոշ հայ գերիներ (այդ թվում՝ կանայք) տանջամահ են արվել ադրբեջանական բանտերում։
Ինչպես հավանաբար արդեն տեղեկացված եք, մայիսի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերն ապօրինի կերպով հատել են հայկական սահմանն ու առաջ եկել 3.5կմ այդ հատվածում։ Ապօրինի առաջխաղաղմամբ նրանք ամրացել են ՀՀ Սյունիքի մարզի Սև լճի տարածքում։ Ադրբեջանական զինված ուժերի ապօրինի ներկայությունը Սև լճի տարածքում բացարձակապես անթույլատրելի է և կոպտորեն խախտում է մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունն ու ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 2-րդ հոդվածը։
Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության այսպիսի տևական և անօրինական խախտումները լրջորեն խոչընդոտում են այդ հայտարարության ամբողջական կիրառմանը և նոր սպառնալիքներ ստեղծում տարածաշրջանի անվտանգության ու խաղաղության համար։
Ըստ այդմ՝ կոչ ենք անում մեր եվրոպացի գործընկերներին հստակ և միանշանակ կերպով անդրադառնալ Ադրբեջանի գործողություններին, կիրառել սանկցիաներ ընդդեմ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական բռնապետական ղեկավարության, մեզ հետ կատարել միասնական քայլեր՝ շուտափույթ ավարտին հասցնելու համար գերիների փոխանակման գործընթացը՝ առանց նախապայմանների և արհեստական խոչընդոտների, ինչպես շինծու քրեական գործերն են, ինչպես նաև վերահաստատելու ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը՝ ստիպելով Արդբեջանի ռազմական ղեկավարությանը հանել իր ստորաբաժանումները հայկական տարածքներից։

202800684_5647906258614388_2551361558626131006_n
На сессии ПАСЕ лидер партии «Просвещенная Армения» Национального Собрания Армении Эдмон Марукян призвал своих европейских коллег четко и недвусмысленно отреагировать на действия Азербайджана, наложить санкции на военно-политическое диктаторское руководство Азербайджана и предпринять совместные шаги с Арменией. для скорейшего завершения процесса возвращения пленных.
Марукян в своем выступлении обратил внимание на то, что после прекращения огня 9 ноября власти Азербайджана до сих пор не освободили армянских пленных, в том числе мирных жителей и женщин.
«Сегодня в Азербайджане назначен суд над 13 военнопленными-армянами. Т.е. в Азербайджане против них возбуждены фальшивые уголовные дела, что нарушает международное гуманитарное право. Президент Алиев заявляет, что не вернет военнопленных, пока не получит карты заминированных районов. Т.е. он политизирует гуманитарный вопрос, раскрывает, что в Азербайджане в заложниках находятся военнопленные-армяне. У нас также есть информация, что некоторые армянские заключенные (в том числе женщины) были замучены до смерти в азербайджанских тюрьмах», - сказал Марукян.
Он напомнил ПАСЕ, что 12 мая вооруженные силы Азербайджана незаконно пересекли границу Армении и продвинулись в этом районе на 3,5 км, незаконно продвигаясь по территории Сюникской области. Марукян подчеркнул, что незаконное присутствие азербайджанских вооруженных сил на территории Черного озера абсолютно недопустимо и является грубым нарушением территориальной целостности Армении и статьи 2 Устава ООН.
Депутат обратил внимание на то, что подобные незаконные нарушения Азербайджаном трехстороннего заявления серьезно препятствуют его полной реализации, создавая новые угрозы безопасности и миру в регионе.
«Соответственно, мы призываем наших европейских партнеров четко и недвусмысленно отреагировать на действия Азербайджана, наложить санкции на военно-политическое диктаторское руководство Азербайджана, предпринять совместные шаги с нами для скорейшего завершения процесса обмена пленными без предварительных условий и таких искусственных препятствий, как фальшивые уголовные дела, а также подтвердит восстановление территориальной целостности Армении, вынудив военное руководство Азербайджана вывести свои подразделения с армянских территорий», - сказал Марукян.