ԿԸՀ-ն հրապարակել է ընտրություններին մասնակցող ուժերի ծախսերի տվյալները
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի վերահսկիչ-վերստուգիչ ծառայության ղեկավար Տիգրան Բաբիկյանը ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների մասնակցող կուսակցությունների և դաշինքների նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում ծախսերի վերաբերյալ տվյալները։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ Տիգրան Բաբիկյանը նշեց, որ հունիսի 16- դրությամբ ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը  նախընտրական հիմնադրամին մուծվել են 1 միլիարդ 370 հազար 673 հազար 654,5 դրամ, որից ծախսել են 1 միլիարդ 169 միլիոն 256 հազար 822,4 դրամ, մնացորդը կազմել է 201 միլիոն 416 հազար 832,1 դրամ։
Ստորև ներկայացվում է ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններ և դաշինքների ծախսեր․
«Արդար Հայաստան» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 1 միլիոն 611 հազար դրամ, որից ծախսվել է 1 միլիոն 460 հազար 594, 4 դրամ, մնացորդը կազմել է 150 հազար 405,4 դրամ
«Հայ Ազգային Կոնգրես» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 47 միլիոն 166 հազար 859,5 դրամ, որից ծախվել է 39 միլիոն 399 հազար 120 դրամ, մնացորդը կազմել է 7 միլիոն 767 հազար 739,5
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 458 միլիոն 54 հազար 500 դրամ, որից ծախսվել է 373 միլիոն 150 հազար, մնացորդը կազմել է 84 միլիոն 899 հազար 820
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 2 միլիոն 700 հազար, որից ծախսել է 2 միլիոն 58 հազար 480 դրամ, մնացորդը կազմել է 641 հազար 520 դրամ
«Ազատություն» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 2 միլիոն 760 հազար 200 դրամ, որից ծախսել է 2 միլիոն 720 հազար դրամ, մնացորդը կազմել է  18 հազար 200 դրամ
«Պատիվ ունեմ» դաշինք նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 246 միլիոն 3 հազար դրամ, որից ծախսվել է 225 միլիոն 896 հազար 979 դրամ, մնացորդը կազմել է 20 միլիոն 106 հազար 21 դրամ
«Միասնական Հայրենիք» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 2 միլիոն 900 հազար դրամ, որից ծախսել է 2 միլիոն 830 հազար 150 դրամ, մնացորդը կազմել է 69 հազար 850 դրամ
«Համահայկական ազգային պետականություն» (ՀԱՊ) կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 1 միլիոն 500 հազար դրամ, որից ծախսել է 1 միլիոն 495 հազար 350 դրամ, մնացորդը կազմել է 4650 դրամ
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 73 միլիոն 30 հազար 200 դրամ, որից ծախսել է 59 միլիոն 317 հազար 531 դրամ
«Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 53 միլիոն 784 հազար 760 դրամ, որից ծախսել է 53 միլիոն 223 հազար 190 դրամ, մնացորդը կազմել է 561 հազար 570 դրամ
«Հանրապետություն» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 18 միլիոն 654 հազար 560 դրամ, որից ծախսվել է 18 միլիոն 580 հազար 920 դրամ, մնացորդը կազմել է 73 հազար 640 դրամ
«Հայոց Հայրենիք» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 4 միլիոն 65 հազար դրամ, որից ծախսվել է 2 միլիոն 620 հազար դրամ, մնացորդը կազմել է 1 միլիոն 445 հազար դրամ
