Հայաստանն արձանագրել է քաղաքական ուժեղ կամքի առկայություն
ՀՀ արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանը և Արդարադատության նախարարության միջազգային իրավական համագործակցության հարցերով խորհրդական Ամալյա Հովսեփյանը 2021թ. հունիսի 7-11-ը աշխատանքային այցով գտնվում էին Վաշինգտոնում։
Այցի նպատակը հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության տրամաբանությամբ ամերիկյան գործընկերներին Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը ներկայացնելը, առկա մարտահրավերները քննարկելն ու արդարադատության ոլորտում ծավալված համագործակցության շրջանակն ընդլայնելն էր։
Այցի շրջանակում Քրիստիննե Գրիգորյանը հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի հարցերով փոխտեղակալ Ջորջ Քենթի, Պաշտպանության քարտուղարի Ռուսաստանի, Ուկրաինայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Լորա Կուպերի, պետքարտուղարի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով փոխտեղակալ Կարա ՄըքԴոնալդի և նրա Եվրոպայի հարցերով տեղակալ Վենդի Սիլվերմանի հետ։
Նախարարի առաջին տեղակալը գործընկերներին ներկայացրել է արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ընթացքը, դրանց՝ այս փուլի արդյունքները, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ժողովրդավարական ինստիտուտների ստեղծման հաջողությունները, ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների հիմնական ուղղություններն ու առաջիկա ծրագրերը։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են թե՛ հաջորդիվ գործողություններին և թե՛ բարեփոխումների ընթացքի մարտահրավերներին։
ԱՄՆ գործընկերները բարձր են գնահատել 2020 թվականի համավարակի և ապա պատերազմի դժվարությունների պայմաններում բարեփոխումների ընթացքի շարունակությունն ապահովելու կառավարության ջանքերը, ինչպես նաև արդեն իսկ արձանագրված արդյունքները։
ԱՄՆ կողմի զրուցակիցները նշել են, որ տարածաշրջանում այլ պետությունների կողմից բարեփոխումների իրականացման ընթացքը մինչ այս արդեն իսկ վերհանել է կոռուպցիայի դեմ ինստիտուցիոնալ պայքարի համար ընդհանրական մարտահրավերներ, սակայն Հայաստանի դեպքում արձանագրել են քաղաքական ուժեղ կամքի առկայությունը ժողովրդավարական, կարող հաստատություններ ձևավորելու առումով։
Պետքարտուղարության ներկայացուցիչները նշել են, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը կոռուպցիան դիտում է որպես ազգային անվտանգությանը սպառնացող վտանգ, և իրենք համակրանքով են հետևում Հայաստանի կառավարության կողմից այդ ոլորտում իրականացվող քայլերին, որոնք կրում են ինստիտուցիոնալ և հիմնարար բնույթ։
Նախարարի առաջին տեղակալը հանդիպել է նաև ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտնօրենի պաշտոնակատար Մարգոթ Էլիսին և նրա տեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկուն։        Քրիստիննե Գրիգորյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ ՄԶԳ գործընկերներին ավանդական բարձր մակարդակի համագործակցության համար։ Ի թիվս բազմաթիվ հաջողված ծրագրերի՝ տեղակալ Գրիգորյանը մատնանշել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ձևավորման նախնական փուլում տրամադրված աջակցության, ինչպես նաև Արդարադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի աջակցության ծրագիրը, որը պետական կառավարման համակարգում ինստիտուցիոնալ կարողությունների ձևավորման ու տարածման լավ օրինակ է։
ԱՄՆ ՄԶԳ  գործընկերները ներկայացրել են դատաիրավական և հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումներին աջակցության մի քանի միլիոն դոլարանոց երկու մեծ ծրագրերի մեկնարկի մանրամասները։
Վաշինգտոնում Քրիստիննե Գրիգորյանն աշխատանքային քննարկումներ է ունեցել նաև Պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության միջազգային բյուրոյի (INL) տնօրենի փոխտեղակալ Քեյթ Սցպիլայի, արդարադատության քարտուղարության «Քրեական հետաքննությունների վերապատրաստման աջակցության միջազգային կենտրոնի» (ICITAP) տնօրեն Գրեգ Դուկատի և նրա թիմի հետ։ Քննարկումների առանցքում եղել են ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումներին, ներառյալ՝ նոր Պարեկային ծառայության, Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման աջակցության, ինչպես նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ինստիտուցիոնալ կայացմանն աջակցելու հարցերը։ Զրուցակիցները վերահաստատել են այս ուղղություններով ԱՄՆ կառավարության կողմից 2020 թվականին ներդրված աջակցությունը շարունակելու և ըստ կարիքների ընդլայնելու նպատակադրումը։
