Վաղարշակ Հարությունյանը ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է ռազմագերիների հարցը (տեսանյութ)
Հունիսի 11-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի դեմ շփման գծի ամբողջ երկայնքով սանձազերծած թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով անհայտ կորած և գերության մեջ հայտնված անձանց ճակատագրերը պարզելուն ուղղված հարցերին:
Վաղարշակ Հարությունյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին է  հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը ադրբեջանական իշխանությունների կողմից մինչ օրս ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրական թվի քողարկման և այս՝ բացառապես հումանիտար բնույթ կրող հարցը քաղաքական շահարկումների առարկա դարձնելու փորձերի վերաբերյալ: Նշվել է, որ նման գործելաոճը  հանդիսանում է միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, ինչպես նաև 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համատեղ հայտարարության դրույթների շրջանակներում Ադրբեջանի կողմից ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում:
Վաղարշակ Հարությունյանը միաժամանակ երախտագիտություն է հայտնել  ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին Ադրբեջանի իրավազորության տակ հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության գործում պատվիրակության կողմից  գործադրվող ջանքերի համար, նշել, որ Ժնևյան կոնվենցիաները երաշխավորում են ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, որը պետք է բացառի ցանկացած տեսակի նվաստացնող վերաբերմունք:
Թիերի Ռիբոն իր հերթին հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ պատվիրակությունն իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի, ինչպես նաև ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տեղեկատվության պարզաբանման ուղղությամբ:

Вагаршак Арутюнян обсудил с главой делегации МККК вопрос военнопленных (видео)
Поддержи А1+!Исполняющий обязанности министра обороны Армении Вагаршак Арутюнян 11 июня принял делегацию во главе с главой Международного комитета Красного Креста в Армении Тьерри Рибо.
В ходе встречи стороны коснулись вопросов выяснения судеб пропавших без вести лиц, а также удерживаемых в Азербайджане пленных.
Вагаршак Арутюнян выразил главе ереванского офиса МККК озабоченность Минобороны Армении в связи с попытками властей Азербайджана скрыть реальное количество удерживаемых военнопленных и мирных жителей и сделать этот исключительно гуманитарный вопрос предметом политических спекуляций.
Было отмечено, что такая практика является грубым нарушением международно закрепленных прав, в частности международного гуманитарного права, а также взятых Азербайджаном обязательств в рамках совместного трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Вагаршак Арутюнян также поблагодарил руководителя ереванского офиса МККК за усилия делегации по защите прав оказавшихся под юрисдикцией Азербайджана армян, отметив, что Женевские конвенции гарантируют защиту прав военнопленных, право на уважение их чести и достоинства, должны быть исключены любые формы унижающего достоинство обращения.
Тьерри Рибо, в свою очередь, заверил, что делегация МККК предпринимает все необходимые шаги для уточнения информации о судьбе пропавших без вести, а также удерживаемых военнопленных и мирных жителей.