«Ազատ Հայրենիք» դաշինք նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 3 միլիոն 919 հազար 875 դրամ, որից ծախսվել է 3 միլիոն 911 հազար դրամ, մնացորդը կազմել է 8 հազար 875 դրամ
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 87 միլիոն 389 հազար 500 դրամ, որից ծախսվել է 81 միլիոն 731 հազար 377, մնացորդը կազմել է 5 միլիոն 658 հազար 123 դրամ
Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 15 միլիոն դրամ, որից ծախսվել է 14 միլիոն 759 հազար 121 դրամ, մնացորդը կազմել է 240 հազար 879 դրամ
«5165 ազգային պահպանողական շարժում» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 13 միլիոն 400 հազար դրամ, որից ծախսել է 13 միլիոն 305 հազար 560 դրամ, մնացորդը կազմել է 94 հազար 440 դրամ
«Քաղաքացու որոշում սոցիալ դեմոկրատական» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է  1 միլիոն դրամ, որից ծախսել է 953 հազար դրամ, մնացորդը կազմել է 94 հազար 440 դրամ
«Շիրինյան- Բաբաջանյան ժողովրդավարների դաշինք» դաշինք նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 19 միլիոն 470 հազար 400 դրամ, որից ծախսվել է 953 հազար դրամ, մնացորդը կազմել է 47 հազար դրամ
«Ազգային օրակարգ» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 3 միլիոն 967 հազար դրամ, որից ծախսել է 19 միլիոն 469 հազար 20 դրամ, մնացորդը կազմել է 157 հազար դրամ
«Վերելք» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 65 հազար դրամ, որից ծախսել է 65 հազար դրամ, մնացորդը կազմել է 0 դրամ
«Ազատական» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 0 դրամ
«Հայոց Արծիվներ Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 370         հազար դրամ, որից ծախսել ՝ 366 հազար դրամը, մնացորդը կազմել է 4 հազար դրամ
«Հայաստանի Եվրոպական» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 200 հազար դրամ, որից ծախսել է 180 հազար դրամ, մնացորդը կազմել է 20 հազար դրամ
«Հայաստան» դաշինք նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 309 միլիոն 297 հազար 800 դրամ, որից ծախսել է 245 միլիոն 591 հազար 350 դրամ, մնացորդը կազմել է 63 միլիոն 706 հազար 450 դրամ
«Ազգային-ժողովրդավարական բևեռ» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 4 միլիոն 114 հազար դրամ, որից ծախսել է 2 միլիոն 261 հազար 400 դրամ, մնացորդը կազմել է 175 հազար դրամ
«Ինքնիշխան Հայաստան» կուսակցություն նախընտրական հիմնադրամ մուծվել է 250 հազար դրամ, որից ծախսել է 75 հազար դրամ․ մնացորդը կազմել է 175 հազար դրամ:

ЦИК представил данные о расходах участвующих в выборах сил
Руководитель Контрольно-ревизионной службы Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Бабикян представил данные о расходах партий и блоков, участвующих во внеочередных парламентских выборах, в ходе предвыборной кампании. В ходе пресс-конференции Тигран Бабикян отметил, что по состоянию на 16 июня участвующие в выборах политические силы выплатили в предвыборный фонд 1 млрд 370 млн 673 тыс 654,5 драмов, из которых потратили 1 млрд 169 млн 256 тыс. 822,4 драмов, остаток составил 201 млн 416 тыс 832,1 драмов.