Այցի ընթացքում հեռավար հանդիպում է տեղի ունեցել նաև Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ջեքի Սփիրի,Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի նախագահի տեղակալ Ադամ Շիֆի, Կոնգրեսի հայկական հարցերով խմբի անդամների աշխատակազմի ավագ խորհրդականների հետ։ Օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչները հետաքրքվել են ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքով և արձանագրված արդյունքներով։

Армения зафиксировала наличие сильной политической воли
Первый заместитель министра юстиции Республики Армения Кристине Григорян и советник Министерства юстиции по вопросам международного правового сотрудничества Амалия Овсепян   с 7 по 11 июня с рабочим визитом находились в Вашингтоне.
Целью визита было представление американским партнерам процесса демократических реформ в Армении, обсуждение существующих вызовов и расширение рамок сотрудничества в сфере правосудия в рамках армяно-американского стратегического диалога.
В рамках визита Кристине Григорян встретилась с заместителем помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джорджем Кентом, заместителем министра обороны по России, Украине и Евразии Лорой Купер и заместителем помощника госсекретаря США по вопросам демократии и прав человека.
Первый заместитель министра представил своим коллегам процесс реформ в сфере юстиции, результаты этого этапа, успехи создания демократических институтов по борьбе с коррупцией, основные направления реформ в сфере полиции и предстоящие программы. Собеседники говорили как о последующих действиях, так и о проблемах процесса реформ.
Американские партнеры высоко оценили усилия правительства по обеспечению продолжения реформ во время пандемии 2020 года и войны, а также уже зафиксированные результаты.
Хозяева сказали, что реализация реформ другими государствами региона уже выявила общие проблемы институциональной борьбы с коррупцией, но в случае с Арменией они отметили сильную политическую волю к построению демократических, дееспособных институтов.
Представители Госдепартамента отметили, что администрация президента США рассматривает коррупцию как угрозу национальной безопасности и  следит за шагами, предпринимаемыми правительством Армении в этой области, которые носят институциональный и фундаментальный характер.
Первый заместитель министра также встретилась с исполняющей обязанности заместителя директора по Европе и Евразии Агентства США по международному развитию Марго Эллис и с ее заместителем Александром Соколовским.
Кристине Григорян поблагодарила партнеров USAID за традиционное сотрудничество на высоком уровне. Среди множества успешных программ она отметила содействие, оказанное на начальном этапе деятельности Комиссии по предупреждению коррупции, а также за программу содействия Центру законодательного развития и правовых исследований Министерства юстиции, что является хорошим примером наращивания институционального потенциала и его распространение.
Партнеры USAID представили подробности запуска двух крупных многомиллионных программ по содействию судебным и антикоррупционным реформам.
В Вашингтоне Кристине Григорян провела рабочие обсуждения с Кейт Сцпила, заместителем директора Государственного бюро по борьбе с наркотиками и международным сотрудничеством (INL), и Грегом Дукати, директором Международного центра обучения уголовным расследованиям (ICITAP) и его командой. Обсуждения касались реформ полиции, включая содействие новой патрульной службе, Министерству внутренних дел и Комитету по борьбе с коррупцией. Собеседники подтвердили намерение продолжить содействие правительства США, начатое в 2020 году и расширять его в соответствии с потребностями.
В ходе визита состоялась и онлайн встреча с Джеки Спир, сопредседателем фракции Конгресса по делам Армении, Адамом Шиффом, заместителем председателя фракции Конгресса по делам Армении и старшими советниками фракции Конгресса по делам Армении. Представители законодательной власти интересовались результатами демократических реформ.