ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ՝ այսօր գերեվարված հայ զինծառայողի իրավունքների ապահովման համար
Հայաստանի Հանրապետությունը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան այսօր Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողի հիմանարար իրավունքների ապահովուման պահանջով։ Այս մասին տեղեկացնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի ֆեյսբուքյան էջը։
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն, սույն թվականի հունիսի 8-ին, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանը, մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
Ներկայացված դիմումի նպատակն է երաշխավորել գերերվարված զինծառայողի՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կյանքի եւ խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքների ապահովումը։

РА обратилась в ЕСПЧ для обеспечения прав военнослужащего, захваченного в плен сегодня
Республика Армения 8 июня обратилась в ЕСПЧ с требованием обеспечить основные права армянского военнослужащего, захваченного в плен Азербайджаном. Об этом сообщили в офисе представительства Армении при ЕСПЧ.
«Как сообщили в Минобороны Армении, 8 июня этого года военнослужащий-контрактник N-й войсковой части ВС Армении рядовой А. Катанян дезориентированный из-за тумана оказался в районе, контролируемом вооруженными силами Азербайджана.
Цель обращения - обеспечить право пленного военнослужащего на жизнь, гарантированную Европейской конвенцией о правах человека, и свободу от пыток», - отмечается в сообщении представительства Армении при ЕСПЧ.