Ընտրական օրացույց. 12 օր առաջ. Սերժ Սարգսյանը Սիսիանում եւ Գորիսում ընտրողներին խնդրում է իրենց քվեն տան իր եղբորը (տեսանյութ)
Ընտրություններին մնացել է 12 օր։
ԱԺ ընտրություններից 12օր առաջ եկեք թերթենք խորհրդարանական նախորդ ընտրությունների էջերը։
-----------------
1995-ի ընտրարշավի այս օրերին «Լրագիր» թերթի լրագրող Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է հրապարակում «Շամիրամ» կուսակցության համանախագահ Շողեր Մաթեւոսյանի հետ: Հարցազրույցում կա այսպիսի մի նախադասություն. «Նշանակված ժամանակին մենք առանձնացանք Շողեր Մաթեւոսյանի հետ սենյակներից մեկում: Հարցազրույցի համար»: Հաջորդ օրը թերթի խմբագրություն է ներխուժում տիկին Մաթեւոսյանի ամուսինը՝ ՀՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Լեւոն Զուրաբյանը, եւ պատիվ է պահանջում Նիկոլ Փաշինյանից:
1999-ի այս օրերին «Իրավունք» թերթի խմբագիր եւ պատգամավորության ընդդիմադիր թեկնածու Հայկ Բաբուխանյանը կարծում է, որ եթե ժողովուրդը տեղամասերում ակտիվ եղավ, Գեղամյանի «Իրավունք եւ Միաբանություն» դաշինքը կզբաղեցնի երկրորդ տեղը «Միասնությունից» հետո։ Դատարանը մերժում է պատգամավորության թեկնածու Ռուբեն Թորոսյանի հայցն ընդդեմ 11-րդ ընտրատարածքում իր մրցակից խորհրդարանի նախագահ Խոսրով Հարությունյանի գրանցման։ Ըստ պարոն Թորոսյանի,, որպեսզի Հարությունյանը դառնա հավասար մրցակից, պետք է թողնի խորհրդարանի ղեկավարի աթոռը։
ՀՌԱԿ կուսակցության ցուցակով պատգամավորության թեկնածու, «Ռեսպուբլիկա Արմենիա» թերթի խմբագիր Շամիրամ Աղաբեկյանը մերժում է իր կուսակցության առաջարկը՝ թերթում հարցազրույց տպագրել իրենց մասին։ Աղաբեկյանը դրա համար պահանջում է 300 դոլար եւ չստանալով այն՝ հրաժարվում տպագրել հարցազրույցը։
Նույն օրվա մեկ այլ հանդիպման ժամանակ ռամկավարները հայտարարում են, որ կարող են փրկել Բաքուն Կասպից ծովի մակարդակի բարձրացումից։ Ըստ նրանց, որպեսզի Կասպիցը չբարձրանա, հայերը վաճառում են Արաքսի ջուրը, որի արդյունքում պակասում է Քուռ գետի ջուրը, որը լցվում է Կասպից ծով։ Իսկ Կասպիցը բարձրանում է, որովհետեւ այնտեղից ջրի արտահոսք չկա։
Գործարար Խաչատուր Սուքիասյանը Կենտրոն համայնքում հանդիպում է ընտրողների հետ։ «Ես աշխատատեղեր կստեղծեմ եւ կվերագործարկեմ արդյունաբերությունը»,-ընտրողներին ասում է Խաչատուր Սուքիասյանը: Ինքը ավելորդ չի համարում հիշեցնել, որ ունի նաեւ բարեգործական ծրագրեր։
2003-ի քարոզարշավի այս օրը Հանրապետականի նախընտրական շտաբի պետ Գալուստ Սահակյանը հայտարարում է, որ իր կուսակցությունը քարոզարշավում նվազագույնս է օգտագործում եթերը լարվածությունից խուսափելու համար։ Չնայած դրան, իրենք հավակնում են որ նոր խորհրդարանում գործող 33 պատգամավորի փոխարեն կունենանս 44 պատգամավոր։
2007-ի քարոզարշավի շրջանակներում ընդդիմադիր «Հանրապետություն» կուսակցությունն Ալավերդիում հայտարարում է, որ ընտրություններին մասնակցում է ոչ մանդատներ ստանալու համար։ Կոմունիստները շարունակում են հիշեցնել, թե ինչ ծաղկուն երկիր թողեցին անկախ Հայաստանի առաջին իշխանություններին։ Հիշեցնում են նաեւ, թե իրենք ինչ փորձությունների միջոցով անցան Խորհրդային Հայաստան ունենալու համար։
2007-ի այս օրերին Սյունիքում քարոզարշավ իրականացնող Սերժ Սարգսյանը Սիսիանում եւ Գորիսում ընտրողներին խնդրում է իրենց քվեն տալ մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված իր եղբորը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանին։ «Եղբորս թեկնածությունը առաջադրելը իր որոշումն է, դրա համար լուրջ հիմքեր կան»,- ասում է Սերժ Սարգսյանը:
Կենսաթոշակի բարձրացման խոստումներ տվող քաղաքական ուժերի գլխին սառը ջուր է լցնում Սոցիալական ապահովագրության պետական հիմնադրամի տնօրեն, հանրապետական Վազգեն Խաչիկյանը։ Նա ասում է. «Քաղաքացիների կենսաթոշակը հնարավոր է 3-4 անգամ բարձրացնել միայն 6-7 տարի հետո»։
2012-ի քարոզարշավի ժամանակ իրավաբան Վահե Գրիգորյանը «Հայկական ժամանակի» հետ խոսում է բացակա ընտրողների փոխարեն քվեարկելու հնարավորության մասին: Պարոն Գրիգորյանը պահանջում է ընտրացուցակների հրապարակում։ Հանրապետականը դա մերժում է «քվեարկությունը գաղտնի է» պատճառաբանությամբ։ «Սա «իրավաշուստրիություն» է»,-ասում է Վահե Գրիգորյանը։ Հանրապետականը քարոզարշավի է Նոր Նորքում` այստեղ են համայնքի դպրոցների երեխաները, Ռուբեն Հայրապետյանն ու Սերժ Սարգսյանն անձամբ: Ամենավերջում ամբիոնին են Հանրապետականի համամասնական թեկնածու Շուշան Պետրոսյանն ու մյուս աստղերը:
Քարոզարշավի երրորդ շաբաթվա ընթացքում կրքեր են եռում, դիցուք կոմունիստների ասուլիսում՝ անկախության ընթացքում կոմունիստ դարձած մի մարդ ներխուժում է իր առաջնորդի ասուլիսին եւ պահանջում խոսքի իրավունք։
«Ժառանգության» առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Նորք համայնքում սեղմում է հարյուրավոր ձեռքեր խոսում տասնյակների հետ եւ սպասում 45 համար ավտոբուսին, որպեսզի մեկնի քարոզարշավի արդեն Դավիթաշեն համայնքում։

Календарь выборов: за 12 дней: Серж Саркисян просит избирателей в Сисиане и Горисе отдать голос за его брата (видео)
До выборов осталось 12 дней.
