Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ /ԺՀՄԻԳ տնօրենին և ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղարին (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) տնօրեն Մատտեո Մեկաչիին և ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի գլխավոր քարտուղար Ռոբերտո Մոնտելլային, ովքեր դիտորդական առաքելություն են իրականացրել ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ընթացքում:
Հյուրերը նախագահ Սարգսյանին տեղեկություններ են ներկայացրել ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ ԽՎ-ի և ԵԽ ԽՎ-ի համատեղ դիտորդական առաքելության ընթացքում կատարված աշխատանքների, ընտրական գործընթացի վերաբերյալ իրենց դիտարկումների մասին, ինչպես նաև փոխանցել պատրաստված զեկույցի ամբողջական տարբերակը: Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել կառույցների ղեկավարներին և հանձինս նրանց՝ դիտորդական առաքելությանը, կատարված աշխատանքների համար:
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների և ինստիտուտների ամրապնդման կարևորության, ինչպես նաև Հայաստանի հետ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի և ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի համագործակցության մասին: Անդրադարձ է եղել մասնավորապես նախագահական ինստիտուտի հետ փոխգործակցությանը:
ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ տնօրենն ու ԵԱՀԿ ԽՎ գլխավոր քարտուղար նշել են, որ իրենց կառույցները տարիներ շարունակ համագործակցում են Հայաստանի հետ և պատրաստակամ են շարունակելու աջակցությունը ժողովրդավարական ինստիտուտների կարողությունների զարգացմանը:

Президент Армен Саркисян принял директора БДИПЧ/ОБСЕ и генерального секретаря ПА ОБСЕ (видео)
Президент Армении Армен Саркисян принял 21 июня директора Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ Маттео Мекаччи и генерального секретаря ПА ОБСЕ Роберто Монтелла, которые осуществляли миссию наблюдения в ходе внеочередных парламентских выборов.
Гости предоставили президенту Саркисяну информацию о работе, проделанной в ходе совместной наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ, ПА ОБСЕ и ПАСЕ, свои наблюдения за избирательным процессом, а также передали ему полную версию подготовленного отчета.
Президент Саркисян поблагодарил руководителей структур и в их лице членов наблюдательской миссии, за проделанную работу.
Стороны обменялись мнениями о важности укрепления демократических ценностей и институтов в Армении, а также о сотрудничестве БДИПЧ/ОБСЕ и Парламентской ассамблеей ОБСЕ с Арменией. В частности, было затронуто сотрудничество с институтом президента.
Директор БДИПЧ/ОБСЕ и генеральный секретарь ПА ОБСЕ отметили, что их институты сотрудничают с Арменией на протяжении многих лет и готовы продолжать поддерживать наращивание потенциала демократических институтов.