1524615105_0_0_2742_1542_640x0_80_0_0_80d6fb1a296166420599252d768996fa.jpg
Հայաստանը պետք է փոխի Սահմանադրությունը և կրկին դառնա նախագահական հանրապետություն, կարծում է երկրի նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ Այս մասին տեղեկացնում է Ռիա նովոստին։
2015 թվականին Հիմնական օրենքում փոփոխություններ կատարելուց հետո Հայաստանը նախագահականից անցում կատարեց կառավարման խորհրդարանական համակարգի։
Ինչպես հայտարարել է Սարգսյանը, այժմ պետությունը չի կարելի անվանել "ոչ նախագահական, ոչ խորհրդարանական հանրապետություն, երբ կառավարում է վարչապետը":
Նրա խոսքով ՝ «մարդիկ մեծ իշխանություն ունեն, բայց պատասխանատվություն չկա»։
«Հայաստանը պետք է վերադառնա նախագահական կառավարմանը և սկսի իրականացնել բարեփոխումներ, որոնք կկենտրոնանան ապագայի վրա ՝ երկիր բերելով արհեստական ինտելեկտի վրա հիմնված նոր տեխնոլոգիաներ, դուռ բացելով հսկայական հայկական սփյուռքի համար, որպեսզի երկիրն ավելի կանխատեսելի և դեպի ապագա կողմնորոշված դարձնի», - ասել է Նա ՝ տեսակապով ելույթ ունենալով Կատարի տնտեսական համաժողովի ժամանակ:
Նախագահն ընդգծել է, որ հանրապետությունն ունի զարգացման մեծ ներուժ, առաջին հերթին ՏՏ տեխնոլոգիաների ոլորտում, սակայն մինչ այդ անհրաժեշտ է փոխել Սահմանադրությունը:

1524615105_0_0_2742_1542_640x0_80_0_0_80d6fb1a296166420599252d768996fa.jpg
Армения должна изменить Конституцию и вновь стать президентской республикой, считает президент страны Армен Саркисян, сообщает РИА Новости.
В 2015 году после принятия поправок в Основной закон Армения перешла от президентской к парламентской форме правления.
Как заявил Саркисян, сейчас государство нельзя назвать «ни президентской, ни парламентской республикой, когда правит премьер-министр». По его словам, «у людей есть большая власть, но нет ответственности».
«Армения должна вернуться к президентскому правлению и начать осуществлять реформы, которые будут сосредоточены на будущем, привнеся в страну новые технологии, основанные на искусственном интеллекте, открыв дверь для огромной армянской диаспоры, чтобы сделать страну более предсказуемой и ориентированной в будущее», — сказал он, выступая по видеосвязи во время Катарского экономического форума.
Президент подчеркнул, что у республики есть большой потенциал развития, прежде всего в сфере IT-технологий, но перед этим необходимо поменять Конституцию.