Երևանը և Դոնի Ռոստովը համագործակցության հնգամյա ծրագիր են ստորագրել (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնության հարավային մայրաքաղաք` Դոնի Ռոստով է այցելել Երևանի պատվիրակությունը` քաղաքապետ Հայկ Մարությանի գլխավորությամբ: Այս մաիսն հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանից։
Պաշտոնական այցի առաջին օրը ռոստովյան գործընկերների ուղեկցությամբ երևանյան պատվիրակության անդամները ծաղիկներ են դրել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված զինվորների հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ: Այնուհետև Երևանի քաղաքապետն ու պատվիրակության անդամները, Նոր Նախիջևանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հարգանքի տուրք են մատուցել նաև Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
ՌԴ հարավային մայրաքաղաքի վարչակազմի նստավայրում` քաղաքապետարանում կայացավ Երևանի և Դոնի Ռոստովի ղեկավարների պաշտոնական ձևաչափով հանդիպումը: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար, քաղաքապետ Ալեքսեյ Լոգվինենկոն ստորագրեցին երկու քաղաքների միջև համագործակցության հնգամյա ծրագիրը: Ըստ փաստաթղթի՝ կողմերը պարտավորվեցին 2021-2025թթ. ընթացքում զարգացնել փոխգործակցությունը քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում:
Դոնի Ռոստովի վարչակազմի ղեկավար Ալեքսեյ Լոգվինենկոն նկատել է, որ ստորագրված փաստաթուղթը նոր որակ կհաղորդի երկու քաղաքների միջև կառուցողական ծրագրերի իրականացմանը:
«Արդեն 15 տարի է, ինչ Երևանն ու Դոնի Ռոստովը եղբայր քաղաքներ են: Վստահ եմ, որ ստորագրված ծրագիրը նոր աշխուժություն կհաղորդի երկու քաղաքների փոխգործակցությանը, հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ երկու կողմերի հարաբերությունների ներուժը զարգացման և ընդլայնման մեծ հնարավորություն ունի: Փորձի փոխանակման տեսանկյունից՝ շատ կարևոր են նաև փոխայցելությունները»,-նշել է Ալեքսեյ Լոգվինենկոն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ երկու քաղաքների եղբայրական հարաբերությունները լրացուցիչ կխթանեն բազմակողմ կապերի ընդլայնումը:
«Վստահաբար կարող եմ նշել, որ Ռոստովը և Ռոստովի երկրամասը երկու քաղաքների համագործակցության առումով կարող են օրինակ ծառայել: Այն ուղղությունները, որոնք տեղ են գտել ծրագրում, երկուստեք հետաքրքրություն են ներկայացնում, և ես իմ հերթին կներդնեմ իմ բոլոր ջանքերը դրանք կյանքի կոչելու համար: Իսկապես կա լայն դաշտ գործակցություն ծավալելու կրթության, առողջապահության, քաղաքաշինական, սոցիալական ու քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում»,- նշել է Հայկ Մարությանը:
Երևանի պատվիրակության անդամները եղել են նաև Հայ առաքելական Սուրբ Հարություն եկեղեցում: Վարդագույն տուֆով կառուցված տաճարը Դոնի Ռոստովի (Նոր Նախիջևանի) հայերի հոգևոր կենտրոնն է և կարևոր նշանակություն ունի հայապահպանության գործում:
1970-ական թվականներից Դոնի Ռոստովում գործում է նաև հայ-ռուսական բարեկամության թանգարանը: Մշակութային կենտրոն այցելած Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ու պատվիրակության անդամները շրջել են ցուցասրահներում, ծանոթացել արժեքավոր հավաքածուին: Թանգարանը մինչև 2011 թվականը գտնվել է Սուրբ Խաչ եկեղեցու շենքում, հետագայում` Հայրապետովների տանը։ Ցուցանմուշների մեջ կան հայերեն գրքեր, 18-րդ դարի կենցաղային իրեր, որոնցից առավել արժեքավորը պղնձե 47 առարկաների հավաքածուն է, որը Ղրիմից վերաբնակեցվելու ժամանակ իրենց հետ Դոնի Ռոստով են բերել թերակղզու բնակիչները։

Ереван и Ростов-на-Дону подписали пятилетнюю программу сотрудничества (видео)
Поддержи А1+!Делегация Еревана во главе с мэром Айком Марутяном с официальным визитом посетила южную столицу Российской Федерации - город Ростов-на-Дону. В первый день официального визита члены ереванской делегации в сопровождении ростовских коллег возложили цветы к вечному огню Мемориала воинам, погибшим в Великой Отечественной войне. Затем мэр Еревана и члены делегации вместе с представителями армянской общины Нового Нахиджевана почтили память жертв Геноцида армян.
Официальная встреча мэров Еревана и Ростова-на-Дону состоялась в резиденции администрации южной столицы Российской Федерации. Мэр Еревана Айк Марутян и глава администрации Ростова-на-Дону, мэр Алексей Логвиненко подписали пятилетнюю программу сотрудничества между двумя городами. Согласно документу, стороны обязались в 2021-2025 годах развивать сотрудничество в разных сферах городского хозяйства.
Глава администрации Ростова-на-Дону Алексей Логвиненко отметил, что подписанный документ придаст новое качество реализации строительных проектов между двумя городами.
«Ереван и Ростов-на-Дону уже 15 лет являются городами-побратимами. Уверен, что подписанная программа придаст новый импульс сотрудничеству между двумя городами, учитывая, что потенциал отношений между двумя сторонами имеет большие возможности для развития и расширения. С точки зрения обмена опытом очень важны и взаимные визиты», - сказал Алексей Логвиненко.
Поблагодарив за теплый прием, мэр Еревана Айк Марутян, в свою очередь, выразил уверенность, что братские отношения между двумя городами будут и дальше стимулироваться расширением многосторонних связей.
«Могу точно сказать, что Ростов и Ростовская область могут служить примером сотрудничества между двумя городами. Направления, которые включены в программу, представляют взаимный интерес, я, в свою очередь, приложу все усилия для их реализации. Существует широкое поле для сотрудничества в сфере образования, здравоохранения, городского развития, социальной и городской экономики», - сказал Айк Марутян.
Члены делегации Еревана также посетили Армянскую апостольскую церковь Святого Воскресения. Храм, воздвигнутый из розового туфа, является духовным центром армян Ростова-на-Дону (Новой Нахичевани) и имеет большое значение в деле сохранения армянской идентичности.
В Ростове-на-Дону с 1970-х годов действует Музей армяно-российской дружбы. Делагация Еревана, посетившая культурный центр и музей, осмотрела выставочные залы и ознакомилась с ценной экспозицией. До 2011 года музей располагался в здании Крестовоздвиженской церкви, позже в доме Айрапетовых. Среди экспонатов - армянские книги, предметы быта XVIII века. Наиболее ценной является коллекция из 47 медных предметов, привезенных в Ростов жителями Крыма при переселении с полуострова.