Ниже представлены расходы партий и блоков, участвующих в выборах:
Партия «Справедливая Армения»: в предвыборный фонд заплачено 1 млн 611 тыс драмов, израсходовано - 1 млн 460 тыс 594, 4 драмов, остаток - 150 тыс 405,4 драмов;
Партия «Армянский национальный конгресс»: в предвыборный фонд заплачено 47 млн 166 тыс 859,5 драмов, израсходовано - 39 млн 399 тыс 120 драмов, остаток - 7 млн 767 тыс 739,5 драмов;
Партия «Гражданский договор»: в предвыборный фонд заплачено 458 млн 54 тыс 500 драмов, израсходовано - 373 млн 150 тыс драмов, остаток - 84 млн 899 тыс 820 драмов;
Национальная христианская партия «Пробуждение»: в предвыборный фонд заплачено 2 млн 700 тыс драмов, израсходовано - 2 млн 58 тыс 480 драмов, остаток - 641 тыс 250 драмов;
Партия «Свобода»: в предвыборный фонд заплачено 2 млн 760 тыс 200 драмов, израсходовано - 2 млн 720 тыс драмов, остаток - 18 тыс 200 драмов;
Блок «Честь имею»: в предвыборный фонд заплачено 246 млн 3 тыс драмов, израсходовано - 225 млн 896 тыс 979 драмов, остаток - 20 млн 106 тыс 21 драм;
Партия «Единая Родина»: в предвыборный фонд заплачено 2 млн 900 тыс драмов, израсходовано - 2 млн 830 тыс 150 драмов, остаток - 69 тыс 850 драмов;
Партия «Всеармянская национальная государственность»: в предвыборный фонд заплачено 1 млн 500 тыс драмов, израсходовано - 1 млн 495 тыс 350 драмов, остаток - 4650 драмов;
Партия «Просвещенная Армения»: в предвыборный фонд заплачено 73 млн 30 тыс 200 драмов, израсходовано - 59 млн 317 тыс 531 драмов;
Партия «Наш дом - Армения»: в предвыборный фонд заплачено 53 млн 784 тыс 760 драмов, израсходовано - 53 млн 223 тыс 190 драмов, остаток - 561 тыс 570 драмов;
Партия «Республика»: в предвыборный фонд заплачено 18 млн 654 тыс 560 драмов, израсходовано - 18 млн 580 тыс 920 драмов, остаток - 73 тыс 640 драмов;
Партия «Армянская Родина»: в предвыборный фонд заплачено 4 млн 65 тыс драмов, израсходовано - 2 млн 620 тыс 920 драмов, остаток - 1 млн 445 тыс драмов;
Блок «Свободная Родина»: в предвыборный фонд заплачено 3 млн 919 тыс 875 драмов, израсходовано - 3 млн 911 тыс драмов, остаток - 8 тыс 875 драмов;
Партия «Процветающая Армения»: в предвыборный фонд заплачено 87 млн 389 тыс 500 драмов, израсходовано - 81 млн 731 тыс 377 драмов, остаток - 5 млн 658 тыс 123 драмов;
Демократическая партия Армении: в предвыборный фонд заплачено 15 млн драмов, израсходовано - 14 млн 759 тыс 121 драм, остаток - 240 тыс 879 драмов;
Партия «Национальное консервативное движение 5165»: в предвыборный фонд заплачено 13 млн 400 тыс драмов, израсходовано - 13 млн 305 тыс 560 драмов, остаток - 94 тыс 440 драмов;
Социально-демократическая партия «Решение гражданина»: в предвыборный фонд заплачено 1 млн драмов, израсходовано - 953 тыс драмов, остаток - 94 тыс 440 драмов;
Блок «Союз демократов Ширинян-Бабаджанян»: в предвыборный фонд заплачено 1 млн драмов, израсходовано - 953 тыс драмов, остаток - 47 тыс драмов;
Партия «Национальная повестка»: в предвыборный фонд заплачено 3 млн 967 тыс драмов, израсходовано - 3 млн 469 тыс 20 драмов, остаток - 157 тыс драмов;
Партия «Восхождение»: в предвыборный фонд заплачено 65 тыс драмов, израсходовано - 65 тыс драмов, остаток - 0 драмов;
Партия «Либеральная»: в предвыборный фонд заплачено 0 драмов;
«Европейская партия Армении»: в предвыборный фонд заплачено 200 тыс драмов, израсходовано - 180 тыс драмов, остаток - 20 тыс драмов;
Блок «Армения»: в предвыборный фонд заплачено 309 млн 297 тыс 800 драмов, израсходовано - 245 млн 591 тыс 350 драмов, остаток - 63 млн 706 тыс 450 драмов;
Партия «Национально-демократический полюс»: в предвыборный фонд заплачено 4 млн 114 тыс драмов, израсходовано - 2 млн 261 тыс 400 драмов, остаток - 175 тыс драмов;
Партия «Суверенная Армения»: в предвыборный фонд заплачено 200 тыс драмов, израсходовано - 75 тыс драмов, остаток - 175 тыс драмов.