За 12 дней до выборов в НС давайте пролистаем страницы предыдущих  парламентских выборов.
-------------------------------------------------
В эти дни избирательной кампании 1995 года журналист газеты «Лрагир» Никол Пашинян публикует интервью с сопредседателем партии «Шамирам» Шогер Матевосян. В интервью есть такое предложение: «В указанное время мы уединились с Шогер Матевосян в одной из комнат. Для интервью». На следующий день в редакцию врывается супруг госпожи Матевосян – пресс-секретарь президента РА Левон Зурабян и требует чести от Никола Пашиняна.
В эти дни 1999 года редактор газеты «Иравунк» и кандидат в депутаты от оппозиции Айк Бабуханян считает, что если народ будет активен на избирательных участках, альянс Гегамяна «Право и солидарность» займет второе место после «Единства».
Суд отклоняет иск кандидата в депутаты Рубена Торосяна против регистрации своего соперника на 11-м избирательном участке председателя парламента Хосрова Арутюняна. Согласно Торосяну, чтобы Арутюнян стал равным соперником, он должен оставить кресло руководителя парламента.
Кандидат в депутаты по списку партии ЛПРА, редактор газеты «Республика Армения» Шамирам Агабекян отклоняет предложение своей партии опубликовать о них интервью в газете. Агабекян требует за это 300 долларов и, не получив их, отказывается публиковать интервью.
Во время другой встречи в тот же день рамкавары заявляют, что могут спасти Баку от повышения уровня моря. По их мнению, чтобы Каспийское море не поднималось, армяне продают воду Аракс, в результате чего уменьшается вода в реке Кура, которая вливается в Каспийское море. А Каспийское море повышается, потому что там нет утечки воды. Бизнесмен Хачатур Сукиасян в общине Кентрон встречается с избирателями. «Я создаду рабочие места и возобновлю работу промышленности», - говорит избирателям Хачатур Сукиасян. Он не считает излишним напомнить, что у него есть благотворительные программы.
В этот день агитации в 2003 году начальник предвыборного штаба Республиканской Галуст Саакян заявляет, что его партия минимально использует эфир в своей агитационной кампании во избежание напряженности. Несмотря на это, они понимают, что вместо 33 депутатов, действующих в новом парламенте, будут иметь 44 депутата.
Во время агитационной кампании 2007 года оппозиционная партия «Республика» в Алаверди заявляет, что участвует в выборах не для получения мандатов. Коммунисты продолжают напоминать, какую цветущую страну они оставили первым властям независимой Армении. Напоминают также, через какие испытания они прошли, чтобы иметь Советскую Армению.
В эти дни 2007 года Серж Саркисян, проводящий агитационную кампанию в Сюнике просит избирателей в Сисиане и Горисе отдать свой голос выдвинутому по мажоритарной избирательной системе своему брату – Александру Саркисяну. «Выдвижение кандидатуры моего брата – это его решение, для этого есть серьезные основания», - говорит Серж Саркисян. На голову политических сил, обещающих повысить пенсии по старости наливает холодную воду директор Государственного фонда социального страхования, республиканец Вазген Хачикян. Он говорит: «Пенсию граждан можно поднять в 3-4 раза только через 6-7 лет».
Во время агитационной кампании 2012 года юрист Ваге Григорян говорит с «Айкакан жаманак» о возможности голосования вместо отсутствующих избирателей. Григорян требует публикацию избирательных списков. Республиканская отказывается, с мотивацией «голосование тайное». «Это – “правошустризм”», - говорит Ваге Григорян. Республиканская агитирует в Нор-Норке – здесь дети из школ общины, Рубен Айрапетян и Серж Саркисян лично. В самом конце на кафедру поднимаются пропорциональный кандидат Республиканской Шушан Петросян и остальные звезды.
Во время второй недели агитационной кампании кипят страсти, допустим на пресс-конференции коммунистов, один человек, ставший коммунистом в период независимости, врывается на пресс-конференцию своего лидера и требует права голоса. Лидер «Наследия» Раффи Ованнисян в общине Норк пожимает сотни рук, говорит с десятками и ждет автобуса номер 45, чтобы отправиться на агитационную кампанию уже в общине Давташен.