Երևանի տրանսպորտային բոլոր թունելների լուսավորությունն արդիականացվել է (տեսանյութ)
Երևանի գիշային երթևեկությունն առավել լուսավոր ու անվտանգ դարձնելու համար Երևանի քաղաքապետարանը նախաձեռնեց արդիականացնել տրանսպորտային թունելների լուսավորությունը:
«Ինձ պետք է, որ բոլոր թունելները լուսավորված լինեն: Անվտանգության առումով հիանալի է՝ մասնավորապես ցերեկային ժամերին, երբ լուսավոր տեղից մտնում ես թունել» ,-ընդգծել էր Երևանի քաղաքապետը դեռևս նախորդ տարի:
Ծրագիրը մեկնարկել էր 2020թ.-ին: Մի քանի թունելներում լուսավորության փոփոխումից հետո արդյունքը միանգամից զգացվեց: Այս տարի 10 հասցեում փոխարինվեց շուրջ 400 լուսատու:
«Տեղադրվում են ԼԵԴ լուսատուներ: Աշխատանքների ընթացքում բոլոր մալուխներն անցկացվում են հատուկ խողովակների միջով՝ ապահովելու անվտանգությունը»,-նշում են «Երքաղլույս» ՓԲԸ աշխատակիցները:
«Նպատակը. ամենառաջինը անվտանգությունն է, երկրորդը` էլեկտրաէներգիայի խնայողությունը: Ստացել ենք շատ ավելի բարձրակարգ լուսավորություն՝ շատ քիչ էլեկտրաէներգիայի ծախսով: Օրինակ, մինչև արդիականացումը Հերացուց Սարալանջ տանող թունելի էլեկտրաէներգիայի ծախսը մոտ 25 հազար կՎտ.ժ էր: Գումարային առումով՝ ամիսը մոտ 1 մլն դրամ: Արդիականացումից հետո այդ ծախսը նվազել է հասնելով մոտ 5500 կՎտ.ժ-ի, այսինքն՝ մոտ 10 անգամ է նվազել: Ընդհանուր առմամբ, խնայողությունը կազմում է 60-70, ընդհուպ մինչև 80 տոկոս»,- ասում է «Երքաղլույս» ՓԲԸ տնօրեն Գալուստ Վարդանյանը:
Տարիներ շարունակ մի շարք թունելներում լուսավորությունը միացվում էր մասամբ: Այժմ արդեն դրանք 24 ժամ լիարժեքորեն լուսավորված են:
Լուսավորության արդիականացման շնորհիվ թունելները նաև գեղարվեստական ձևավորում են ստացել՝ քաղաքի գիշերային լուսային համապատկերը լրացնելով նոր լուծումներով:
Երևանի տրանսպորտային բոլոր թունելների լուսավորությունն արդիականացվել է: Էներգախնայողությամբ տնտեսվող միջոցներն ուղղվում են նոր ծրագրերի իրականացմանը, ինչը հնարավորություն է տալիս քաղաքն ավելի լուսավոր դարձնել: Այժմ հերթը այգիներինն ու պուրակներինն է:

Модернизировано освещение всех транспортных тоннелей Еревана (видео)
Чтобы ночное движение в Ереване сделать безопаснее, мэрия Еревана инициировала модернизацию освещения всех транспортных туннелей.
«Мне нужно, чтобы все туннели были освещены. Это хорошо с точки зрения безопасности, особенно днем, когда вы везжаете в туннель с яркого места», - сказал в прошлом году мэр Еревана.
Программа была запущена в 2020 году. Результаты после смены освещения в нескольких тоннелях сразу  оказались заметны. В этом году по 10 адресам было заменено около 400 светильников.
«Устанавливаются светодиодные светильники. Для обеспечения безопасности все кабели пропущены по специальным трубам», - рассказали сотрудники ЗАО «Ергорсвет».
«Цели: первая - безопасность, вторая - энергосбережение. Мы получили намного лучшее освещение при очень низком потреблении электроэнергии. Например, до модернизации потребление электроэнергии в туннеле, ведущем с улицы Гераци в Сараландж, составляло около 25 тысяч кВтч. В денежном эквиваленте это около 1 млн драмов в месяц. После модернизации эта стоимость снизилась примерно до 5 500 кВтч. В целом экономия составляет от 60,70, до 80% », - представсил Галуст Варданян, директор ЗАО «Ергорсвет».
В течение многих лет в некоторых туннелях освещение работало частично. Теперь они полностью освещены все 24 часа в сутки.
Благодаря модернизации освещения туннели приобрели и красивый вид, добавив новые решения в ночное освещение города.
Освещение всех транспортных тоннелей Еревана полностью модернизировано. Энергосберегающие средства направляются на реализацию новых проектов, которые город сделают светлее. Очередь за садами и парками.