Հստակ է՝ գերեվարված անձանց Ադրբեջանն օգտագործում է որպես քաղաքական պատանդ․ ԱԳՆ-ի նոր հայտարարությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունն Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների նկատմամբ քրեական հետապնդման վերաբերյալ․
Մայիսի 25-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստորեն դատապարտել էր Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված վերջին ագրեսիայի ընթացքում գերեվարված Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ պաշտոնական Բաքվի կողմից քրեական հետապնդման փաստը: Շարունակելով խախտել մարդասիրական իրավունքի նորմերը, մասնավորապես` Ռազնագերիների հետ վարվելակերպի մասին Ժնևի կոնվենցիան, որում հստակ սահմանվում է, որ ռազմագերիներն ազատվում և հայրանադարձվում են անմիջապես ռազմական գործողությունները դադարեցվելուց հետո, Ադրբեջանը ևս 14 գերեվարված հայ զինծառայողների նկատմամբ սկսել է շինծու քրեական հետապնդում, ինչը նաև խախտում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված պայմանավորվածությունները:
16 հայ զինծառայողների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը, ինչպես նաև մյուս հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումներն ու հոգեբանական ճնշումը միջազգային իրավունքի վտանգավոր խախտման նախադեպ են:
Հստակ է, որ գերեվարված անձանց Ադրբեջանն օգտագործում է որպես քաղաքական պատանդ և լծակ՝ այլ խնդիրներ հետապնդելու նպատակով։ Պաշտոնական Բաքուն բացահայտ կերպով արհամարհում է նաև ՄԻԵԴ-ի համապատասխան որոշումները՝ Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց մասին տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Չնայած միջազգային հանրության բազմաթիվ կոչերին՝ Ադրբեջանը շարունակում է թաքցնել գերիների իրական թիվը՝ հերքելով տասնյակ հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարման հանգամանքը։ Ավելին, Ադրբեջանը հերքում է նույնիսկ այն անձանց գերեվարումը, որոնց՝ Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվելու վերաբերյալ առկա են հստակ ապացույցներ թե՛ տեսանյութերի և թե՛ հայրենադարձած գերիների վկայությունների տեսքով, ինչը մի շարք ծանր հանցագործությունների կատարման կասկածանքի հիմք է տալիս: Ադրբեջանում գերության մեջ պահվող հայ ռազմագերիները և քաղաքացիական անձինք պետք է շուտափույթ ազատ արձակվեն և հայրենադարձվեն առանց որևէ նախապայմանի:

Понятно, что Азербайджан использует пленных как политических заложников։ новое заявление МИД
Министерство иностранных дел Армении распространило заявление о возбуждении Азербайджаном уголовного преследования в отношении армянских военнопленных.
«25 мая Министерство иностранных дел Республики Армения решительно осудило преследование официальным Баку Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна, захваченных Азербайджаном во время недавней агрессии против Арцаха. Продолжая нарушать нормы гуманитарного права, в частности, Конвенцию об обращении с военнопленными, в которой четко указано, что военнопленные освобождаются и возвращаются сразу после прекращения боевых действий, Азербайджан начинает сфабрикованное уголовное преследование против 14 взятых в плен армянских военнослужащих, что нарушает также положения, зафиксированные в трехстороннем заявлении от 9 ноября.
Уголовные дела против 16 армянских военнослужащих, а также пытки и психологическое преследование и других армянских военнопленных и захваченных мирных жителей являются прецедентом опасного нарушения международного права. Понятно, что Азербайджан использует пленных как политических заложников для решения других вопросов.
Официальный Баку также открыто игнорирует соответствующие решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) о предоставлении информации об армянских военнослужащих и гражданских лицах, захваченных Азербайджаном.
Несмотря на многочисленные призывы международного сообщества, Азербайджан продолжает скрывать истинное количество пленных, отрицая захват десятков армянских военнослужащих и гражданских лиц. Более того, Азербайджан отрицает захват даже тех, чье пленение имеет явные доказательства, как в виде видеоматериалов, так и в виде свидетельских показаний возвращенных заключенных, что вызывает подозрения и по ряду других серьезных преступлений.
Армянские военнопленные и гражданские лица, находящиеся в плену в Азербайджане, должны быть освобождены и, как можно скорее возвращены без каких-либо предварительных условий».